Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 1 Ocak 2014  Gösterim: 28.175  Cevap: 29

Kulak yolunun görevi nedir?

Misafir
13 Mart 2011 16:27       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya cevabı istedim
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
15 Ekim 2011 12:54       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kulak zarınıda yazsanız diom nsl
fatmanur
26 Ekim 2011 18:00       Mesaj #13
fatmanur - avatarı
Ziyaretçi
hiç bilgi yok nedense kulak yolu ile ilgili bişey yokMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn CryMsn Cry
me_myself
26 Ekim 2011 18:10       Mesaj #14
me_myself - avatarı
Ziyaretçi
Kulak yolunun görevi kulak kepçesinden alınan sesi orta kulağa iletmektir.
Misafir
8 Ocak 2012 12:29       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kulak yolu dedik kerdeşim
Misafir
22 Ekim 2012 19:35       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SLM BYLR BYANLAR Msn Happy
22 Ekim 2012 19:53       Mesaj #17
sade - avatarı
VIP hazan

kulak
Dış kulak

İki kısımdan oluşur. Dışa doğru çıkıntı yapan kısmına kulak kepçesi adı verilir. Kulak kepçesi sesin yönünün belirlenmesinde işlev görür. Burayı orta kulağa bağlayan kanal ikinci kısmı yapar ve dış kulak yolu adını alır. Dıştan içe doğru uzanan bu kanal yaklaşık 2,5 cm kadardır ve S harfi şeklinde kıvrılmıştır. Kanalın bir kısmı kıkırdak; diğer kısmı kemik yapısındadır. Kıkırdak kısım üzerinde tragi adı verilen kıllar vardır. Kanal içinde bezlerin salgısı ve bunların üzerine binen tozlar sonucu kulak kirleri oluşur. Bu kirler birleşip kuruduğu zaman kanalı tıkayabilir ve işitmeye engel olabilirler.
Dış kulak yolunun sonunda yarı saydam olan sedef renginde kulak zarı bulunur. Kulak zarı; dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayırır. Her iki yüzü, atmosfer basıncı ile dengelenmiştir. Zarın iç yüzünü, östaki borusu aracılığı ile boğazdan gelen hava dengeler. Böylece kulak zarının içe çökmesi engellenmiş olur.


Orta Kulak (Auris media)
Yaklaşık 0,5 cm³ hacminde küçük bir boşluktur. İçinde hava ve 3 tane küçük kulak kemikçiği bulunur. Boşluğa östaki borusu aracılığıyla hava gelir. Boşluğun arka duvarı temporal kemik içerisinde yer alan mastoid hava hücrelerine (cellulae mastoideae) açılır. Birbiri ile eklemleşen üç kemik timpan zarına çarpan ses dalgalarının amplıtüdünü yükselterek, iç kulaktaki sıvıya iletirler. Kulak zarına tutunan ilk kemik malleus (çekiç kemiği)'tur. Ortadaki incus (örs), sondaki ise stapes. (üzengi)'tir. Üzengi kemiği oval pencere (fenestra vestibuli) adı verilen açıklık üzerine oturur. (Oval pencere bazı kaynaklarda iç kulakta; bazı kaynaklarda ise orta kulakta bulunur. Gerçekte tam sınır noktasındadır.)

İç Kulak

Çok karışık yapılardan oluşan ve önemli fonksiyonlar üstlenen kısımdır. Hepsi de temporal kemik içerisinde yer alan, birbirinden ayrı üç kemik boşluktan meydana gelir. Bu kemik boşluklara kemik labirent (labyrinthus osseus) adı verilir. Kemik labirent üç bölümden oluşur.Oval pencerenin açıldığı kısma vestibulum (dalız) denilir. Diğer ikisi ise cochlea (salyangoz kabuğu) ve semisirküler kanallar (canalis semisircularis osseus, kemik yarım daire kanalları)'dır.

Misafir
23 Ekim 2012 15:19       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DIŞ KULAK İLTİHABI


Yüzücü Kulağı diye de bilinir. Yüzücü kulağı (External otitis) dış kulak kanalının ısrarlı biçimde tahriş olması ve iltihaplanması halidir. Ayrıca bir enfeksiyon da bulunabilir. Kanalda cildin kat kat soyulması (egzama) gelişebilir. Egzamayı kaşırken cilt çatlar ve kulak kanalını bakteri ve mantar istila eder. Kirli suda yüzmek bu hastalığı kapmanın yollarından biridir.

Kulak salgısı kanaldan temizlenmeye kalkışıldığında, cilt tahriş olur, kaşınır veya yırtılır. Bu da o kişinin en gözde "aletiyle" (toka vs.) kulağını daha fazla karıştırmasına sebep olur. Bir risk daha da vardır. 0 da kulak zarını delme olasılığıdır. Saç spreyleri ve saç boyaları da kulak kanalını tahriş edebilir. Dış otit yüzücü kulağı bazen mantardan kaynaklanır.

Aspergillus niger en sık görülen mantardır. Belirtileri, urukkulosisle aynıdır. furunkulosis tekrar tekrar çıbanlar çıkması halidir ve kulak kanalındaki bir tüy kesesinin mikrop kapmasıyla başlar. Bu rahatsızlık sık sık tekrar eder Dış otit (yüzücü kulağı) genç yetişkinlerde görülür.


Belirtileri Nelerdir?
• Dış kulak kanalının kaşınması
• Kulak ağrısı
• Kulakta sarı veya yeşil sarı kötü kokulu cerahat oluşması
• Başın hareketiyle kulakta ağrı duyulması
• Duyma kaybı.
Misafir
29 Ekim 2012 09:59       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kulak yolunun görevi nedir?
Misafir
1 Kasım 2012 20:41       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Cvp: Kulak yolunun görevi nedir?Daha fazla sonuç:
Kulak yolunun görevi nedir?

Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç