PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kulak yolunun görevi nedir?
12 3
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir16:27, 13 Mart 2011 
ya cevabı istedim
Cevap
Misafir12:54, 15 Ekim 2011 
kulak zarınıda yazsanız diom nsl
Cevap
fatmanur18:00, 26 Ekim 2011 
hiç bilgi yok nedense kulak yolu ile ilgili bişey yok
Cevap
me_myself18:10, 26 Ekim 2011 
Kulak yolunun görevi kulak kepçesinden alınan sesi orta kulağa iletmektir.
Cevap
Misafir12:29, 8 Ocak 2012 
kulak yolu dedik kerdeşim
Cevap
Misafir19:35, 22 Ekim 2012 
SLM BYLR BYANLAR
Cevap
sade19:53, 22 Ekim 2012 


Dış kulak

İki kısımdan oluşur. Dışa doğru çıkıntı yapan kısmına kulak kepçesi adı verilir. Kulak kepçesi sesin yönünün belirlenmesinde işlev görür. Burayı orta kulağa bağlayan kanal ikinci kısmı yapar ve dış kulak yolu adını alır. Dıştan içe doğru uzanan bu kanal yaklaşık 2,5 cm kadardır ve S harfi şeklinde kıvrılmıştır. Kanalın bir kısmı kıkırdak; diğer kısmı kemik yapısındadır. Kıkırdak kısım üzerinde tragi adı verilen kıllar vardır. Kanal içinde bezlerin salgısı ve bunların üzerine binen tozlar sonucu kulak kirleri oluşur. Bu kirler birleşip kuruduğu zaman kanalı tıkayabilir ve işitmeye engel olabilirler.
Dış kulak yolunun sonunda yarı saydam olan sedef renginde kulak zarı bulunur. Kulak zarı; dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayırır. Her iki yüzü, atmosfer basıncı ile dengelenmiştir. Zarın iç yüzünü, östaki borusu aracılığı ile boğazdan gelen hava dengeler. Böylece kulak zarının içe çökmesi engellenmiş olur.


Orta Kulak (Auris media)
Yaklaşık 0,5 cm³ hacminde küçük bir boşluktur. İçinde hava ve 3 tane küçük kulak kemikçiği bulunur. Boşluğa östaki borusu aracılığıyla hava gelir. Boşluğun arka duvarı temporal kemik içerisinde yer alan mastoid hava hücrelerine (cellulae mastoideae) açılır. Birbiri ile eklemleşen üç kemik timpan zarına çarpan ses dalgalarının amplıtüdünü yükselterek, iç kulaktaki sıvıya iletirler. Kulak zarına tutunan ilk kemik malleus (çekiç kemiği)'tur. Ortadaki incus (örs), sondaki ise stapes. (üzengi)'tir. Üzengi kemiği oval pencere (fenestra vestibuli) adı verilen açıklık üzerine oturur. (Oval pencere bazı kaynaklarda iç kulakta; bazı kaynaklarda ise orta kulakta bulunur. Gerçekte tam sınır noktasındadır.)

İç Kulak

Çok karışık yapılardan oluşan ve önemli fonksiyonlar üstlenen kısımdır. Hepsi de temporal kemik içerisinde yer alan, birbirinden ayrı üç kemik boşluktan meydana gelir. Bu kemik boşluklara kemik labirent (labyrinthus osseus) adı verilir. Kemik labirent üç bölümden oluşur.Oval pencerenin açıldığı kısma vestibulum (dalız) denilir. Diğer ikisi ise cochlea (salyangoz kabuğu) ve semisirküler kanallar (canalis semisircularis osseus, kemik yarım daire kanalları)'dır.

Cevap
Misafir15:19, 23 Ekim 2012 
DIŞ KULAK İLTİHABI


Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir.

Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır veya yırtılır. Bu da o kişinin en gözde "aletiyle" (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. Bir risk daha da vardır. 0 da kulak zarını delme olasılığıdır. Saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır.

Aspergillus niger en sık görülen mantardır. Belirtileri, urukkulosisle aynıdır. furunkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. Bu rahatsızlık sık sık tekrar eder Dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülür.


Belirtileri Nelerdir?
• Dış kulak kanalının kaşınması
• Kulak ağrısı
• Kulakta sarı veya yeşil sarı kötü kokulu cerahat oluşması
• Başın hareketiyle kulakta ağrı duyulması
• Duyma kaybı.
Cevap
Misafir09:59, 29 Ekim 2012 
kulak yolunun görevi nedir?
Cevap
Misafir20:41, 1 Kasım 2012 
Cvp: Kulak yolunun görevi nedir?
Cevap
12 3
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Baharat yolunun Türk kültürüne katkısı nedir?
Kulak kepçesinin görevi nedir?
Kulak kireçlenmesi ve kulak mantarı için bitkisel çözümler var mı?
Kepçe Kulak Nedir?
Protez Kulak (Yeniden Kulak Oluşturma)