Arama

Mithat Enç

Güncelleme: 21 Şubat 2010 Gösterim: 7.022 Cevap: 0
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
21 Şubat 2010       Mesaj #1
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Mithat Enç (Mithat Enç Kimdir? - Mithat Enç Hakkında)
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Mithat Enç, (d. 1909 Gaziantep - ö. 1991 Yalova) Türk Doçent Doktor ve pedagogdur
Dedesi Mehmet Mazlum efendi Antep'in önde gelen avukatlarından, babası Emin Mazlm Enç ise tanınmış iş adamlarındandır. Annesi Zeliha Hanım, kent belediye başkanı Lütfi Güceyli'nin büyük kızıydı. Antep Savaşı yüzünden kesintiye uğrayan ilköğretimini 1923'de bitirmiş, ortaöğretim için İstanbul Erkek Lisesi'ne yatılı olarak girmiştir. 1929 yılında lise öğrenimini tamamlayıp İstanbul Darülfünun Hukuk Fakültesi'ne yazılmıştır.
Birinci sınıfın sonunda sınavlara hazırlanırken gözlerinden hastalanmış ve öğrenimini bırakmak zorunda kalmıştır. Üç yıldan fazla İstanbul ve Viyana Sağlık kurumlarında şifa aradıktan sonra sakatlığını kabullenmek zorunda kalmış ikinci kez Viyana'da iken Viyana Yüksek Pedagoji Enstitüsü'nde özürlü çocukların eğitimi konusunda yeniden eğitime başlamış ve iki yıl sonra da T.C. Sağlık Bakanlığı'na bırakılan bir burstan faydalanarak, öğrenimini sürdürmek içim ABD'ye gitmiştir. Colombia Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden 1936'da lisans, 1939'da ise yüksek lisans diplomasını alarak Türkiye'ye dönmüştür.
1940 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gazi Eğitim Enstitüsü'ne "Marazi Ruhiyat" okutmak üzere atanmıştır. 1942'de İngilizce Öğretmeni Sabahat Enç ie evlenmiştir. 1950'de özürlü çocuklar için okul açmakla görevlendirilmiş, Ankara Körler Okulu'nun kurucu müdürlüğünü üstlenmiştir. Aynı yılın başında Altınokta Körler Eğitim ve Kalkındırma Derneği'ni (ANKEK)kurmuştur. 1952 yılında bu alana personel yetiştirmek için Gazi Eğitim'de "Özel Eğitim" bölümünü kurmuş ve üç yıl bölüm başkanlığı yapmıştır.
1956'da Ford Vakfı bursundan faydalanarak doktora yapmak üzere ABD'de Illinoise Üniversitesi'ne gitmiş ve 1958'de çalışmlaarına tamalayarak tekrar Türkiye'ye dönmüştür. 1958-60 arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin kurucu dekanlığına atanmıştır. 1960'da MEB Talim Terbiye Kurulu üyeliğine tayin edilmiştir.
1965'te Ankara Üniversitesi'nde kurulan Eğitim Fakültesi'ne geçerek Özel Öğretim Bölümü'nü kurmuştur. 1977'de emekli oluncaya kadar bu bölümün başkanlığını üstlenmiştir.
Büyüğü kız, küçüğü erkek iki çocuk sahibi olmuştur. Doç. Dr. Mitat Enç, emekli olduktan sonra Yalova’ya yerleşmiştir. Mithat Enç, 1991 yılında yaşamını yitirmiştir.

Ödülleri

• Türkiye Sakatlar Komisyonu Hizmet Şildi
  • 1980 Türk Eğitim Vakfı Eğitim Bilimi Ödülü
Kitapları
  • Ruh Sağlığı Bilgisi”,
  • “Körlerin Psikoloji ve Eğitimleri”,
  • “Üstün Beyin Gücü-Gelişim, Uyum ve Eğitimleri”,
  • “Görme Özürlüler-Gelişim, Uyum ve Eğitimleri”,
  • “Ruhbilim Terimler Sözlüğü”,
  • “Çocuklarda Yemek Yeme Sorunları”,
  • “Selamlık Sohbetleri (çocukluk ve gençlik anıları)”,
  • “Bitmeyen Gece (otobiyografi)”
  • “Uzun Çarşının Uluları (Gaziantep öyküleri)”,
  • “Özel Eğitime Giriş (ortak yazar)”,
  • “Eğitim Psikolojisi” (ortak yazar)”,
  • “Tenasül Psikolojisi (Çeviri-S. Freud)”,
  • “Allaha Ismarladık Mr. Chips” (çeviri-J. Hilton),
  • “Mikrop Avcıları (çeviri-P.de Kruif)”.

Biyografi Konusu: Mithat Enç nereli hayatı kimdir.