Arama

İzokromozom

Güncelleme: 16 Aralık 2014 Gösterim: 1.888 Cevap: 0
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2014       Mesaj #1
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
İzokromozom
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar
240px Karyotype isochromosomeX
Turner sendromlu bir kadında izokromozom X'i gösteren bir idiyogram


İzokromozom, herhangi bir kromozomun metafaz bölünmesi sırasındaki bir hata sonucu sentromerinden asimetrik biçimde bölünmesiyle oluşan anomalisine verilen addır.
Hücrenin bölünme safhalarından biri olan metafaz sırasında iki kutba ayrılması gereken kromozom parçaları kromatidler normalde simetrik olarak dağılım gösterir. Ancak izokromozom durumunda kutuplardan birine sadece kısa koldaki kromatidler giderken, diğerine de sadece uzun koldaki kromatidler taşınır. Uzun koldaki kromatidler izokromozom q ile, kısa koldaki kromatidler izokromozom p ile simgelenir.
İzokromozom p'de, uzun koldaki genler hiç bulunmaz, kısa koldaki genler ise çift halde bulunur. İzokromozom q'da ise bunun tersi, sadece uzun koldaki genlerin bulunması söz konusudur. Böylece izokromozom, hem delesyon hem de duplikasyona örnek olabilen bir kromozom anomalisidir.
Kromozom kolları hücre döngüsündeki S fazında kopyalanır. Mitoz I vey mayoz II'de kardeş kromatidlerin metafaz düzleminde karşlılıklı kutuplara gitmek üzere sıralanırlar. Etkilenmiş kromozom anafazda kromatidlerine ayrılıp kutuplara gitmek yerine, sentromerinden ayrılarak aynı genleri taşıyan yapılar olarak kutuplara çekilir. Bu şekilde oluşan iki hücrede aynı gen parçalarını taşıyan izokromozomlar bulunur.
Bu durum genellikle Turner sendromunda veya tümör hücrelerinde görülür.