Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Mart 2017  Gösterim: 160.022  Cevap: 9

İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?

ubeydullah
1 Temmuz 2010 13:10       Mesaj #1
ubeydullah - avatarı
Ziyaretçi
İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?

EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

8. sınıf öğrencisiyim ben de iç mimar olmak istiyorum ama hangi liseye gideceğimi bilmiyorum ve iç mimar olmak için düz mü, Anadolu mu yoksa fen lisesine mi gitmeliyim ya da meslek lisesi mi bitirmem gerek?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Fen lisesinden iç mimar olunur mu?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

İç mimar olmak için güzel sanatlar lisesi mi okumam daha avantajlı yoksa Anadolu lisesi mi?

Arkadaşlar iç mimarlık okumak istiyorsanız lise olarak fen lisesi, meslek lisesi, Anadolu lisesi, İMKB olabilir. Hepsinde iç mimarlık bölümü vardır. Puanınız nereye yeterse oraya gidin. Şu 4 liseden birine gidebilirsiniz. Üniversite olarak da; İTÜ - MİMAR SİNAN FAKÜLTESİ - KTÜ - MARMARA ÜNİVERSİTESİ. Bunların hepsi yüksek üniversitedir. İç mimar olmak istiyorsanız çok çalışıp didinmeniz gerekir. Çok tasarımlar yapmanız gerekir ki el beceriniz gelişsin. İlginç oda tasarımları yapın.

Sponsorlu Bağlantılar


Daisy-BT
1 Temmuz 2010 13:47       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ubeydullah adlı kullanıcıdan alıntı

İç mimar olmak için hangi üniversiteye gitmem gerekir? O üniversitelerin ve Konya Üniversitesi'ndeki iç mimarlık bölümünün taban puanı nedir?

Türkiye'de iç mimarlık eğitimi
Türkiye'de ‘iç mimar’ ünvanını alabilmek için bir üniversitenin dört yıllık eğitim veren bir iç mimarlık lisans programından mezun olmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca bu konuda ihtisaslaşmak isteyen meslek insanları için yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik eğitimi veren enstitülerin programları da bulunmaktadır. Günümüzde Türkiye’de devlet üniversitelerinden Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi,Akdeniz Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin yanı sıra birçok vakıf üniversitesin de katılımı ile 38 bölümde iç mimarlık lisans ve lisansüstü eğitimi verilmektedir.

Meslekle ilgili daha fazla bilgi için bakınız >
İç Mimarlık

Taban puanlar için tıklayınız.

Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlat Fakültesi İç Mimarlık Bölümü için
tıklayınız.

daleko_karta
15 Ocak 2011 14:53       Mesaj #3
daleko_karta - avatarı
Ziyaretçi
Özel yetenekle alan fakülteler söz-say-ea puanlarından herhangi birinde kendi belirledikleri taban puanlar ile alırlar. Mesela ben sınava girerken taban puan 200 idi. Eşit ağırlık (ea) olmama rağmen sözel puanım yüksek olduğu için onu işaretledim ve onun üzerinden hesaplandı.
Örnek vereyim ben Türkçe matematikçiyim (ea).
ÖSS puanım
Sayısal: 195.789
Sözel: 228.158
EA: 214.572
Tablo buydu ben sözel kısmını kalemle yuvarlak içine alıp sonuç belgemi okula verdim. Değerlendirme buna göre yapıldı. Tabii okullara göre bu farklılık gösterir. Şunun gibi:
Bizde üç aşamalı bir sınav sistemi vardı.
1- Desen (natürmort)
2- Perspektif (iç mekan çizim tasarım)
3- Görsel algı (psikolojik bir algı testi renkler şekiller falan var)
Bunları kodlamışlar. Desenin %20'si, pespektifin %40'ı, görsel algının %20'si ÖSS puanının %20'si şeklinde idi, ben iyi bir oranla girdim. Sıralama şöyle idi:
1. 176.263
2. 176.260
3. 176.258
4. 176.255 gibiydi.
20 kişi alındı, giremeyen 21. kişinin puanı 176.238'di. En ufak farklılıklar sonucu etkiledi.
Umarım faydalı bilgiler verebilmişimdir.
20 Ocak 2012 21:18       Mesaj #4
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ben yurtdışında yaşıyorum. Bu yıl YGS'ye gireceğim. İç mimarlık okumak istiyorum. Ama çizim konusunda kendimi geliştiremedim. Yetenek sınavları şart mı? İç mimarlık için gerekli tüm nitliklere sahibim. Ama çizimde kendime hiç güvenmiyorum. Sonradan kendimi geliştirebilirim. Ama bunu yetenek sınavlarında gösteremem. O sınava girmeden de iç mimar olamaz mıyım?

İç mimar olmak için var olan ön koşullardan biri de yetenek sınavlarıdır. Yetenek sınavında başarılı olan öğrenciler iç mimarlık eğitimi alabilirler.
20 Ocak 2012 21:38       Mesaj #5
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Bazı üniversiteller yetenek sınavını kaldırdıklarını söylüyorlar ne kadar doğru?


Evet, bir kısım üniversite yakın zaman itibari ile İç Mimarlık bölümüne merkezi yerleştirme ile öğrenci almaya başladı. Bunlardan biri Ankara - Hacettepe Üniversitesidir. Bu konu hakkında en doğru ve net bilgiye ulaşmak için başvurmak istediğiniz üniversitenin ilgili fakültelerini arayarak detaylı bilgi isteyebilirsiniz.
Misafir tarafından gönderilmiş olan #6 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
misafir
10 Eylül 2014 14:21       Mesaj #7
misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Anadolu lisesinde okuyorum, sayısal öğrencisiyim ve iç mimarlık okumak istiyorum. Özel yetenek sınavı diye bir şey duydum ve bunun hakkında bilgi almak istiyorum. MF ile alan üniversitelerin tamamında özel yetenek sınavı var mı? Bu sınava girmem gerekiyor mu? Kazanabilmem için bir kursa falan gitmem gerekiyor mu? Bilgi verirseniz çok sevinirim, iyi akşamlar şimdiden teşekkürler.

Özel yetenek sınavı yok ama MF ile alan üniversitelerin tamamında özel yetenek sınavı var, istersen sınava girebilirsin.
Misafir
23 Şubat 2015 10:28       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben mesleklisesi öğrencisiyim ve içmimar olmak istiyorum bunun için özel bi okul okumaya gerek yok. Msn Happy
Misafir
4 Temmuz 2015 11:12       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba bende 7. sınıf öğrencisiyim benim bildiklerim şunlar: iç mimar olabilmek için güzel sanatlar lisesinde iç mimarlık okuyup güzel sanatlar bölümü bulunan bir üniversitenin taban puanını tutturman gerekiyor.
Misafir
15 Mart 2017 19:27       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben gaziantep te yaşıyorum iç mimar olmak istiyorum hangi liseye gitmem gerekir. NOT (8.sınıf öğrencisiyim) yardimci olursaniz sevinirim


Daha fazla sonuç:
mimar olmak için hangi lise

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç