Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Hint bülbülü ve yetiştirilmesi hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 8 Ekim 2009 (00:50) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
63035 kez görüntülenmiş, 123 cevap yazılmış ve son mesaj 3 Temmuz 2014 (14:38) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.17  |  Oy Veren: 6      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 8 Ekim 2009, 00:50

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bende de hint bülbülü var yaklaşık 2 yıldır besliyorum. çifleştikten yaklaşık 2 gün sonra yumurta çıkar.anne baba yuvada yumurta üstüne oturur bi ay içinde yavru kuşlar dünyaya merhaba derbüyümeleri hızlı.çok küçük çkıyor yavrular.solucan gibi ince hem de.bi kaç gün içinde büyüyorlar ve en azından gözle görülebilir et parçaçıgı gibi oluyor etkileyici..daha sonra hafif hafif tüyler çıkıor beyaz ince.anne ve baba besleyerek bir ay içinde büyürler.harihulade tatlı oluyorlar.benim şimdi beslediğim hintbülbülü ilk başta aldıgım kuşlarımın yavrusunun yavrusudiğerlerini yakın arkadaşlarıma verdimama dikkatli olunması gerekir çünkü yavrular büyüdüğünde baba kuş kötü davranmaya başladığı anda derhal ayırmak gerekir yavruları.yoksa öldürüyor baba kuş.umarım bilgilendirmişimdir.
En iyi cevap ener tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ya bende hint bülbüleri 2tane yumurtladı ama pamukların altında sebebi nedir
Bu kuşlar üreme konusunda oldukça verimlidirler.Yaşadıkları ortama,kafeslerine ve size alıştıktan sonra hemen üreme faaliyetlerine girişirler.Yuva olarak kapalı hasır yuvayı tercih ederler çünkü mahremiyeti severler.Yuvayı telyiz,kendir v.b.g verdiğiniz malzemelerle erkek kuş yapar ve dişiyi yuvaya davet eder.Yuvaya girip gaga tıkırdatmalar,birbirlerini kaşımalar çiftin anlaştıklarının işaretleridir.Bundan sonra çiftleşme gerçekleşebilir.Erkek sert bir biçimde öterek ense tüylerini kabartır vücudunu dişinin yanında dik konuma getirip onu etkilemeye çalışır.Bundan sonra dişi kendini hazır hissediyorsa ve çiftleşmişse 4-5 gün içersinde yumurtlar.Tabi bu dişiye bağlıdır, süreyi uzatabilirde.Onun yumurtlayacağını eğer genç bir dişiyse;hastalanmış gibi kabarmasından ve hareketsizleşmesinden anlayabilirsiniz.Olgun bir dişiyse;çok mürekkep balığı kemiği tüketmesinden anlayabilirsiniz.Mürekkep balığı kemiği bu kuşların kafeslerinde mutlaka bulunmalıdır ki dişi kuş yumurtlamadan önce gerekli kalsiyumu alıp yumurtasını oluşturabilsin.

Daha detaylı bilgi içinTıklayınız
Rapor Et
Reklam
Eski 22 Eylül 2010, 09:46

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Rapor Et
Eski 22 Eylül 2010, 10:15

#3 (link)
ener
Ziyaretçi
ener - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Bu kuşlar üreme konusunda oldukça verimlidirler.Yaşadıkları ortama,kafeslerine ve size alıştıktan sonra hemen üreme faaliyetlerine girişirler.Yuva olarak kapalı hasır yuvayı tercih ederler çünkü mahremiyeti severler.Yuvayı telyiz,kendir v.b.g verdiğiniz malzemelerle erkek kuş yapar ve dişiyi yuvaya davet eder.Yuvaya girip gaga tıkırdatmalar,birbirlerini kaşımalar çiftin anlaştıklarının işaretleridir.Bundan sonra çiftleşme gerçekleşebilir.Erkek sert bir biçimde öterek ense tüylerini kabartır vücudunu dişinin yanında dik konuma getirip onu etkilemeye çalışır.Bundan sonra dişi kendini hazır hissediyorsa ve çiftleşmişse 4-5 gün içersinde yumurtlar.Tabi bu dişiye bağlıdır, süreyi uzatabilirde.Onun yumurtlayacağını eğer genç bir dişiyse;hastalanmış gibi kabarmasından ve hareketsizleşmesinden anlayabilirsiniz.Olgun bir dişiyse;çok mürekkep balığı kemiği tüketmesinden anlayabilirsiniz.Mürekkep balığı kemiği bu kuşların kafeslerinde mutlaka bulunmalıdır ki dişi kuş yumurtlamadan önce gerekli kalsiyumu alıp yumurtasını oluşturabilsin.

Daha detaylı bilgi içinTıklayınız
Rapor Et
Eski 21 Kasım 2010, 18:01

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya bende bir cift beyaz hint bülbülü var 5 yumurtası var ilk 4 yumurtaya 15 gün oldu oturuyor ama cıkmadı neden cıkarımı
Rapor Et
Eski 27 Kasım 2010, 17:14

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim hint bülbülüm var ama nedense annesi yavrularını öldürüyor neden olabilir en az 7 yazru attı
Rapor Et
Eski 27 Kasım 2010, 20:38

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benimde hint bülbülüm var yuvanı ici yuva kılını koydular şiddide erkek olanı kaste parcaları koyuyor acaba nezaman yavrular...
Rapor Et
Eski 17 Ocak 2011, 00:01

hint bülbülü

#7 (link)
ismail ulu
Ziyaretçi
ismail ulu - avatarı
salmada 3 çift hint bülbülü besliyorum. 3 çiftimde yumurladı. ancak kuluçkada birinde 11 birinde 6 diğerinde ise 3 yumurta var. üzerinde çok fazla yattıklarını görmüyorum. 2 gün önce kafeslere ayırdım ışıktada bakınca yumurtalar boş görünüyor. ilk yumurtlama tarihi 18.12.2010 dur. şu anda ne yapmam gerekiyor... cevaplarınız için teşekkürler.
Rapor Et
Eski 21 Ocak 2011, 18:58

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Benim 1 erkek bir dişi hint bülbülüm var erkek olanı iki hafata önce aldım dişiyi 3 gün önce aldım yuvalarınıda hazırladım ama hala yumurtlamadıla sizce neden cevaplarınızı beklerim teşekkürler.
Rapor Et
Eski 23 Ocak 2011, 15:15

#9 (link)
seaman
Ziyaretçi
seaman - avatarı
herkese merhabalar.bu kuşlar hakkında az çok bilgim var ve elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım sizlere.
şimdi en son mesajdan ilk mesaja doğru yanıtlayalım.
''Benim 1 erkek bir dişi hint bülbülüm var erkek olanı iki hafata önce aldım dişiyi 3 gün önce aldım yuvalarınıda hazırladım ama hala yumurtlamadıla sizce neden cevaplarınızı beklerim teşekkürler.'' diye soru soran arkadaşım,bu işin temeli sabırdır.fakat sabırdan önce sizin bu hayvanlara vermeniz gereken bakım kürleri vardır.nasıldır bu bakım?şöyle oluyor,öncelikle bu kuşların dişi ve erkek olduklarından emin olmalısınız.daha sonra bu kuşların yetişkin olduklarından emin olmalısınız.bütün bunları sağladıktan sonra bu kuşları çok dar kafeslerde beslememeniz gerekli.bunu da hallettikden sonra sessiz ve hava cereyanı olmayan bir yerde ve mümkünse 1.70 cm yukarı asılmalı veya bir cismin üzerine sabitlenmeli kafesleri.bütün bunları yaptıktan sonra,piyasa da satılan hasır yuvalardan almalısınız.(aslında bu yuvaları tavsiye etmiyoruz ama ilk önce alıştırma aşamasında gerekli olabilir) kafesin içine manav ve kuru kahve satan yerlerde bolca bulunan telyiz çuvalını 10-10 cm uzunluğunda kare şeklinde kesip bırakırsınız veya kâğıt havluyu kalem inceliğinde kesip bırakırsanız yine yuva malzemesi olarak taşıyacaklardır.kesinlikle pamuk,yuva kılı,ip,orlon gibi malzemeler VERMEYİN.bu kuşlarda yuvayı erkek yapar.daha sonra yem olayında ise kuşçularda satılan ak darı ve kırmızı darı sarı darı karışımını alabilirsiniz.hayvanların kızışması için bu yeme az miktarda oranlayarak nijer tohumu ekleyebilirsiniz.sularını ve yemlerini gün aşırı tazelemeli ve 3 günde bir vitaminli su koymalısınız ve hafta bir gün de suluğun 1/5 oranında maden suyu koymalısınız.yeşillik olarak marul,elma ve havuç verebilirsiniz.
bütün bunları yaptıktan sonra gelgelelim hayvanlara yüklenmeye.vitamin ve diğer yemler yüklenmenin ilk kısmını oluşturuyor.ikinci kısımda ise ekleyeceğimiz maddeler var.bir kere kafeste kalamar kemiği veya kalamar kıkırdağı ve kuş kumu bulunması gerekli.ve bir not,bu kemiklerin yumuşak kısmı kafesin içine bakmalı.ayrıca özel satılan ispinoz mamalarından da alabilirsiniz veya evde kendinizin yapabileceği bir mama hazırlamasınız.bu mama basit olarak şöyle,iki adet kuş için;2 dilim kurumuş ekmek,1 dilim peksimet,4 adet bebe bisküvisi,2 çorba kaşığı irmik ve iki tatlı kaşığı nişasta miksere atılıp un haline gelinceye kadar çekilir.daha sonra bu karışım bir kavanoza doldurulur.bir adet yumurta kaynatılır.yaptığımız toz karışımdan bir çorba kaşığı alıp(veya kuşlar ne kadar yiyecekse) yayvan bir kaba koyarız.bu kabın içerisine haşladığımız yumurtadan gerekli oranda kesip(1/4 olabilir)rendenin ufak tarafıyla ayırdığımız toz karışımın içine rendeleriz.yaklaşık 3 cm(bu karışım için) havuç kesip yine aynı şekilde ufak rende ile karışıma rendeleriz.bu karışımın içerisine varsa eğer bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyip güzelce hepsini karıştırırız.mama veya bulamaç haline gelince ufak bir miktar alıp (1,5 çay kaşığı kadar) kuşlarımızın boş yemliklerinden birine koyarız.ve bu mama yazın en fazla 6 kışın ise 9 saat kalmalıdır.artan mama ise buzdolabında 1 hafta kadar saklanabilir.
yaptığımız bu karışımı kuşlara gün aşırı vermeliyiz.bir kapta yem diğer kapta bu mamadan olmalı.ayrıca tünekleri sabitlemeli,kuşların fi(kıç) bölgesindeki tüyleri abartmayacak bir şekilde ufak bir makas yardımıyla seyreltmeliyiz.bu mama diyetini kuşların ilk yumurtası gelene kadar yapmalıyız.ne zaman ilk yumurta gelirse o vakit mama kesilmeli ve yeşillik verilmeli.yeşillik erkeğin kızışmasını alır ve yuvayı bozup tekrar çiftleşmesini engeller.
yumurtalar çıktığında fazla merak etmemelisiniz.ayrıca ilk üç kuluçkaları boş çıkabilir.bu kuşların dişileri tavuklar gibi yumurtlayabilir.erkeksiz yumurtalar boş çıkar.kuluçka süreleri,son yumurtadan itibaren sayılarak 13-15 gün arasıdır.
yavrular çıktığında ise,ikinci yavrudan sonra yumurta maması veya özel alınan mama verilmeye devam edilmelidir.
çiftleştiklerini gördüyseniz şayet bu iyi yönde bir gelişmedir.en fazla 4-5 gün içerisinde yumurtlarlar.
aklınıza takılan diğer soruları da yanıtlamaya hazırım.şu an vaktim kısıtlı.bir-iki saat sonra tekrar yazmaya devam edeceğim.teşekkürler.
Rapor Et
Eski 25 Ocak 2011, 17:16

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben bugün bi hint bülbülü aldım eve getirdim sonra kabardı az bişey yem yedi ve akşama doğru yemliğin içine yattı sizce bu luş yumurlayacakmı bence dişi erkeyide yok....cevabınızı muhammed_ali5329@hotmail.com adresine mesaj atarsanız sevinirim
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.193 saniyede (77.56% PHP - 22.44% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 04:06
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi