Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Dilek kipleri nedir, örnek verir misiniz?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir16:44, 29 Ocak 2010 
ya benim adımda dilek türkçe öğretmenimiz dönem ödevi olarak bana dilek kiplerini verdi her zaman o konuyu işlediğimiz gün sürekli derste benimle şakalştı durdu ))
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ya benim adımda dilek türkçe öğretmenimiz dönem ödevi olarak bana dilek kiplerini verdi her zaman o konuyu işlediğimiz gün sürekli derste benimle şakalştı durdu ))
Dilek Kipleri

Zaman anlamı vermezler.Bir eylemin yapılması ya da bir oluşun harekatının bildirimi anlatan kiplerdir. Dörde ayrılır.
Şart Kipi

-sa, -se ekleri getirilerek yapılır. Ayşe bu akşam bize gelse
Kişi Çekimi
  • ara-sa-m
  • ara-sa-n
  • ara-sa
  • ara-sa-k
  • ara-sa-nız
  • ara-sa-lar
Gereklilik Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin oldugunu bildirir. Ekleri ses uyumuna göre "-meli, -malı" dır.
Haftada bir kitap okumalıyımOnu bulmalısın.sınavdan iyi not almalıyımSınava iyi çalışmalıyım. İstek Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin yapılmasının, olmasının istendiğini belirten kiptir. Ekleri ses uyumuna göre "-e, -a" dır
Şimdi affını yazayım.Şu konuyu öğreneyim Buradaki e harfi istek kipidir.
  • öğren-e-yim
  • öğren-e-sin
  • öğren
  • öğren-e-lim
  • öğren-e-siniz
  • öğren-e-ler
Fiile gelen (-sa,-se)ekleri ile yapılır.Fiilin yapılmasını koşula bağlı olarak anlatır.Bir eylemin bağlı olduğu durumlarda kullanılır.
Emir Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin olmasını, yapılmasını veya yapılmamasını emretmek için kullanılır. Eki yoktur.
Bir bardak su ver. Kapıyı kapatın.
Cevap
_KleopatrA_16:46, 29 Ocak 2010 
Dilek Kipleri

Zaman anlamı vermezler.Bir eylemin yapılması ya da bir oluşun harekatının bildirimi anlatan kiplerdir. Dörde ayrılır.
Şart Kipi

Kişi Çekimi
Gereklilik Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin oldugunu bildirir. Ekleri ses uyumuna göre "-meli, -malı" dır.
Haftada bir kitap okumalıyımOnu bulmalısın.sınavdan iyi not almalıyımSınava iyi çalışmalıyım. İstek Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin yapılmasının, olmasının istendiğini belirten kiptir. Ekleri ses uyumuna göre "-e, -a" dır
Fiile gelen (-sa,-se)ekleri ile yapılır.Fiilin yapılmasını koşula bağlı olarak anlatır.Bir eylemin bağlı olduğu durumlarda kullanılır.
Emir Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin olmasını, yapılmasını veya yapılmamasını emretmek için kullanılır. Eki yoktur.
Cevap
Misafir17:05, 30 Nisan 2011 
yeni örnekler verin lütfeeeeeeeeeeeeeeeeeeen
Cevap
Misafir15:37, 15 Ekim 2011 
bildirim kiplerini yazarmisiniz
Cevap
Misafir20:08, 2 Ocak 2012 
başka örneklerde verin lütfen
Cevap
ERAGON09:39, 25 Şubat 2012 
haber ve dilek kipleri ?
Cevap
Misafir17:28, 18 Nisan 2012 
lütfennnnnnnnnnnnn yeni örnekler verin
Cevap
Misafir20:01, 10 Ekim 2012 
lütfen daha düzgün örnekler verin
Cevap
Misafir17:07, 11 Ekim 2012 
dilek kiplerine 2 örnek istiyorum acil
Cevap
Valeria17:10, 11 Ekim 2012 
dilek kiplerine 2 örnek istiyorum acil
İnceleyiniz;

_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı:
Dilek Kipleri

_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı:

Şart Kipi

Kişi Çekimi
  • ara-sa-m
  • ara-sa-n
  • ara-sa
  • ara-sa-k
  • ara-sa-nız
  • ara-sa-lar
Gereklilik Kipi

• öğren-e-yim
  • öğren-e-sin
  • öğren
  • öğren-e-lim
  • öğren-e-siniz
  • öğren-e-ler
Emir Kipi

Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları