PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kanın pıhtılaşmasını hangi vitamin sağlar?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir25818:03, 3 Kasım 2011 
kanın pıhtılaşmasını hangi vitamin sağlar?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kanin gec pihtilasmasi
  • kanin pihtilasmamasi
  • kanin pihtilasmasini saglayan madde
Cevap
seramiksır18:31, 3 Kasım 2011 
KANIN PIHTILAŞMASI
Herhangi bir nedenle (yaralanma, çizik, kesilme ) başlayan bir kanamada; kan damarlarından kanın akmasını önlemek amacıyla meydana gelen süreçlerin tümüne ''Pıhtılaşma'' deniyor. Peki eğer pıhtılaşma olayı gerçekleşmeseydi ne olurdu? Çok basit; en ufak bir kanama bile durdurulamazdı ve kan kaybından ölürdük.
Vücudumuzda bir kesik veya yaralanma olduğunda kanamayı önlemek (Pıhtılaşmayı sağlamak) için ilk olarak hasarlı damar Serotonin salgılayarak büzülür. Böylece kanın akması azalır. Daha sonra kanın içinde dağınık şekilde dolaşan trombositler devreye girer. Trombositlerde özel bir madde salgılayarak diğer enzimlerin bir yerde toplanmasını sağlar. Bu olayı karıncaların bir yerde yem buldukları zaman diğer karıncalarında orada toplanmasına benzetebiliriz.
Trombin (Thrombin) kanı pıhtılaştıran bir proteindir. Trombin'e ne kadar ihtiyaç varsa o kadar üretilir. Trombin, plazmada bulunan ve suda erime özelliği olan Fibrinojeni fibrine yani suda erimeyen haline dönüştürür. Bu da pıhtılaşma olayının esas işlemidir. (Kanın pıhtılaşmasında temel madde zaten Fibronojen proteinidir. Fibronojen, vücut içinde erimiş halde bulunmaktadır. Pıhtı işleminin durağan halidir.)
Fibrinin dış yüzeyinde yapışkan parçalar bulunur. Yaranın olduğu bölgede bu molekül yapışkan özelliğinden dolayı diğer fibrin moleküllerine yapışır ve uzun bir zincir meydana gelir. Oluşan bu zincirler birbirlerinin üstünden geçerek balık ağına benzeyen bir pıhtı ağı oluştururlar. (Bu olayı da örümceklerin ağ örmesine benzetebiliriz.) Oluşan bu pıhtı ağı kan hücrelerinin vücuttan dışarı çıkmasını engeller.Görüldüğü gibi vücudumuzda bir kesik veya yaralanma olayı olduğunda; vücut hemen sistemli bir şekilde harekete geçerek açılan yarayı bir an önce onarmaya çalışıyor.
Aynı sistem kolumuzu veya bacağımızı bir sehpaya veya ağır bir eşya çarptığımız zamanda devreye giriyor. Çarpmanın etkisiyle çarptığımız bölge hemen morarır. Çünkü kılcal damarlar parçalanır ve iç kanama meydana gelir. Burada da hemen kanın pıhtılaşma özelliği devreye gire ve tedavi başlar.
Son olarak sizlere bir bilgi daha; Ameliyatlardan önce doktorlar hastanın kanını aldırarak, hastanın kanının ne kadar zamanda donacağını tespit ettirir. Çünkü bazı insanların kanı çabuk pıhtılaşmaz ve kanama hemen durmaz. Bu durumda ameliyat ve ameliyat sonrasında bazı zorluklara yol açabilir.
Cevap
Misafir19:28, 22 Aralık 2012 
k vitamini
Cevap
_EKSELANS_20:25, 22 Aralık 2012 
Kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynayan üç ana madde bulunmaktadır. Bunlar; kanın akışkanlık oranı, damar duvarı ve trombosit ismi ile bilinen küçük hücrelerdir. Zaten kanın pıhtılaşmasında en önemli payı bu trombosit denen hücreler almaktadır. Bu hücreler kemik iliğinden yapılmıştır. Eğer damar duvarında bir kanama meydana geliyorsa, trombositler o kanamanın oluştuğu yere doğru ilerlerler. Kanama olan bölgeye ulaştıklarında ise burada bir tıkaç vazifesi görürler.

Kanayan bölgede, trombositlerin oluşturduğu bu tıkaç ile kanın akışı geçici olarak durdurulmuş olur. Bu süre zarfında, damar duvarından ve trombosit hücrelerden açığa çıkan bazı maddeler ile kanın pıhtılaşma süreci ikinci bir safhaya geçer. Açığa çıkan bu maddeler ile ortaya yama gibi bir organizma çıkar. Trombositlerden meydana gelen bu yama, başka maddelerle reaksiyona girip daha da güçlenirler. Bu sayede damar duvarı iyice sağlam bir hale gelir.


Tüm bu yama işleminden sonra, damar duvarında biriken fazlalıklar temizlenir ve damar duvarı eski haline geri döner. Bu tamamen damar duvarında oluşan bir onarma işlemidir.
Cevap
Misafir21:34, 22 Aralık 2012 
Kanın pıhtılaşmasını K vitamini sağlar . Ayrıca ; K vitamini canlılarda üreme için gereklidir .
Cevap
n%u0131n%u0131k20:38, 13 Kasım 2013 
Kanın pıhtılaşmasını K vitamini sağlar
Cevap
Misafir16:40, 26 Aralık 2014 
k vitamini
Cevap
Misafir20:17, 29 Mart 2015 
Bu mesaj _EKSELANS_ tarafından silindi. Sebep: içerik dışı
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Vitaminler nelerdir? Hangi vitamin, hangi besinde bulunur?
Hangi sporu yapmak boyumuzun daha fazla uzamasını sağlar?
Reklamlar ürüne hangi yönden katkı sağlar?
Ütü, mikser ve fenerin ışık vermesi hangi enerji dönüşümünü sağlar?
Hangi gruplar sağlık hizmetinden yararlanmamızı sağlar?