Arama

Nurettin Ersin

Güncelleme: 9 Eylül 2016 Gösterim: 5.809 Cevap: 1
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
19 Aralık 2007       Mesaj #1
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam

Orgeneral Nurettin Ersin

Ad:  Nurettin Ersin1.jpg
Gösterim: 1394
Boyut:  36.9 KB

türk asker
Sponsorlu Bağlantılar
(Gelibolu 1918 - 3 Ekim 2005, Ankara).

Harp okulu'nu (1937), Harp akademesi’ni bitirdi. Ordu kademelerinde çeşitli kurmaylık görevlerinde bulundu, tümen ve kolordu komutanlığı. Milli istihbarat teşkilatı başkanlığı, Jandarma genel komutanlığı (1975), I. Ordu komutanlığı, Kara kuvvetleri komutanlığı (1978-1983) yaptı.

12 Eylül harekâtında,öteki kuvvetlerin komutanlarıyla birlikte ve Genelkurmay başkanı orgeneral Kenan Evren'in başkanlığında Milli güvenlik konseyimi (MGK) oluşturarak Türk silahlı kuvvetleri adına ülke yönetimine el koyanlar arasında yer aldı (1980-1983). Milli güvenlik konseyi başkanı, Devlet başkanı ve Genelkurmay başkanı orgeneral Evren'in cumhurbaşkanı seçilerek bu son görevinden ayrılması üzerine Genelkurmay başkanı oldu (1983).

1982 Anayasası'nın hükümleri gereği genel seçimler yapılıp MGK üyelerinin Cumhurbaşkanlığı konseyi üyesi sanını almaları üzerine askerlikten emekliye ayrıldı (1983). Cumhurbaşkanlığı konseyi üyeliği 6 aralık 1989'da sona erdi.

Kaynak: Büyük Larousse

Son düzenleyen Safi; 9 Eylül 2016 16:26
Biyografi Konusu: Nurettin Ersin nereli hayatı kimdir.
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
9 Eylül 2016       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM

Orgeneral Nurettin Ersin

Ad:  Nurettin Ersin2.jpg
Gösterim: 1076
Boyut:  38.3 KB

(1918 - 2005)
Sponsorlu Bağlantılar

1918 yılında Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde doğdu. 1935 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1937 yılında Piyade Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1938 yılında Piyade Sınıf Okulu'nu bitirdi. 1945 yılına kadar çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1945 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1948 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1964 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde görev yaptı.

1963 yılında Tuğgeneral, 1966 yılında Tümgeneral, 1970 yılında Korgeneral ve 1974 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 3 ncü Ordu Kurmay Yarbaşkanlığı, 66 ncı Tümen Komutan Yardımcılığı ve Vekilliği, Genelkurmay Etüt ve İnceleme Heyeti Üyeliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı, Tümgeneral rütbesi ile aynı göreve devam ederek takiben 4 ncü Piyade Tümen Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Batı Menzil Komutanlığı, MİT Müsteşarlığı, 6. Kolordu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral rütbesinde Yüksek Askeri Şura Üyeliği, 22 Ağustos 1975 - 5 Ocak 1976 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığı yaptı. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği ve 1'nci Ordu Komutanlığı görevini takiben 9 Mart 1978 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 12 Eylül 1980 Harekatı'ndan sonra, aynı zamanda Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevini de yürüttü.

1 Temmuz 1983 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı'na atanarak Milli Güvenlik Konseyi Üyeliği görevine devam etti. 6 Aralık 1983 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu. Evli ve iki çocuk babası olan Ersin 3 Ekim 2005 tarihinde Ankara'da vefat etti.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

22 Aralık 2008 / The Unique Tiyatro tr
24 Kasım 2006 / BARIŞ Müzik tr
3 Haziran 2012 / Jumong Sanat tr
14 Şubat 2013 / _EKSELANS_ Müzik tr
14 Mayıs 2016 / Safi Sanat tr