Arama

Vasiliy Aleksandroviç Geyman

Güncelleme: 28 Nisan 2017 Gösterim: 3.261 Cevap: 0
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
28 Nisan 2017       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye

Vasiliy Geyman Kimdir?

Tümgeneral Geyman, 1839 yılında orduda göreve başladı. Kafkasya'da askeri operasyonlara katıldı. Rusya tarihinde "Kafkasya'nın fatihi" olarak tanınan bir general.
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  Vasiliy Geyman.jpg
Gösterim: 958
Boyut:  50.7 KB
1877-1878 yılında Rus-Türk savaşına general olarak katıldı. Ardahan kalesinin alınmasında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Çarlık yönetimi tarafından altın ve pırlanta kaplamalı kılıç ve çok sayıda madalyalarla ödüllendirildi. Kars, Ardahan bölgesindeki çatışmalarda Muhtar Paşa ve İsmail Paşa komutasındaki Osmanlı birliklerine karşı savaştı. Hastalandı ve 13 Nisan'da Kars'ta hayatını kaybetti.

Ödülleri

1877-1878 yılında Rus-Türk savaşına general olarak katıldı. Ardahan kalesinin alınmasında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Çarlık yönetimi tarafından altın ve pırlanta kaplamalı kılıç ve çok sayıda madalyalarla ödüllendirildi. Kars, Ardahan bölgesindeki çatışmalarda Muhtar Paşa ve İsmail Paşa komutasındaki Osmanlı birliklerine karşı savaştı. Hastalandı ve 13 Nisan'da Kars'ta hayatını kaybetti.

Mezarı

27 Nisan 2017 tarihinde Ardahan'ın Karagöl Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında vatandaşlarca yapılan kazıda, toprak altındaki tek bir oda şeklinde düzenlenmiş bir mezarda bulunan ve Rus subaya ait olduğu değerlendirilen vücudu ile kıyafetlerinin büyük bölümünün çürümemiş cesedin Geyman'a ait olduğu iddia edilmektedir.

Ad:  Vasiliy Geyman-2.jpg
Gösterim: 929
Boyut:  24.1 KB
Rus tarihi bilgilerinde Geyman’ın nerede toprağa verildiği konusunda bir bilgi yok. Sadece bir Rus sitesinde Geyman ailesi hakkında yazılan bilgilerde Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın Kars’ta 1878 yılında toprağa verildiği yazılıyor. Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde generalin adına bir köy ve bir dağ var: Geymanovskaya Kozak köyü (Kuban bölgesi) ve Geyman dağı (Tuapse bölgesinde). Geyman’ın yeğeni Aleksandr Geyman’ın da Rus ordusunda tümgeneral rütbesiyle görev yaptığı biliniyor. Torunu Vasili Geyman da, Sovyet tarihçi akademisyen olarak tanınan bir isim. Diğer bir torunu Boris Akimov, Rus Sputnik'e yaptığı açıklamada,
Haberleri duyar duymaz çok heyecanlandım. Ben dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan'ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyordum. Fakat mezar listesinde dedemin ismi yok idi. Dolayısıyla bugüne kadar çok aradım. Nihayet haberi ve fotoğrafı görür görmez çok heyecanlandım. Çok şeyler örtüşüyor. Örneğin vefat ettiği tarih ve yer. Fotoğraftaki general rütbesi de. Tümgeneral rütbesinde 3 yıldız var. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'ni aradım. Konuyla ilgili resmi bir bilginin olmadığını söylediler. Telefonumu aldılar. DNA örneği vermeye hazırım

şeklinde konuştu. Rus tarihi bilgilerinde Geyman’ın nerede toprağa verildiği konusunda bir bilgi yok. Sadece bir Rus sitesinde Geyman ailesi hakkında yazılan bilgilerde Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın Kars’ta 1878 yılında toprağa verildiği yazılıyor. Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde generalin adına bir köy ve bir dağ var: Geymanovskaya Kozak köyü (Kuban bölgesi) ve Geyman dağı (Tuapse bölgesinde). Geyman’ın yeğeni Aleksandr Geyman’ın da Rus ordusunda tümgeneral rütbesiyle görev yaptığı biliniyor. Torunu Vasili Geyman da, Sovyet tarihçi akademisyen olarak tanınan bir isim.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Vasiliy Aleksandroviç Geyman nereli hayatı kimdir.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.