Arama

Simge Fıstıkoğlu

Güncelleme: 30 Mayıs 2015 Gösterim: 10.748 Cevap: 2
Jumong - avatarı
Jumong
VIP Bilim 🌘🚀
19 Şubat 2012       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP Bilim 🌘🚀
Simge Fıstıkoğlu

Sponsorlu Bağlantılar
Simge Fıstıkoğlu

  • Doğum: 12 Aralık 1982
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Bu istediğim bir bölümdü zaten. Ama iletişim sektöründe, medyada da çalışmak istiyordum. Spor programı sunmadan önce bir süre dergicilik tecrübem oldu. Yazı yazmayı çok seviyorum; ama konuşmayı da çok sevdiğimi fark edince ‘biraz da konuşayım’ diye düşündüm. Bunun farkına varınca da, hayatımda daha çok heyecan istediğim için televizyonu tercih ettim.
Ekranların en güzel yüzlerinden biri ... Yalnızca güzelliği ile değil, futbol bilgisi, yorumları ve zekasyıal da dikkat çekiyor ... HaberTürk televizyonu Spor spikeri , Futbol Pazar ve 1 Gün programı sunucusu ...

Röportaj

Spor spikeri Simge Fıstıkoğlu, ekrandaki spor saatlerinin vazgeçilmez isimlerinden biri haline geldi. Kamera, mikrofon ve sunuculuk deneyimi olmaksızın, Habertürk kanalında kendini canlı yayında bulan Simge Fıstıkoğlu, salt spikerlik yapmakla kalmayıp, işin mutfağını da öğrenmiş. Fıstıkoğlu iki buçuk senedir "Futbol Pazar" programını ve spor bültenlerini sunuyor, ağırladığı konuklarla futbolu kapsamlı bir şekilde tartışıyor, tartıştırıyor. Güzel sunucu yolunun spor programlarıyla nasıl kesiştiğini "Arena" dergisine anlattı.

BİRAZ HEYECAN İSTEDİM


Bu işe nasıl başladınız ?

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Bu istediğim bir bölümdü zaten. Ama iletişim sektöründe, medyada da çalışmak istiyordum. Spor programı sunmadan önce bir süre dergicilik tecrübem oldu. Yazı yazmayı çok seviyorum; ama konuşmayı da çok sevdiğimi fark edince ‘biraz da konuşayım’ diye düşündüm. Bunun farkına varınca da, hayatımda daha çok heyecan istediğim için televizyonu tercih ettim.

Kadınların spor programları sunmasıyla birlikte, kadın izleyicilerin spora olan ilgisinde bir artış oldu mu sizce?

Bence kadınlar futbolu seviyor zaten. Sadece medya bunu yeni yeni fark ediyorlar. Kadınlar futbolun tartışılma şeklinden ve şiddetten rahatsız. Sporda kadın spikerlerin artması sektörü daha cazip hale getirdi. Aslında güzel bir pazar var. Kadınlar bu pazara çekilebilir. Tıpkı İngiltere’deki gibi… İş biraz da tribünlere ve kulüplere düşüyor. Kulüp mağazalarında kadınlara yönelik daha cazip ürünler de satılabilir mesela.

TEPKİLER OLUMLU


Bu işe ilk başladığınızda, ‘kadın ve futbol’ önyargısıyla olumsuz tepkiler aldınız mı?

İki buçuk senede kendimi geliştirmek için çok çaba sarf ettim. İlk başlarda da olumsuz tepki almıyordum zaten ama özellikle meslektaşlarımın “Beğenerek takip ediyoruz, gelişme kaydediyorsun” sözleri beni daha da bağladı bu işe. Yani yaptığım işler daha iyi oldukça olumlu tepkiler arttı. Önyargılı olanları da kendi fikirleriyle baş başa bırakıyorum.

Önceden de futbola merakınız var mıydı?

Dört kişilik bir aileyiz ve herkes ilgilidir futbolla… Çocukluktan itibaren futbolun ne olduğunu, nasıl seyredildiğini bilerek yetiştik. Çünkü annem de babam da futbola çok meraklıydı.

Futbol bir erkek sporu olarak bilinir. Peki sizi futbola çeken şey nedir?

Rekabet… Güzel hareketler; çalım, akıllıca yapılan fauller… Belki o esnada yapılan bir faul, takımın o maçtaki puanını getirir mesela. Futbol zeka gerektiren bir spor; zeki futbolcuların oynadığı zekice bir oyun beni heyecanlandırıyor. Ayrıca sürprizlerin oyunu futbol… Bir de tabii tribünlerdeki taraftarların tepkileri…

Yabancı takımlardan hangilerini tutuyorsunuz?

İngiltere’den Arsenal’i, İspanya’dan da Barcelona’yı tutuyorum.

Unutamadığınız futbol karşılaşmaları hangileri?

Üniversitede okurkan İstanbul’da oynanan 2006 Mayıs Şampiyonlar Ligi finalindeki Milan-Liverpool maçı… Türkiye’nin Euro 2008′deki tüm maçları… Özellikle Hırvatistan’la oynanan karşılaşma çok keyifliydi. Bu sene Şampiyonlar Ligi’nde oynanan Chelsea-Liverpool ve Galatasaray-Bordeaux maçları da unutamadıklarım arasında…

At bindiğinizi söylediniz. Bunun dışında hangi sporlarla ilgileniyorsunuz?

Toplu sporlara kabiliyetim var aslında ama ben bireysel olanları tercih ediyorum. Golf oynadım bir ara, yetenekli de çıktım. Ama hayalim tekne ve yelkencilik; belki emeklilik döneminde yaparım.


SIRIKLA ATLAMA İZLERİM


Diyelim ki televizyonda Olimpiyat müsabakalarını izliyorsunuz. Merakla beklediğiniz spor dalları hangileri olur?

Ortaokuldayken yüzmeyle ilgilenmiştim. Keyifle seyrederim o yüzden. 2008 Olimpiyatları’nda Michael Pelps’i saat kurup izlemiştik. Bunun dışında sırıkla atlamayı da kaçırmam. Tam bir meydan okuma var o sporda.

Maç spikerliğini düşünür müsünüz günün birinde?

O çok farklı bir alan; şu an için düşünmem. Ama mesela maç devam ederken sahadan canlı yayın yapmak isterim. Bu, Türkiye’de denenmişti ama vazgeçildi sonra. Bence maçı kuru kuruya değil de yorumcuyla dinlemek daha zevkli.

Yerinde izlemeyi sevdiğiniz bir spor var mı?

İşim her dalı yerinde izlemeye müsaade etmiyor, ne yazık ki… Fakat İstanbul’da olduğu sürece binicilik müsabakalarını ve basketbol karşılaşmalarını mutlaka izliyorum. 2010 Dünya Kupası hayalini kuruyorum; atletizm yarışmalarını ve basketbol maçlarını takip etmeyi düşünüyorum.

İşinizin en keyifli yanı nedir?

Canlı yayın adrenalini! ‘Futbol Pazar’ programı bana vizyon açtı; çok keyif alarak devam ettim. Bir de, ben soru sormayı çok seviyorum. Eleştiriler ve forumlardaki yorumlar programın kaliteli olduğu yönünde… Ben de bu programın zamanla kimliğimin bir parçası olmasını umuyorum.

Simge Fıstıkoğlu

Simge Fıstıkoğlu

-Derlemedir-


BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Simge Fıstıkoğlu nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀
_Manu_ - avatarı
_Manu_
Ziyaretçi
19 Şubat 2012       Mesaj #2
_Manu_ - avatarı
Ziyaretçi
Simge Fıstıkoğlu (d. 12 Aralık 1982, İstanbul), Türk sunucu.

Sponsorlu Bağlantılar

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen Jumong; 30 Mayıs 2015 23:13 Sebep: kırık link kaldırıldı
Jumong - avatarı
Jumong
VIP Bilim 🌘🚀
30 Mayıs 2015       Mesaj #3
Jumong - avatarı
VIP Bilim 🌘🚀
Simge Fıstıkoğlu, 12 Aralık 1982'de İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Mesleğe 2006 yılında Habertürk'te spor spikeri olarak başladı. 2009 yılında spor müdürü olarak devam etti. 2011 yılında A Haber'e geçti. 2012 yılında Habertürk'e geçti. 1 Gün ve Gün Başlıyor programını hazırlayıp sundu. Burası Haftasonu programını da sunmuş olan Fıstıkoğlu, Show TV ile anlaşmış ve Yeni 1 Gün Programında haber sunuculuğu yapmıştır. Eylül 2014'te programına son veren deneyimli televizyoncu farklı kurumlarda spikerlik eğitimleri vermektedir.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
🌘 🚀

Benzer Konular

2 Kasım 2015 / buz perisi X-Sözlük
14 Haziran 2008 / Misafir Moda tr
3 Temmuz 2009 / UnknowN Bilgisayar
29 Mart 2016 / Jumong Müzik tr
30 Nisan 2016 / Şeb-i Yelda Şarkı Sözleri