Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Mayıs 2014  Gösterim: 79.644  Cevap: 3

Öz şiir ve saf şiirin özelikleri nedir?

Ziyaretçi
11 Kasım 2008 18:14       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Öz (saf) şiir nedir, öz (saf) şiirin genel özellikleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI SeRCaX.TR verdi
Öz (Saf) Şiir Hakkında
MsXLabs.org

Sponsorlu Bağlantılar
Cumhuriyet döneminde 1930'lu yıllara kadar memleketçi edebiyat anlayışı edebiyat ve sanat hayatında etkili olmuştur. 1930'lu yıllara doğru memleketçi edebiyata karşı sanatı ön plana alan kıpırdamalar görünmeye başlar. Bu hareketlerin ilki Öz şiiri benimseyen sanatçılardır.

"Didaktik şiir anlayışının şiirle bir ilgisi yoktur. Bundan dolayıdır ki, ilk yılların heyecanı bitince, şairler de haklı olarak "beylik edebiyatı" diye nitelendirmeye başladıkları ve birçok kötü şairin elinde tekerlemeler halini alan, memleketi anlatan şiirlerden bıkmış, yeni yollar aramaya başlamışlardır. Batıda savaş sonrası yeni akımlar çıkmıştır. Ancak Batı savaştan çıkmış ve her şeye inancını kaybetmiş bir halde iken Dadaizm akımı orada inkarcılığının bütün tesirlerini yaşatmıştı.

Halbuki bu tarihlerde Türkiye' de yepyeni bir yaşayış ve inanç vardı. Yeni bir yaşama mücadelesine başlarken, eski kötümser şairler bile tavır değiştirmişlerdir. Bundan dolayı ne Dadaizm ne de ondan türeyen yeni akımlar bizde yankı uyandırdı. Şairlerimiz bu akımları, akımların hızı geçtikten sonra, İkinci Dünya Savaşı'nın eşiğinde yakaladılar.

Türkiye’de Cumhuriyet döneminde "sanat sanat içindir" deyip öz şiir anlayışını benimseyen ilk grup YEDİ MEŞALECİLERDİR. Şiirlerini Yedi Meşale adlı bir kitapta toplayan Muammer Lutfi, Sabri Esat Siyavuşgil, Yaşar Nabi Nayır, Vasfi Mahir Kocatürk, Cevdet Kudret, Ziya Osman Saba ve Kenan Hulusi Korayadlı gençlerin oluşturduğu bir harekettir. Bunlar eserlerini Meşale adlı bir dergide yayınlıyor ve bunlara Ahmet Haşim de yazılar gönderiyordu.

Bu grup artık Ayşe, Fatma edebiyatından bıktıklarını ilan ediyor ve ne olduğu çok da açık seçik belirtilmeyen ancak Servet/-i Fünun ve Fecr-i Ati şiir anlayışlarına yakın duran ve bunların devamı olduğunu gösteren şiirler yazıyorlardı. Bunlara göre şiir hiçbir fikir ve ideolojinin hizmetinde kullanılamaz Gerçek şiir, sanat için yazılan, samimi ve yenilik dolu olan şiirdir.

Yedi Meşale'nin Mukaddimesi "Bu eser size her türlü müşkilata rağmen yalnız sanat aşkıyla çalışan birkaç gencin bir senelik edebi mahsülünü takdim ediyor" diye başlar.

Mukaddimede gençler kendilerinin de zamanla önemsiz kalacaklarını, buna rağmen taklitçi edebiyattan kurtulmak için vazifeye atıldıklarını belirtirler. Sanat anlayışlarını kısaca şöyle özetleyebiliriz:
  • Dünün mızmız ve soluk hisleri ve Ayşe Fatma terennümleri terk edilecek.
  • Yalnız duygular ifade edilecek.
  • Şiirin konu ve temaları genişletilecek.
  • Yıllardır değiştire değiştire, verilen fikir ve konulardan vazgeçilecek.
  • Şiirde canlılık samimiyet ve yenilik esas olacak.
  • Gerçek bir sanat eseri meydana getirmek için şiirlerde sanat ve inceliğe dikkat edilecektir.
"Bu önsöz, edebi bir tatminsizlik ve mevcut edebiyattan bıkış ile edebiyatın bozulduğu bittiği hakkında, hemen her devirde söylenegelen sözlere bir tepkiden ibarettir. Bu ifadelerin çoğu Abdülhak Hamid ve Recaizade Mahmut Ekrem'in şiirin hiçbir şekilde sınırlandırılmayacağını anlatan yazı ve şiirlerini andırır.

Bu şairler Türk edebiyatından Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati şairleri Avrupa edebiyatından da Parnas akımın etkisinde kalmışlardır. Bu hareket fazla uzun sürmez. Yedi Meşale'yi çıkaran gençlerin çoğunda şiir faaliyeti bir gençlik hevesi olarak kalır.


Son düzenleyen Mira; 19 Mayıs 2014 22:43 Sebep: Soru düzenlendi.


SeRCaX.TR tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
lacoste_lq
18 Mart 2009 19:42       Mesaj #3
lacoste_lq - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar 1980 sonrası şiir hakkında bilgis olsn varsa bni aydınlatabilirmi özetle..yard olan arklara şimdiden tsklr..
hayalett33
23 Nisan 2009 22:26       Mesaj #4
hayalett33 - avatarı
Ziyaretçi
öz şiir nedir?
özellikleri nedir?
temsilcileri ve temsilcilerinin özellikleri nedir?
Son düzenleyen SEDEPH; 23 Nisan 2009 23:28


Daha fazla sonuç:
saf şiir nedir

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç