Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Dilek kipleri nedir, örnek verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 29 Ocak 2010 (16:44) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
13013 kez görüntülenmiş, 16 cevap yazılmış ve son mesaj 20 Nisan 2014 (17:51) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.67  |  Oy Veren: 9      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 29 Ocak 2010, 16:44

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya benim adımda dilek türkçe öğretmenimiz dönem ödevi olarak bana dilek kiplerini verdi her zaman o konuyu işlediğimiz gün sürekli derste benimle şakalştı durdu ))
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ya benim adımda dilek türkçe öğretmenimiz dönem ödevi olarak bana dilek kiplerini verdi her zaman o konuyu işlediğimiz gün sürekli derste benimle şakalştı durdu ))
Dilek Kipleri

Zaman anlamı vermezler.Bir eylemin yapılması ya da bir oluşun harekatının bildirimi anlatan kiplerdir. Dörde ayrılır.
Şart Kipi

-sa, -se ekleri getirilerek yapılır. Ayşe bu akşam bize gelse
Kişi Çekimi
  • ara-sa-m
  • ara-sa-n
  • ara-sa
  • ara-sa-k
  • ara-sa-nız
  • ara-sa-lar
Gereklilik Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin oldugunu bildirir. Ekleri ses uyumuna göre "-meli, -malı" dır.
Haftada bir kitap okumalıyımOnu bulmalısın.sınavdan iyi not almalıyımSınava iyi çalışmalıyım. İstek Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin yapılmasının, olmasının istendiğini belirten kiptir. Ekleri ses uyumuna göre "-e, -a" dır
Şimdi affını yazayım.Şu konuyu öğreneyim Buradaki e harfi istek kipidir.
  • öğren-e-yim
  • öğren-e-sin
  • öğren
  • öğren-e-lim
  • öğren-e-siniz
  • öğren-e-ler
Fiile gelen (-sa,-se)ekleri ile yapılır.Fiilin yapılmasını koşula bağlı olarak anlatır.Bir eylemin bağlı olduğu durumlarda kullanılır.
Emir Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin olmasını, yapılmasını veya yapılmamasını emretmek için kullanılır. Eki yoktur.
Bir bardak su ver. Kapıyı kapatın.
Rapor Et
Reklam
Eski 29 Ocak 2010, 16:46

#2 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Alıntı:

Dilek Kipleri

Zaman anlamı vermezler.Bir eylemin yapılması ya da bir oluşun harekatının bildirimi anlatan kiplerdir. Dörde ayrılır.
Şart Kipi

Kişi Çekimi
  • ara-sa-m
  • ara-sa-n
  • ara-sa
  • ara-sa-k
  • ara-sa-nız
  • ara-sa-lar
Gereklilik Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin oldugunu bildirir. Ekleri ses uyumuna göre "-meli, -malı" dır.
Haftada bir kitap okumalıyımOnu bulmalısın.sınavdan iyi not almalıyımSınava iyi çalışmalıyım. İstek Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin yapılmasının, olmasının istendiğini belirten kiptir. Ekleri ses uyumuna göre "-e, -a" dır
  • öğren-e-yim
  • öğren-e-sin
  • öğren
  • öğren-e-lim
  • öğren-e-siniz
  • öğren-e-ler
Fiile gelen (-sa,-se)ekleri ile yapılır.Fiilin yapılmasını koşula bağlı olarak anlatır.Bir eylemin bağlı olduğu durumlarda kullanılır.
Emir Kipi

Bir iş, oluş veya hareketin olmasını, yapılmasını veya yapılmamasını emretmek için kullanılır. Eki yoktur.
Rapor Et
Eski 30 Nisan 2011, 17:05

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yeni örnekler verin lütfeeeeeeeeeeeeeeeeeeen
Rapor Et
Eski 15 Ekim 2011, 15:37

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bildirim kiplerini yazarmisiniz
Rapor Et
Eski 2 Ocak 2012, 20:08

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
başka örneklerde verin lütfen
Rapor Et
Eski 25 Şubat 2012, 09:39

10. SINIF DİL VE ANLATIM

#6 (link)
ERAGON
Ziyaretçi
ERAGON - avatarı
haber ve dilek kipleri ?
Rapor Et
Eski 18 Nisan 2012, 17:28

Cvp: Dilek kipleri nedir, örnek verir misiniz?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfennnnnnnnnnnnn yeni örnekler verin
Rapor Et
Eski 10 Ekim 2012, 20:01

Cvp: Dilek kipleri nedir, örnek verir misiniz?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfen daha düzgün örnekler verin
Rapor Et
Eski 11 Ekim 2012, 17:07

dilek kipleri

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
dilek kiplerine 2 örnek istiyorum acil
Rapor Et
Eski 11 Ekim 2012, 17:10

Cvp: dilek kipleri

#10 (link)
MsXTeam
Valeria - avatarı
Alıntı:

dilek kiplerine 2 örnek istiyorum acil
İnceleyiniz;

Alıntı:
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Dilek Kipleri

Alıntı:
_KleopatrA_ adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Şart Kipi

Kişi Çekimi
  • ara-sa-m
  • ara-sa-n
  • ara-sa
  • ara-sa-k
  • ara-sa-nız
  • ara-sa-lar
Gereklilik Kipi

• öğren-e-yim
  • öğren-e-sin
  • öğren
  • öğren-e-lim
  • öğren-e-siniz
  • öğren-e-ler
Emir Kipi

Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.175 saniyede (69.89% PHP - 30.11% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 14:01
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi