Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda GÜZEL CANSEL tarafından 29 Kasım 2010 (17:45) tarihinde açılmıştır.
5235 kez görüntülenmiş, 7 cevap yazılmış ve son mesaj 29 Kasım 2012 (17:15) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 29 Kasım 2010, 17:45

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

#1 (link)
GÜZEL CANSEL
Ziyaretçi
GÜZEL CANSEL - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
BEDRİ RAHMİ EUÜBOĞLU`UNUN HAYATININ ÖZETİİİ
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 29 Kasım 2010, 18:15

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

#2 (link)
pesimist
Ziyaretçi
pesimist - avatarı
İnceleyiniz: http://www.msxlabs.org/forum/sanat-t...-hakkinda.html
Rapor Et
Eski 1 Aralık 2010, 17:32

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bana doğru cevabı verin
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2010, 15:39

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bedri rahmi eyuboglunu hayatı...
Rapor Et
Eski 4 Aralık 2010, 15:50

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri

#5 (link)
xxHaMiT xxsefa
Ziyaretçi
xxHaMiT xxsefa - avatarı
Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri alın link basın öğrenirsiniz
Rapor Et
Eski 2 Ocak 2011, 18:01

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
(1911-1975)
Şâir, yazar, ressam. Görele’de doğdu, ilk ve orta öğreni¬mini Trabzon’da yaptı. 1926′da İstanbul Güzel Sanatlar Aka¬demisi Resim Bölümü’nde yüksek Öğrenim yaptı (1930). Pa¬ris’e giderek Andre Lhote’un atölyesinde üç yıl çalıştı. 1933′te, yurda dönerek Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğ¬retmenliğe başladı. Bu işi ölümüne kadar sürdü. İstanbul’¬da öldü. Küçükyalı Mezarlığı’na gömüldü.
İlk şiiri 1928′de Muhit dergisinde çıktı. Yeni Adam dergi¬sinde yazılar yazdı. Resim tekniği ile ilgili kitaptan, gezi notlarından meydana gelen eserleri de vardır. 1976′da Milli¬yet Sanat dergisi tarafından yılın sanatçısı seçildi. Şiirlerin¬de resim tecrübesinin akisleri olan ifadeler vardır. Halk şiir geleneğinin bazı niteliklerinden yararlanmış, daha çok üs¬luba ve iç âhenge önem vermiştir. Çoğunlukla aşk temasını işledi. Resim sanatının da ustaiarındandır. Yazmacılık sa¬natına çağdaş tekniklerle yenilikler kattı. Uluslararası Bru-xelles Fuan’nda resim büyük ödülünü aldı (1958), büyük mozaik panolar yaptı.
Şiir kitapları:
1. Yaradana Mektuplar (1941), 2. Karadut (1948), 3. Tuz (1952), 4. Üçü Birden (Bütün şiirleri, 1953), 5. Yaşadım (kitaplarına girmemiş 25 şiiri, 1977).
Nesirler:
1. Canım Anadolu (1953, gezi notları), 2. Tezek (1975, gezi not¬lan), 3. Delifişek (Sanat yazılan, denemeler, 1975), 4. Bİnbir Bedros (Resim kitabı, 1977), 5. Karadut (Resim kitabı, 1979), 6. Babatomiler (Erotik resimler, 1979).
Rapor Et
Eski 3 Ocak 2011, 19:35

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
1911 yılında görele de doğup,21 eylül 1975 yılında istanbul'da ölmüştür.İlk ve orta öğrenimini Trabzon'da yaptı.1926'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nde yüksek öğrenim yaptı.Paris'e giderek Andre Lhote'un atölyesinde üç yıl çalıştı.1933'de yurda dönerek Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretmenliğe başladı.Bu işi ölümüne kadar sürdü.İstanbul'da öldü.Küçükyalı Mezarlığı'na gömüldü.İPEKKKK........
Rapor Et
Eski 29 Kasım 2012, 17:15

Bedri Rahmi Eyüboğlu kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Görele'de doğdu. Ailesinin beş çocuğundan ikincisidir. Trabzon Lisesi'nde okurken, 1927'de bu okula resim öğretmeni atanan Zeki Kocamemi'nin öğrencisi oldu. Onun derslerinin etkisi ve okul müdürünün özendirmesiyle 1929'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'ne (şimdi Mimar Sinan Üniversitesi) girdi. Burada Nazmi Ziya veİbrahim Çallı'nın öğrencisi oldu. 1930'da eğitimini bitirmeden, ağabeyisi Sabahattin Eyüboğlu'nun yanına Paris'e gitti. Orada André Lhote'un yanında resim çalıştı. Daha sonra evleneceği Rumen asıllı eşi Eren Eyüboğlu ile de burada tanıştı.

Yurda döndükten sonra 1934'te D Grubu'nun dördüncü sergisine otuz resmi ile katıldı. İlk kişisel sergisini de aynı yıl Bükreş'te açtı. 1934'te katıldığı Akademi'nin diploma yarışmasında üçüncü oldu. Bu derece ile mezun olmak istemediği için bir yandan diploma yarışmasına yeniden hazırlanırken, bir yandan da bir süre Çerkeş demiryolu
yapımında çevirmenlik yaptı, Tekel Genel Müdürlüğü'nde çalıştı. 1936'daki diploma yarışmasında Hamam adlı kompozisyonuyla birinci oldu. Aynı yıl Moskova'da düzenlenen Çağdaş Türk Sanat Sergisi'ne katıldı. 1937'de Cemal Tollu'yla birlikte Akademi'nin Resim Bölümü Şefi Léopold Lévy'nin asistanı oldular. Bedri Rahmi birçok
ressamın katıldığı CHP'nin kültür programı çerçevesinde resim yapmak için 1938'de Edirne'ye, 1941'de de Çorum'a gitti. Bu dönem resimlerinde köy manzaraları, köy kahveleri, faytonlu yollar, iğde dalı takmış gelinler gibi Anadolu'ya özgü görünümler egemendir.

1940'lardan sonra duvar resimlerine yöneldi. İlk duvar resmini 1943'te İstanbul'da, Ortaköy'deki Lido Yüzme Havuzu için yaptı. 1947'de İstanbul'da özel bir atölye ve galeri açtı. 1950'de Ankara'da sanatının o güne kadarki bütün dönemlerini kapsayan bir sergisi düzenlendi. Bedri Rahmi aynı yıl bir kez daha Paris'e gitti ve İnsan Müzesi'nde (Musée de I'homme) ilkel kavimlerin sanatını inceledi. Bu incelemeleri "güzel"in aynı zamanda "yararlı"da olabileceği, "yararlı" olmanın "güzel"in gücünü eksiltmeyeceği düşüncesine ulaşmasına yol açtı. Bu düşünce ise onun bundan sonraki sanat görüşünü tümüyle etkiledi, yönlendirdi. Mozaik çalışmalarına 1950'de başladı. 1958'de Uluslararası Brüksel Sergisi için 272 m²'lik bir mozaik pano gerçekleştirdi ve bu yapıtıyla serginin büyük ödülü olan altın madalyayı kazandı. Bundan bir yıl sonra Paris'teki NATO yapısı için, şimdi Brüksel'de bulunan, 50 m²'lik bir mozaik pano hazırladı. 1960 ve 1961'de iki kez ABD'ye gitti. Orada birçok geziye katıldı, konferanslar verdi ve resim çalışmaları yaptı.1969'da Sao Paulo Bienali'nde (iki yıllık sergi) onur madalyası kazandı. Ayrıca 1940'ta Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde resim dalında üçüncülük, 1943'te aynı serginin 4.sünde ikincilik ve 1972'de de 33. sergide birincilik ödülünü aldı. Ölümünden sonra 1976'da Ankara'da "Yaşayan Bedri Rahmi" adıyla bir sergisi düzenlendi. Aynı yıl İstanbul'da da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde adına düzenlenen bir sergiyle anıldı. 1984'te İstanbul'da "Bedri Rahmi-Her Dönemden" adlı bir toplu sergisi açıldı.

Bedri Rahmi Akademi'deki ilk yıllarından sonra temel bilgilerini Paris'te André Lhote'un akademisinde edinmesine karşın onun kübist ve yapımcı (konstrüktif) yaklaşımını benimsememiş, Dufy ve Matisse'i kendine daha yakın bulmuştur. Paris'ten döndükten sonra Anadolu ve Trakya gezilerinde yaptığı resimlerle İstanbul görünümlerinde Dufy'nin renk ve çizgi anlayışının etkileri görülür. Zamanla bu etkiden sıyrılan Bedri Rahmi halk sanatını sağlam bir kaynak olarak görmeye başlamıştır. Halk sanatından yola çıkarak yeni anlatım biçimleri aramıştır. Minyatürlerden de esinlenmiştir. Anadolu kilimlerinin geometrik, soyut biçimleri, çini, cicim, heybe, yazma ve çorapların bezeme düzeni ve renk uyumlarını kaynak olarak kullanmış, motifin ağırlık kazandığı süslemeci bir tutumla resimler yapmıştır. Ancak, yalnızca motifleri resme uygulamakla yetinmemiş, renk ve malzeme araştırmalarına da girmiştir. Çeşitli teknikleri deneyerek gravür, mozaik, heykel ve seramik alanlarında birçok ürün vermiştir. Yine bir halk sanatı olan yazmacılığa da yönelmiş, kumaş üstüne baskılar yapmış, bu çalışmalarını öğrencileriyle birlikte de yürütmüştür.

İki yıl kadar süren ABD gezisinden sonra değişik malzemelerden yararlanarak soyut resimler ve renk düzenlemelerine yönelmişse de son yıllarında yeniden eski konularına dönmüştür. Kemençeciler, gecekondular, hanlar, kendi portreleri, balıklar ve kahvelerle, yeni renk ve doku deneyimlerinden de yararlanarak, doğaya eğilişin ustaca ve yetkin örneklerini vermiştir. Çağdaş resim öğelerini de içeren bu çalışmalarında, konu soyuta yaklaştığı oranda, resmin de bir tür "nakış"a dönüştüğü izlenir.

Bedri Rahmi 1927'de başladığı resim öğretmenliğini ölümüne değin sürdürmüş, Akademi'deki atölyesinde sayısız öğrenci yetiştirerek, çağdaş Türk resmi için bu açıdan da etkili ve yararlı olmuştur. Bedri Rahmi 1928'de daha lise öğrencisiyken şiir yazmaya başlamıştır. Şiirlerine, 1933'ten sonra Yeditepe, Ses, Güney, İnsan, İnkılapçı Gençlik ve Varlık dergilerinde yer verilmiştir. 1941'den başlayarak çeşitli şiir kitapları yayımlanmıştır. Halk edebiyatının masal, şiir, deyiş gibi her türüne karşı duyduğu hayranlık, şiirlerine de yansımıştır. Halk dilinden ve şiirinden aldığı öğeleri kendine özgü bir biçimde kullanarak halk diline yaklaşma çabasını sonuna dek götürmüştür. Bu nitelikleriyle şiirleri, resimleriyle büyük bir benzerlik gösterir. Akıcı, rahat bir dille kaleme aldığı gezi ve deneme yazılarında ise sürekli gündeminde olan halk kültürü, halk sanatı konularındaki görüşlerini sergilemiştir.Bedri Rahmi Eyüboğlu 21 Eylül 1975'te vefat etti.


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/sanat-t...#ixzz2DcoTKe35
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.199 saniyede (75.34% PHP - 24.66% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 18:27
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi