Arama

David Riesman

Güncelleme: 8 Aralık 2015 Gösterim: 2.684 Cevap: 1
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
1 Ağustos 2012       Mesaj #1
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
David Riesman (1909 Philadelphia)
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Harvard'da hukuk öğrenimi gördü. 1937-1941 yıllarında Buffalo Üniversitesi'nde hukuk profesörlüğü yaptı. 1947'de Chicago Üniversitesi'ne sosyoloji profesörü olarak atandı. 1958'den sonra aynı görevi Harvard Üniversitesi'nde sürdürdü. Chicago Üniversitesi'nde çalışmaya başladıktan sonraki araştırmaları kitle iletişimi konusunda yoğunlaştı. Çeşitli sosyoloji okullarının görüşlerini karşılaştırarak insan toplumunun gelişmesini inceledi. Bu çalışmaları sonucunda, insan kişiliğinin üç tarihî aşama geçirdiğini belirledi. Riesman'ın görüşüne göre insanlar Rönesans'a kadar geleneklerle yönetildiler. Rönesans'tan 20. yüzyılın başlarına kadar olan dönemdeyse aile çevresinin belirlediği ve yönettiği insan tipi yaygınlık kazandı (içten yönetim). 20. yüzyılda ortaya çıkan siyasî ve endüstriyel devrimlerse yaşam biçimini baştan başa değiştirdi. Tüketim toplumlarının insanları artık moda, propaganda vb. tarafından yönetilmektedir (dıştan yönetim). Riesman bu son tipin günümüzün modern, sanayileşmiş, kentleşmiş Amerikası'nda en geçerli kişilik tipini oluşturduğunu söyler.

Başlıca Yapıtları
  • "The Lonely Crowd" (Yalnız Kalabalık, 1950),
  • "Faces in the Crowd" (Kalabalıktaki Yüzler, 1952),
  • "İndividualism Reconsidered and Other Essays" (Yeni bir Açıdan Bireycilik ve Öbür Denemeler, 1956),
  • "Constraint and Variety in American Education" (Amerikan Eğitiminde Zorlama ve Değişiklikler, 1956),
  • "Abundance for What?" (Bolluk, Ama Niçin?, 1964),
  • "Academic Values and Man Education" (Akademik Değerler ve İnsan Eğitimi, 1970),
  • "On Competence" (Yeterlilik Üzerine, 1979),
  • "On Higher Education" (Daha Yetkin Bir Eğitim Üzerine, 1981).

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 8 Aralık 2015 21:36
Biyografi Konusu: David Riesman nereli hayatı kimdir.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
14 Ekim 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
David Riesman

Sponsorlu Bağlantılar
Ad:  David Riesman.jpg
Gösterim: 814
Boyut:  59.8 KB

BEĞEN Paylaş Paylaş