Arama
Günlük Kontrol Paneli
Bu Mesaja Puan Verin

hayat BİLGİSİ;

seramiksır 17 Kasım 2013 14:29

"HAYAT BİLGİSİ";
kavramı, bir süredir yalnızca bir ders kitabının adı olarak anılıyor. İranlılar 'ilm-ü hayat', Hintliler, 'ayurveda' diyorlar. İnsanın milyonlarca yıllık öyküsünün saklı olduğu bir yaşama tutunma pratiği olan bu kavramın gündelik hayattaki karşılığı özellikle Anadolu coğrafyasında insanı çarpan ayrıntılar üretmiştir.

Dört iklimin yaşandığı ender bölgelerden biri olan Anadolu'nun, yeme içme birikiminden kültürel derinliğine, inançtan dile, müzikten anlatıya yaşamın her alanındaki özgün dokusu; sahip olduğu coğrafyayla birebir ilintilidir. Öyle ki, bir vadinin, bozkırın, ovanın türküsü de, masalı da yediği içtiği de barındırdıklarıyla bir bütündür. O vadideki bir kuş tükendiğinde bir masal, bir bitki tükendiğinde bir peynir türü; bir ağaç yokolduğunda bir canlı türü de tükeniyor. Ardından zincirin halkalarından biri olan, doğayla bütünleşerek damıtılan yaşamı binlerce yıldır çekip çeviren insanlar da tükeniyor.

ALINTI
Bu Kategoride: Varsayılan
Gösterim 861  Yorum 4  
Önceki     Ana Sayfa     Sonraki
Toplam Yorum 4

Yorumlar

1. diabloazul - avatarı
    ve böylece tükeneceğiz!
    seramiksır'a özgü bilgi paylaşımı... Emeğine sağlık. Teşekkürler

diabloazul 17 Kasım 2013 15:09
  2. nicely - avatarı
    güzel paylaşıma çok teşekkürlerMsn Happy

nicely 18 Kasım 2013 03:20
  3. seramiksır - avatarı
    Alıntı
    nicely adlı kullanıcıdan alıntı

güzel paylaşıma çok teşekkürlerMsn Happy

ben teşekkür ederim nicelicimMsn Happy

seramiksır 18 Kasım 2013 09:40
  4. seramiksır - avatarı
    Alıntı
    diabloazul adlı kullanıcıdan alıntı

ve böylece tükeneceğiz!
    seramiksır'a özgü bilgi paylaşımı... Emeğine sağlık. Teşekkürler

sadece nefes alıp vermek sanıyor bazıları hayatıMsn Happyküçük bir ünlem işreti gibiydi bu yazı beğendim, sizinle de paylaşmak istedim...

seramiksır 18 Kasım 2013 09:42