Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalan Hayvanlar

Gösterim: 30.797 | Cevap: 0
1
  • 1 Gönderen Blue Blood
Blue Blood
6 Aralık 2009 16:30   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalan Hayvanlar

Yumurtlayarak çoğalan yada üreyen hayvanlar

Sürüngenler: Yumurtlayarak çoğalan büyük bir sınıftır. Değişken vücut sıcaklıkları vardır. Tümü akciğer solunumu yaparlar. Kaplumbağalar, yılanlar, timsahlar, kertenkeleler ve nesli tükenmiş olan timsahlar bu sınıfın üyeleridir.

Kuşlar: Sabit vücut sıcaklıkları vardır. Vücutlarının tamamı tüylerle kaplı olan tek sınıftır. Ön üyeleri kanatlara dönüşmüştür. Kemikleri uçmada kolaylık sağlamak amacıyla hafiftir. Yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtlayarak çoğalan hayvanlar: Kartal, şahin, güvercin, deve kuşu, atmaca, leylek, martı vb.

Balıklar: Neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır. Tüm balık türleri için geçerli değildir tabiyki. Çünkü; köpek balığı, balina, yunus gibi balık türleri doğurarak çoğan balık türleridir. İki yaşayışlılarda olduğu gibi çok miktarda yumurta yapılır. Yumurtadan çıkıp, sağ kalarak ergin hale gelenler ise oldukça azdır. Yumurtlayarak çoğalan balıklar: Kefal, Alabalık, Çinekop, Sazan balığı vb.

Balıklarda da bazı aykırı türler vardır. Örneğin; kedi balıklarında yumurtalar dişi balığın içinde olgunlaşır. Engerek yılanı gibi onlar da doğum yapıyormuş sanılabilir. yumurtlayarak çoğalan hayvanlar Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak bir kaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler. Fakat bunun aksi, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır.Doğurarak çoğalan yada üreyen hayvanlar

Memeli hayvanlar, insanlar ve kimi deniz canlıları doğurarak çoğalan yada üreyen canlılar sınıfına girerler. Doğurarak çoğalan hayvan türleri şöyledir:
Kedi türleri (Aslan, Kaplan, Gelincik, Çıta vb.)
Ayı türleri (Boz Ayı, Kutup ayısı)
Maymun türleri (Şempanze, Goril, vb.)
Balinalar, yunuslar, köpek balıkları
Panda
İnek
Koyun
Keçi
Zebra
Fil
Kanguru
Zürafa
Tilki
Kurt
Fok balığı
Geyik
At

YesilBoncuk bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Doğurarak ve Yumurtlayarak Çoğalan Hayvanlar benzer konular

Forum: Soru-Cevap Cevap: 93
Son Mesaj: 14 Ekim 2014 14:15
Doğurarak ve yumurtlayarak çoğalan hayvanlar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
lütfennn bunlar hakkında kısa bilgi verin lütfen acil yarına ödevim varr :(
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Kasım 2012 12:28
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 13 Ekim 2012 13:26
Tomurcuklanma ile çoğalan canlı çeşitleri nelerdir?
tomurcuklanma ile çoğalan canlı çeşidi
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 23 Eylül 2012 20:14
Değişkensıcaklı Hayvanlar
Değişkensıcaklı Hayvanlar Vikipedi, özgür ansiklopedi Karada ve suda yaşayan bir değişkensıcaklı amfibiyen Değişkensıcaklı ya da Poikloterm (eski Yunanca: Değişken Sıcaklı), çevre sıcaklığına bağımlı hayvanlar için kullanılan bir terimdir. Karaya geçen ilk canlılar, kısa süreler içinde...
Forum: Zooloji Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Kasım 2007 12:23
 
Sayfa 0.120 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu