Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 69.742|Cevap: 4|Güncelleme: 2 Nisan 2016

Emir kipleri nedir, örnekler misiniz?

11 Kasım 2009 16:27   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi
Emir kipleri nedir, örnekler misiniz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
DİLEK KİPLERİ
1.Gereklilik Kipi : Eylemin mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini bildirir. Fiil tabanına 'meli, -malı ekleri getirilerek yapılır. (Sev-meli-y-iz)
2.Dilek-Şart Kipi: İşin, oluşun, hareketin gerçekleşmesi ,başka bir eylemin olması şartına bağlı olduğu durumlarda fiil tabanına 'se, -sa ekleri getirilerek yapılır.
Sponsorlu Bağlantılar
3.İstek Kipi: Eylemin yapılması veya yapılmaması istendiği durumlarda kullanılır.
4.Emir Kipi
: Eylemin yapılmasını veya yapılmamasını başkasından isteme durumunda kullanılır.
DİKKAT : Emir kipinin eki yoktur. Buna göre kök halindeki bütün fiiller, emir kipindedir. Üçüncü tekil ve çoğul kişilere göre, emir kipinde çekimlenmiş fiillere 'sin eki getirilir. (Gel-, dur-, otur-, /gelsin, dursun, otursun/gelsinler, dursunlar, otursunlar)

DEVAMI Fiil Çekim Ekleri

Son düzenleyen Safi; 2 Nisan 2016 03:11
HandSome
10 Aralık 2010 17:07   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Bakmak Fiilinin Olumlu,Olumsuz,Olumlu soru ,Olumsuz Soru olarak Çekimlenmiş Halleri :

Olumlu: Bak-tı-m,Bak-tı-n,Bak-tı
Bak-tı-k,Bak-tı-nız,Bak-tı-lar

Olumsuz: Bak-ma-dım,Bak-ma-dın,Bak-ma-dı
Bak-ma-dık, Bak-ma-dı-nız, Bak-ma-dı-lar

Olumlu soru: Bak-tım-mı?, Bak-tın-mı?, Bak-tı-mı?
Bak-tık-mı?, Bak-tı-nız- mi?, Bak-tı-lar-mi?

Olumsuz soru: Bak-ma-dım-mı?, Bak-ma-dı-nız-mı?, Bak-ma-dı-mi?,
Bak-ma-dık-mı?, Bak-ma-dı-nız-mı?, Bak-ma-dı-lar-mı?
Son düzenleyen Safi; 2 Nisan 2016 03:11
3 Mayıs 2012 18:11   |   Mesaj #3   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

emir kiplerinde neden 1. tekil şahıs ile 1.çoğul şahsın ekleri yok cvb alabilir miyim?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

emir kipinin birinci tekil kişi eki ve birinci çoğul kişi eki var mı neden?

Emir kipinin 1. tekil kişi (Ben) ve 1.çoğul kişi (Biz) çekimleri yoktur.Bunu basit bir mantık ile anlayabilirsiniz.Kişi kendi kendine emir veremez.

Örnek=>Yapmak fiilinin emir kipine göre çekimi;

Yapayım=>Ben (Görüldüğü gibi bir işin geniş zamanda yapılması anlamı çıkıyordur.Emir anlamı yok.)
Yap=>Sen(Emir kipi)
Yapsın=>O(Emir kipi)

Yapalım=>Biz (Yine bir işin geniş zamanda yapılması anlamı var.Emir anlamı yok.)
Yapın=>Siz(Emir kipi)
Yapsınlar=>Onlar(Emir kipi)

12 Ekim 2012 10:21   |   Mesaj #4   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

BANA ACİL DİLİ GEÇMİŞ ZAMANLA İLGİLİ 10 CÜMLE YAZIN LÜTFEN

Dili Geçmiş Zaman =>Bir fiilin belirttiği işin önceki bir zamanda yapılıp,sona erdirildiğini ifade eder.Bazen görülen geçmiş zaman yerine geniş zaman da kullanılabilir.

Örnekler:

*Dün gece yağmur öyle bir yağdı ki heryeri su gölüne çevirdi.
*Bir hafta boyunca hep ders çalışm.
*Geçen gün parkta kanadı kırık bir serçe buldum.
*2 ay önce çok sevdiğim kediciğimi kaybettim...
*Aradığım kitabı sonunda bulabildim.

Yukarıdaki tanımı ve verdiğim örnek cümleleri baz alarak cümlelerin sayısını kendiniz çoğaltabilirsiniz.

2 Nisan 2016 03:13   |   Mesaj #5   |   
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
DİLEK KİPLERİ
1.Gereklilik Kipi : Eylemin mutlaka gerçekleşmesi gerektiğini bildirir. Fiil tabanına 'meli, -malı ekleri getirilerek yapılır. (Sev-meli-y-iz)
2.Dilek-Şart Kipi: İşin, oluşun, hareketin gerçekleşmesi ,başka bir eylemin olması şartına bağlı olduğu durumlarda fiil tabanına 'se, -sa ekleri getirilerek yapılır.
Sponsorlu Bağlantılar
3.İstek Kipi: Eylemin yapılması veya yapılmaması istendiği durumlarda kullanılır.
4.Emir Kipi
: Eylemin yapılmasını veya yapılmamasını başkasından isteme durumunda kullanılır.
DİKKAT : Emir kipinin eki yoktur. Buna göre kök halindeki bütün fiiller, emir kipindedir. Üçüncü tekil ve çoğul kişilere göre, emir kipinde çekimlenmiş fiillere 'sin eki getirilir. (Gel-, dur-, otur-, /gelsin, dursun, otursun/gelsinler, dursunlar, otursunlar)

DEVAMI Fiil Çekim Ekleri

Son düzenleyen Safi; 3 Mayıs 2016 22:16

Daha fazla sonuç:
emir kipi örnekleri

acebook yorumları
paneli aç