Arama

Isırgan (Urtica)

Güncelleme: 13 Mart 2018 Gösterim: 1.829 Cevap: 3
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
1 Kasım 2008       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
ISIRGAN ya da ısırganotu denen otsu bitkile­rin bütün gövdesi ve yaprakları, değdiği yeri gerçekten de böcek ısırmış gibi yakıp kaşındıran tüylerle kaplıdır. Dünyanın bütün ılıman bölgelerine dağılmış 50 kadar ısırgan türün­den en yaygını büyük ısırgan (Urtica dioica) ile küçük ısırgandır (Urtica urens). Avrupa, Kuzey Afrika, Asya ve Anadolu'nun yerli bitkisi olan büyük ısırgan daha çok nemli orman diplerini, su kenarlarını ve suya yakın gölgeli yerleri sever. Küçük ısırgan ise genel­likle yıkıntılarda, duvar ve kaya diplerinde, yarı gölgelik yerlerde yetişir. Büyük ısırgan çokyıllık bir bitkidir ve 1,5 metreye kadar boylanabilir; biryıllık olan küçük ısırganın yüksekliği 50-60 santimetreyi aşmaz. Türler­den her ikisinde de yaprakların uçları sivri, kenarları testere gibi dişlidir. Yaprakların koltuğundan, belirgin taçyaprakları olmayan yeşilimsi çiçek kümeleri çıkar. Büyük ısırgan­da dişi ve erkek çiçekler ayrı bitkilerde, küçük ısırganda ise aynı bitkinin üzerinde bulunur. Yaprakların üst yüzeyinde pek sert olmayan ince tüyler ve her tüyün dibinde yakıcı bir sıvı içeren küçük kesecikler vardır. Bitkiye hafifçe dokunur ya da sürtünürseniz, bu tüylerin uçları deriyi deler ve keseciklerdeki yakıcı sıvının bir bölümü deliklerden içeri­ye sızarak deriyi kızartır, kaşındırır, hatta ağrı verir. Buna karşılık bitkiyi kuvvetlice kavrar ya da çıplak ayakla tekmelerseniz, yakıcı tüyler deriye batamadan kıvrılacağı için canı­nız yanmaz.

Sponsorlu Bağlantılar
Bitki pişirildiği zaman bu yakıcı madde etkisini yitirdiğinden, Türkiye'nin bazı yöre­lerinde küçük ısırganın yaprakları sebze ola­rak yenir. Kurutulduğunda da tüyleri dökül­düğü için hayvanlara yem olarak verilir. Eskiçağlarda, bu bitkinin değdiği yerlerde deriye kan hücum ettiğini gören insanlar, ısırganotlarını tüylerini örselemeden alıp deri­ye yapıştırarak romatizma ağrılarına karşı yakı gibi kullanırlarmış. Bugün de ısırganların iştah açıcı ve idrar söktürücü özelliğinden yararlanılır.


MsXLabs.org & Temel Britannica

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
BrookLyn - avatarı
BrookLyn
Üye
14 Aralık 2008       Mesaj #2
BrookLyn - avatarı
Üye
Isırgan
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Isırgan (Urtica), ısırgangiller (Urticaceae) familyasının Urtica cinsinden Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, bir senelik bir evcikli otsu bitki türlerinin ortak adı.

737px Brennnessel 1

Gövdeleri dik, 4 köşemsi, basit veya tabandan itibaren dallanmıştır. Üzerinde yakıcı tüyleri bulunur. Yapraklar saplı, oval şekilli ve dişli kenarlı, üst tarafı koyu yeşil renkli ve parlak olup, yakıcı tüylerle kaplıdır. Erkek ve dişi çiçekler bir arada olmak üzere yaprakların koltuğunda uzunca saplı küçük durumlar teşkil ederler. Çiçek örtüsü 4 parçalıdır. Meyveleri esmer renkte ve fındıksıdır. Tohum, yağ ihtiva eden bir besi dokuya sahiptir.
Anadolu'nun her yerinde doğal olarak yetişir.


Bilimsel sınıflandırma
 • Alem:Plantae Bitkiler
  • Bölüm:Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
   • Sınıf:Magnoliopsida (İki çenekliler)
    • Takım:Urticales
     • Familya:Urticaceae (Isırgangiller)
      • Cins:Urtica
Türler
 • Urtica angustifolia
 • Urtica cannabina
 • Urtica dioica
 • Urtica dubia
 • Urtica ferox
 • Urtica hyperborea
 • Urtica incisa
 • Urtica laetivirens
 • Urtica parviflora
 • Urtica pilulifera
 • Urtica platyphylla
 • Urtica thunbergiana
 • Urtica urens
Ayrıca Bknz

Isırgan Otu ve Sağlık için Faydaları


Son düzenleyen asla_asla_deme; 21 Mayıs 2010 16:03
Mavi Peri - avatarı
Mavi Peri
Ziyaretçi
5 Temmuz 2012       Mesaj #3
Mavi Peri - avatarı
Ziyaretçi
Isırgan

Isırgangillerden bir ot (Urtica). Ilıman bölgelerde harabeliklerde, duvar diplerinde sık rastlanır. Her tarafı sert, yakıcı tüylerle kaplıdır. Isırgan otunun tüyleri, kırılınca karınca asidi denilen çok kaşındırıcı bir madde çıkarır. Boyu 1 m.yi aşabilir. Yaprakları almaşık ya da karşıt, çiçekleri birevcikli ve yeşilimsidir. Büyük ısırgan, küçük ısırgan, yakıcı ısırgan, kuru ısırgan gibi birçok türü vardır.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
nötrino - avatarı
nötrino
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
13 Mart 2018       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!

Isırgangiller!


Ad: Isirgan-Otu-16.jpg
Gösterim: 409
Boyut: 22.4 KB
Bunlar aşağı yukarı 600 kadar türü olan otsu bitkilerdir. Familyanın örnek bitkisi olan hatta takıma da kendi adını veren Isırgan (Urtica) küçük başaklar biçiminde çiçekler açar. Yapraklarının kenarı testere gibi diş diştir. Kırlarda kolayca yetişen bu otlar tarlalar açısından zararlı olabilirler.

Kaynak: AnaBritannica
Gerçek Orada Bir Yerde...!
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

28 Eylül 2011 / GusinapsE Sağlıklı Yaşam
21 Aralık 2011 / Misafir Soru-Cevap
5 Haziran 2009 / KisukE UraharA Rüya Tabirleri
15 Aralık 2015 / Safi X-Sözlük
Etiketler: Isırgan (Urtica)