PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
X-Sözlük > VIP Nedir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
ThinkerBeLL16:27, 1 Mart 2011 
VIP
MsXLabs.org

VIP kısaca sıralama demektir. Protokol anlamında çok önemli kişi anlamına gelir.''Very Important Person''
in kısaltılmış halidir.
Başbakanlık kanun ve kararlar yürütme kurulunun çıkartmış olduğu bir VIP listesi vardır. Devlet büyükleri, emekli devlet büyükleri, emekli paşalar, devlet sanatçıları, liyakat nişanı sahipleri zaman zaman VIP'den istifade ederler.

VIP Hizmeti nasıl verilir?
Yurtiçinden ve yurt dışından gelen VIP'ler olur. Dışişleri Bakanlığı ya da Valilikten hangi konukların geleceği bildirilir. VIP listesinde yeralan konukların güvenliği, karşılama ve uğurlanmaları Protokol Müdürlüğü tarafından sağlanır. VIP harici yolcular VIP salonuna sokulmaz, zira kararnamedeki belli tüzüklere uyulur.

VIP Salonu nedir?

VIP salonu, Devlet Hava Meydanları, Emniyet, Türk Hava Yolları olmak üzere, 3 kuruluştan oluşur. VIP listesinde yer alan konuklar buradan geçerler. Bazen yabancı hava yollarının yolcuları da burayı kullanırlar. Çok önemli yabancı iş adamları da, Türkiye'nin itibarı açısından buradan alınırlar. Atatürk Hava Limanı süreç içinde çok büyük değişiklikler neticesi uluslararası üç büyük terminalden biri olmuştur.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • v i p ne demek
  • vip ne demek
  • vip nedir
Cevap
Teusa19:40, 12 Mayıs 2011 
vip özel kişi anlamına gelir...
Cevap
Misafir11:19, 9 Haziran 2013 
vip forumlarda premium üyelik olarak kullanılır
Cevap
Mira13:44, 15 Temmuz 2014 
VIP
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

VIP, Çok Önemli Kişi anlamına gelen İngilizce Very Important Person'un baş harflerinden oluşan kısaltma, statüleri veya önemleri nedeniyle ayrıcalıklara sahip olan ve diğer insanlardan ayrılan ve önem arz eden kişileri tanımlamak için kullanılır.
VIP tanımının içine ünlüler, devlet veya hükümet başkanları, büyük işverenler, siyasetçiler, yüksek düzey şirket yöneticileri, bürokratlar, zenginler ve çeşitli nedenlerden özel muameleye tabi olanlar katılabilir.
''Very Important Person'' terimi havacılıktan gelir. 1917 öncesi, pek çoğu aristokrat olmasına karşın İngiltere ve Fransa'da sürdürdükleri hayatlarında, bu yüksek konumlarını kısmen kaybetmişlerdir. 1927'de Paris'te yayımlanan Rus diyasporasına ait bir gazete, Paris-Londra uçuşlarında ''vesima imenitaya persona'' (весьма именитыхъ персонъ) için bir ilan yayımlamıştır. Bu hadiseden sonra ''VIP'' terimi Rusça konuşan göçmenler arasında yaygın hale gelmiştir.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm X-Sözlük Konuları
Benzer Konular
MSP oyununda vip olma hilesi nedir?
Big Bang - VIP
VIP üyelik nedir, Türkçe anlamı nedir, ücretli midir?