Arama

Edward Witten

Güncelleme: 7 Aralık 2015 Gösterim: 1.906 Cevap: 0
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
1 Mayıs 2010       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Edward Witten
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar


225px Edward Witten
Edward Witten

Edward Witten (26 Ağustos 1951) Amerikalı teorik fizikçi ve İleri Araştırmalar Enstitüsü'nde profesör. Süpersicim Teorisi'nde dünyanın önde gelen araştırmacılarından. Teorik fiziğe geniş katkılar yaptı ve matematiğin gelişimine katkılarından dolayı 1990'da Fields Madalyası ile ödüllendirildi. 1995'te, Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bir konferansta M-teorisininsicim teorisi'nde ikinci süpersicim devrimi olarak adlandırılan yeni bir araştırmayı harekete geçirdi.

Doğumu ve Eğitimi

Edward Witten, Maryland eyaletinin Baltimore kentinde, Yahudi bir ailede Lorainne W. Wittenkütleçekimi ve genel görelilik alanlarında uzman olan fizikçi Louis Witten'ın oğlu olarak doğdu. Lisans derecesini Brandels Üniversitesi'nden tarih alanında aldı. Gazeteci olmak istedi ve The New Repuclic ve The Nation gazetelerinde makalelerini yayımladı. Kısa bir süre için George McGovern'in başkanlık kampanyasında çalıştı. Sonra akademi'ye döndü ve 1976'da, 2004 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü alan David Gross'un danışmanlığında doktorasını tamamlamadan önce Uygulamalı Matematik bölümüne kaydoldu.

Akademik Kariyeri

Doktorasını tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesi'nde konuk araştırmacı ve Princeton Üniversite'sinde profesör olarak görev yaptı. 1980'den 1987'ye kadar Princeton Üniversite'sinde fizik profesörüydü. Ayrıca 1999'dan 2001'e kadar Caltech'te bulundu. New Jersey eyaletinin Priceton kentinde bulunan İleri Araştımalar Enstitüsü'nde Matematiksel Fizik profesörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.


Araştırmaları ve Başarıları

Witten teorik fiziğe geniş katkılar yapmıştır. Kuantum alan teorisi ve sicim teorisi üzerine ve topoloji ve geometrinin bağlantılı alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Yaptığı katkıların bazıları şöyledir: Genel görelilikte pozitif enerji teoreminin spinorları içeren basitleştirilmiş bir kanıtı, süpersimetriyi Morse teorisiyle birleştiren çalışması, topolojik kuantum alan teorisi'ne başlangıcı ve bununla bağlantılı olarak ayna simetrisi ve süpersimetrik gauge teorileri, ve M-teorisinin varlığı hakkındaki varsayımı.
Witten 1990'da Uluslararası Matematik Birliği tarafından Fields Madalyası'yla ödüllendirildi ve bu ödülü alan ilk fizikçi oldu. Sir Michael Atiyah Witten için, “Kesinlikle fizikçi olmasına karşın matematiğe olan hakimliğine çok az matematikçi rakip olabilir... Ve o matematikçileri yeni ve derin matematiksel teoremlere yol açan fiziksel bir kavramın parlak bir uygulamasıyla tekrar şaşırttı... çağdaş matematikte derin bir etki bıraktı. Onun ellerinde fizik matematik için tekrar zengin bir ilham ve kavrayış kaynağı oluyor.” diyor.
Witten halen Gauge teorisi ve Langlands Geometrisi arasındaki olası bağlantılar üzerinde çalışıyor.

Kişisel Hayatı

Princeton Üniversitesi'nde fizik profesörü olan Chiara Nappi ile evli. Kardeşi Matt Witten L.A Law ve House gibi çoğu popüler TV dizisinde senarist ve yapımcı.

Ödülleri

Witten; MacArthur Grant (1982), Fields Madalyası (1990), Ulusal Bilim Madalyası (2002), Pisagor Ödülü (Croton, 2005), ve Crafoord Ödülü'nü (2008) içeren bir çok ödülle onurlandırıldı. Ayrıca Papa XVI Benedictus Witten'ı Pontifical Bilimler Akademisi'ne atadı. Ayrıca 2004 yılında TIME dergisinin en etkili 100 insan listesinde yer aldı. 2000 yılında matematik dalında Nemmers Ödülü'nü aldı.
Son düzenleyen Safi; 7 Aralık 2015 17:16
Biyografi Konusu: Edward Witten nereli hayatı kimdir.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.

Benzer Konular

21 Eylül 2015 / Alvarez Ocean Bilim ww
15 Kasım 2009 / KisukE UraharA Sinema ww
9 Aralık 2010 / BiRuMuT Sinema ww
3 Ağustos 2015 / Misafir Bilim ww
10 Haziran 2012 / Mira Taslak Konular
Etiketler: Edward Witten