Arama

Milli Eğitim Bakanlığı'na nasıl dilekçe yazabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Mart 2018 Gösterim: 94.301 Cevap: 35
Dilara35 - avatarı
Dilara35
Ziyaretçi
24 Eylül 2010       Mesaj #1
Dilara35 - avatarı
Ziyaretçi
Karabağlar İLçe Milli Eğitim Müdürlüğü' ne

Ben Şehit Fethi Bey Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Dilara Özdeş'im. Sizi rahatsız etmemin sebebi; gelecekteki kaygım... Lise 3 öğrencisiyim alanım muhasebe fakat herkes birtakım yanlışlıklar yapabilir ve ben bu yanlışımı okul seçiminde yaparak iyi arkadaşlıklar edinmeme rağmen istemediğim bir bölüm okuyorum. Geçen sene çok güzel bir karar aldım. Öğretmen olmak istiyorum dedim ve bütün öğretmenlerimde fazlasıyla destek oldular. Ancak bu sene bu amacımın yok olması gibi bir durumla karşı karşıyayım çünkü amacım; ingilizce veya matematik öğretmeni olmaktı. Fakat bu sene okulumda ne matematik ne ingilizce ne de biyoloji var... Bunun nedeni okulların ikili sistemi kabul etmemeleriymiş ama bu sorunun okul idaresine değil biz öğrencilere sorulması gerektiği kanaatindeyim. Bilgilerinize arz ederim...

Milli Eğitim Bakanlığı' na bir dilekçe yazmak istiyorum bu husus ile ilgili ama nasıl yapılacağını bilemediğimden danışmak istedim...
EN İYİ CEVABI Theni's verdi
Sevgili forum üyeleri.Günlük hayatınızda en az birkaç kere karşılaşacağınız dilekçe yazımı ile ilgili bazı bilgileri bu başlık altında toplamak istiyorum.İnşallah işinize yarar.

Sponsorlu Bağlantılar
DİLEKÇENİN ANAYASAL DAYANAKLARI
  • Anayasanın 74. maddesi "vatandaşlar ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de ikamet eden yabancılar, kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, yetkili makamlara ve TBMM 'ne yazı ile başvurma hakkına sahiptirler" hükmünü düzenlemektedir.
  • Anayasanın 74. maddesinin devamında "kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu, gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir." denmektedir.
"Dilekçe hakkının" yasal dayanakları
  • Dilekçe hakkı, ayrıca 3071 sayılı Yasa ile daha ayrıntılı bir biçimde düzenlenmiştir. Yasanın 3. maddesi TBMM ve yetkili makamlara yazı ile başvuru hakkını, 4. maddesi dilekçede bulunması gereken unsurları ve 7. maddesi de dilekçenin sonucundan muhataplarının 2 ay içinde bilgilendirileceğini belirtmektedir.
  • Yasa, dilekçelerin kabul edilmezliğinden bahsetmemekte ancak belli durumların varlığında incelenemeyeceğini belirtmektedir.
  • Anayasal ve yasal düzenlemelerden anlaşılacağı gibi, verilen dilekçenin içeriğinin kabul edilmez olduğu durumda dilekçelerin bu nedenle işleme konulamayacağının başvurucuya bildirilmesi hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Bu açık düzenlemelere karşın uygulama; dilekçe sahiplerinin saiklerinin sorgulanması, bazılarının gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları biçiminde olmuştur.
  • Anayasa'nın 38. maddesine göre; "Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman, kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez." Aynı düzenleme Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 7. maddesinde de yer almaktadır.
DİLEKÇE NASIL YAZILMALIDIR
Bir dilekte yada şikayette bulunmak veya bilgi vermek amacıyla resmi makamlara sunulan tarihli,imzalı mektuptur.Kişiyi ve kamuyu ilgilendiren bir hakkın sağlanması, bir haksızlığın düzeltilmesi, kaldırılması için gerçek yahut tüzel kişilerce ilgili makamlara yazılan yazılara dilekçe denildiği gibi, istida, arzuhal de denir.

Dilekçe Yazımında Göz Önünde Bulundurulması Gereken Kurallar :
  • Dilekçeler,konularına göre uzun veya kısa olabilir. Konular kısa v öz olarak belirtilir. Gereksiz ayrıntılara yer verilmez.
  • Dilekçelerde ciddi, ağırbaşlı bir dil kullanılır. Anlatımın yalın ve duru olmasına özen gösterilir. Süslü,yapmacık,laubali bir ifadeden kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Dilekçeler ; çizgisiz,beyaz dosya kağıdına daktiloyla veya dolmakalemle,okunaklı el yazısıyla yazılmalıdır.
  • Dilekçe hangi kuruma veriliyorsa,bu makamın adı başa yazılır. Kurum adının sağ altına kurumun bulunduğu şehir adı yazılır.
  • Konunun kısa bir özeti bu başlığın altına yazılır.
  • Daha sonra konunun belirlendiği metin bölümüne geçilir. Bu bir şikayet dilekçesiyse,şikayet sağlam kanıtlara dayandırılmalıdır. Eğer iş isteme dilekçesiyse, öğrenim durumu,yaş,kısa bir özgeçmiş,kurumca aranan seçkin nitelikler açık seçik belirtilmelidir.
  • Dilekçede bir durum belirtiliyorsa ,son cümle 'Durumu bilgilerinize saygılarımla sunarım', bir istek belirtiliyorsa 'Gereğini izinlerinize saygılarımla sunarım' şeklinde olmalıdır.
  • Dilekçe bitiminde sağ alt köşeye ad ve soyadı yazılmalı,imzalanmalıdır. Tarih,isim ve imzanın bir satır üstünde olabileceği gibi dilekçenin sağ üst köşesine de konulabilir.
  • Sol alt köşeye açık adres yazılmalıdır.
  • Dilekçe, herkesin zaman zaman yazmak zorunda kalabileceği bir mektup türüdür. Dilekçenin ilk bakışta güven verici bir düzen içinde olması gerekir.
  • Dilekçelerde kırmızı veya kurşun kalem asla kullanılmaz.
Örnek
ADLİ SİCİL VE İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA

………………………………………………verilmek üzere, sabıka kaydım olup, olmadığının tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.
…/…/2006
Adı ve Soyadı

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
26 Eylül 2010       Mesaj #2
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
... milli eğitim müdürlüğüne,

Sponsorlu Bağlantılar
....... sebeplerden dolayı mağdurum. ingilizce veya matematik öğretmeni olmam için bölüm değiştirmeme yardımlarınızı emirlerinize arz ederim.

adres imza
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben kanuni ilk öğretim okulundan 7/A sınıfından 161 nolu öğrenciyim kanuni ilk öğretim okulunda okuyorum malatya'da oturuyorum lütfen kanuni ilk öğretim okuluna bir rampa yapılmasını istiyorum engelliler için çünkü bizim okulda engelliler var ve bende okulumuza rampa yapılmasını istiyorum gereğinin yapılmasını arz ederim
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
milli eğitrim bakanlığı müdürlüğüne :

sizin tarafınızdan hazılanmış videolu anlatım derslerini bulamıyorum .

sizden ricam 6. sınıf videolu konu anlatımları.

gereğini bilgilerinize arz ederim..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
i.halil aydın - avatarı
i.halil aydın
Ziyaretçi
25 Mart 2011       Mesaj #5
i.halil aydın - avatarı
Ziyaretçi
sayın milli eğitim bakanlığına ş.urfa gazi lisesinde katkı parası istiyorlardı.maddi durum olmadığından dolayı beni okuldan atmak için yok yazıyorlar eğer beni duyuyorsanız lütfen bu duruma engel olun saygılarımla.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Theni's - avatarı
Theni's
Ziyaretçi
25 Mart 2011       Mesaj #6
Theni's - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Sevgili forum üyeleri.Günlük hayatınızda en az birkaç kere karşılaşacağınız dilekçe yazımı ile ilgili bazı bilgileri bu başlık altında toplamak istiyorum.İnşallah işinize yarar.

DİLEKÇENİN ANAYASAL DAYANAKLARI
  • Anayasanın 74. maddesi "vatandaşlar ve karşılıklılık esası gözetilmek kaydıyla Türkiye'de ikamet eden yabancılar, kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikayetleri hakkında, yetkili makamlara ve TBMM 'ne yazı ile başvurma hakkına sahiptirler" hükmünü düzenlemektedir.
  • Anayasanın 74. maddesinin devamında "kendileriyle ilgili başvurmaların sonucu, gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazılı olarak bildirilir." denmektedir.
"Dilekçe hakkının" yasal dayanakları
  • Dilekçe hakkı, ayrıca 3071 sayılı Yasa ile daha ayrıntılı bir biçimde düzenlenmiştir. Yasanın 3. maddesi TBMM ve yetkili makamlara yazı ile başvuru hakkını, 4. maddesi dilekçede bulunması gereken unsurları ve 7. maddesi de dilekçenin sonucundan muhataplarının 2 ay içinde bilgilendirileceğini belirtmektedir.
  • Yasa, dilekçelerin kabul edilmezliğinden bahsetmemekte ancak belli durumların varlığında incelenemeyeceğini belirtmektedir.
  • Anayasal ve yasal düzenlemelerden anlaşılacağı gibi, verilen dilekçenin içeriğinin kabul edilmez olduğu durumda dilekçelerin bu nedenle işleme konulamayacağının başvurucuya bildirilmesi hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Bu açık düzenlemelere karşın uygulama; dilekçe sahiplerinin saiklerinin sorgulanması, bazılarının gözaltına alınmaları ve tutuklanmaları biçiminde olmuştur.
  • Anayasa'nın 38. maddesine göre; "Kimse, işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanunun suç saymadığı fiilden dolayı cezalandırılamaz; kimseye suçu işlediği zaman, kanunda o suç için konulmuş olan cezadan daha ağır bir ceza verilemez." Aynı düzenleme Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 7. maddesinde de yer almaktadır.
DİLEKÇE NASIL YAZILMALIDIR
Bir dilekte yada şikayette bulunmak veya bilgi vermek amacıyla resmi makamlara sunulan tarihli,imzalı mektuptur.Kişiyi ve kamuyu ilgilendiren bir hakkın sağlanması, bir haksızlığın düzeltilmesi, kaldırılması için gerçek yahut tüzel kişilerce ilgili makamlara yazılan yazılara dilekçe denildiği gibi, istida, arzuhal de denir.

Dilekçe Yazımında Göz Önünde Bulundurulması Gereken Kurallar :
  • Dilekçeler,konularına göre uzun veya kısa olabilir. Konular kısa v öz olarak belirtilir. Gereksiz ayrıntılara yer verilmez.
  • Dilekçelerde ciddi, ağırbaşlı bir dil kullanılır. Anlatımın yalın ve duru olmasına özen gösterilir. Süslü,yapmacık,laubali bir ifadeden kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • Dilekçeler ; çizgisiz,beyaz dosya kağıdına daktiloyla veya dolmakalemle,okunaklı el yazısıyla yazılmalıdır.
  • Dilekçe hangi kuruma veriliyorsa,bu makamın adı başa yazılır. Kurum adının sağ altına kurumun bulunduğu şehir adı yazılır.
  • Konunun kısa bir özeti bu başlığın altına yazılır.
  • Daha sonra konunun belirlendiği metin bölümüne geçilir. Bu bir şikayet dilekçesiyse,şikayet sağlam kanıtlara dayandırılmalıdır. Eğer iş isteme dilekçesiyse, öğrenim durumu,yaş,kısa bir özgeçmiş,kurumca aranan seçkin nitelikler açık seçik belirtilmelidir.
  • Dilekçede bir durum belirtiliyorsa ,son cümle 'Durumu bilgilerinize saygılarımla sunarım', bir istek belirtiliyorsa 'Gereğini izinlerinize saygılarımla sunarım' şeklinde olmalıdır.
  • Dilekçe bitiminde sağ alt köşeye ad ve soyadı yazılmalı,imzalanmalıdır. Tarih,isim ve imzanın bir satır üstünde olabileceği gibi dilekçenin sağ üst köşesine de konulabilir.
  • Sol alt köşeye açık adres yazılmalıdır.
  • Dilekçe, herkesin zaman zaman yazmak zorunda kalabileceği bir mektup türüdür. Dilekçenin ilk bakışta güven verici bir düzen içinde olması gerekir.
  • Dilekçelerde kırmızı veya kurşun kalem asla kullanılmaz.
Örnek
ADLİ SİCİL VE İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
ANKARA

………………………………………………verilmek üzere, sabıka kaydım olup, olmadığının tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim.
…/…/2006
Adı ve Soyadı
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 28 Kasım 2016 22:05
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sayın milli eğitim müdürlüğü
evim hasantahsin ilköğretim okulunun orda ve evimin camı okulun bahçeşine bakıyor.Okuldaki çocuklar sürekli camımı taşlıyolar ve ben bu durumdan rahatsız oluyorum.Okulun açıldığı günden beri bu sorunla sürekli uğraşıyorum ve bu sorunu çözmek için okulu kaç kere aradım ama bizim yapabileceğimiz bişi yok diyolar ve ilgilenmiyolar.Camımın önü sırf pislik dolu okuldaki bütün çöpleri camımın önüne atıyolar sizden tek ricam bu konuyla ilgilenmenizi istiyorım.Hsasntahsin ilköğretim ookulundan şikayetçiyim
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sayın milli eğitim müdürü
sınıfımda tahrik sözle taciz hakaret ve baskı olmasından rahatsızım okul müdürüm bu konuya müdahale edip bir sonuç vermiyor ailem ve ben budurumdan son derece etkilenip üzülmekteyiz bu olay 3 yıldır sürmekte sikayetimin dikkate alınmasını ve bu olaya müdahale edilmesini istiyorum ve sizden ricada bulunuyorum sağlığımın buzulduğunu ve istikbalimin oynandığını düşündüğüm için sizden yardım istiyorum ve ilgilenilmesini istiyorum madur durumdayız .okulumun adı hatice hikmet oğultürl kız teknik ve kız meslek lisesi ankara etlik
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
4/C Sınıfı - avatarı
4/C Sınıfı
Ziyaretçi
2 Haziran 2011       Mesaj #9
4/C Sınıfı - avatarı
Ziyaretçi
sayın milli eğitim bakanım
biz bursa inegöl alanyurt 75. yıl ilköğretim okulu 4/c sınıfı öğrencileriyiz . Size birşey söylemek istiyoruz.Bizim sınıfımızda Mikail adında bir öğrenci var. Çok şımarık olduğu için bütün okul onu tanıyor.Bizim sınıfımız çok çalışkan bir sınıf ama Mikail yüzünden çalışkanlığımız engelleniyor. Ayrıca Mikail alanyurt köy içinde oturduğu için oradaki okula gitmesi gerekiyor. Ama bizim okulumuza geliyor. Onu bu okuldan alıp gitmesi gereken okula gönderirseniz sevinirim.

SAYGILARIMLA...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 28 Kasım 2016 22:07
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ekim 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayın Milli Egitim Bakanlıgı:
Ben istanbul avcılar Şehit Şerife Bacı Kız Meslek Lisesinde 9.Sınıfa gidiorum adım Hacı Osman Sipahi okulumuza kitaplar halen gelmedi çünkü;Kitalarımı Başka Okula Yollamışlar Onun için Derslerimizi İyi Bir Şekilde İşliyemioruz Bunun İçin Kitaplarımızın En kısa zamanda Göndermenizi Arz Ederm.
22.10.2011
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.