Arama

Her Türk devrimcisi Küba devrimini destekler mi?

Güncelleme: 25 Ocak 2009 Gösterim: 2.414 Cevap: 5
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
29 Kasım 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
HER TÜRK DEVRİMCİSİ KÜBA DEVRİMİNİ DESTEKLER Mİ*
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Türk devrimciliği daha çok uluslaşmak ile ilgili bir devrim özelliği göstermekle beraber Küba devriminde daha çok bir yönetim biçimi olan kominizm baş roldedir..
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
24 Ocak 2009       Mesaj #3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Sosyalizm demek daha doğru olur. Ayrıca bahsettiğiniz eğer Cumhuriyet Devrimiyse cumhuriyet devriminin bilincinde nimetlerinin farkında olan ve ideolojik olarak özgürlüğü kendine ilke edinmiş bir kişi emperyalizme sömürge -mümtemleke- devlet olmaya sonuna kadar karşı çıkacaktır.Bu noktada türk devrimiyle küba devriminin ortak yanları vardır.Felsefesi gelişen süreci sonuçları ve yapısı farklı olsada bir devrimci özgürleşmenin aydınlanmanın dünyanın neresinde olursa olsun destekçesi olacaktır
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2009       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

Sosyalizm demek daha doğru olur. Ayrıca bahsettiğiniz eğer Cumhuriyet Devrimiyse cumhuriyet devriminin bilincinde nimetlerinin farkında olan ve ideolojik olarak özgürlüğü kendine ilke edinmiş bir kişi emperyalizme sömürge -mümtemleke- devlet olmaya sonuna kadar karşı çıkacaktır.Bu noktada türk devrimiyle küba devriminin ortak yanları vardır.Felsefesi gelişen süreci sonuçları ve yapısı farklı olsada bir devrimci özgürleşmenin aydınlanmanın dünyanın neresinde olursa olsun destekçesi olacaktır

ortak yanları elbette vardır.. ama soru ortak yanı varmıdır? değil..
Quo vadis?
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
25 Ocak 2009       Mesaj #5
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ortak yanlarının olduğundan Hareketle Türk devrimcisinindesteklenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.Oysa soruya sizin verdiğiniz cevapta bu da görülmüyor.Cumhuriyet Devrimini gerçekleştiren Mustafa Kemal önemli ölçüde Fransız Devriminden etkilenmiş yeni bir ulus yaratarak egemenliği gökyüzünden ve saraydan alıp yeryüzüne yani halka vermiştir.

Fakat Mustafa Kemal'in çok iyi biliyoruz ki gerçekleştiği devrim ve kendi ideolojisi bağlamında en önemlisi ilkesi o benim karakterim dediği özgürlük ve bağımsızlıktır.Yani anti emperyalisttir.

Her ne kadar bütün şöyle olanlar böyle olur mu gibi bir genellemeye girip bu sorunun başlığında bize sorulan sorunun çok doğru bir soru olmadığını söylememiz gerekiyor ise de Atatürk'ün devrimci kişiliğini benimsemiş olan bir devrimcinin dünyanın neresinde olursa olsun baskı ve zülüme karşı çıkan ülkesini halkını özgürleştiren eşitlikçi insanlara destek vermesi beklenir. Sorunuzun cevabı budur.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2009       Mesaj #6
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

Ortak yanlarının olduğundan Hareketle Türk devrimcisinindesteklenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.Oysa soruya sizin verdiğiniz cevapta bu da görülmüyor.Cumhuriyet Devrimini gerçekleştiren Mustafa Kemal önemli ölçüde Fransız Devriminden etkilenmiş yeni bir ulus yaratarak egemenliği gökyüzünden ve saraydan alıp yeryüzüne yani halka vermiştir.

Fakat Mustafa Kemal'in çok iyi biliyoruz ki gerçekleştiği devrim ve kendi ideolojisi bağlamında en önemlisi ilkesi o benim karakterim dediği özgürlük ve bağımsızlıktır.Yani anti emperyalisttir.

Her ne kadar bütün şöyle olanlar böyle olur mu gibi bir genellemeye girip bu sorunun başlığında bize sorulan sorunun çok doğru bir soru olmadığını söylememiz gerekiyor ise de Atatürk'ün devrimci kişiliğini benimsemiş olan bir devrimcinin dünyanın neresinde olursa olsun baskı ve zülüme karşı çıkan ülkesini halkını özgürleştiren eşitlikçi insanlara destek vermesi beklenir. Sorunuzun cevabı budur.

Burası ideolojik bir forum değildir.. ideolojik yanıtlar verilmez sorulara.. yada benim siyasi düşüncelerimle süslenemez vediğim cevaplar..
bu kadar hararetli bir mesajı ideolojik forumlarda verebilirsiniz.. ben dümdüz ne sorulduysa ona cevap verdim.. kendi fikirlerimi katmadan sizede aynını öneririm.. zira bu soruyu soran kişinin öğrenci ve belli bir yaş grubunda olduğunu varsayıyoruz..
bu sebepten devrimci devrimciyi tekke de mi bulur kübada mı bulur bilememMsn Happy
ama devrimci devrimciyi bu forumda bulamazMsn Grin
Quo vadis?