Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Nisan 2016  Gösterim: 68.108  Cevap: 1

Isaac Newton kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Ziyaretçi
17 Kasım 2008 20:55       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Isaac Newton kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

NEWTON,


Sir Isaac (1642-1727). İngiliz fi­zikçi ve matematikçi Isaac Newton dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bilginlerinden biridir. Bir çiftçinin oğluydu. İngiltere'de Lincolnshire'da doğdu. Doğumundan üç ay önce babası ölmüş, annesi ise yeniden evlenmiş ve Isaac'ı büyükannesinin yanında bırakarak bir başka köye taşınmıştı. Isaac oldukça yalnız bir ço­cukluk dönemi geçirdi.
Isaac pek parlak bir öğrenci değildi, ama uçurtma, yel değirmeni ve güneş saati gibi şeyleri yapmakta büyük bir ustalık gösteriyor­du.
Sponsorlu Bağlantılar

18 yaşındayken matematik öğrenimi gör­mek üzere Cambridge Üniversitesi'ne girdi. 1665'teki veba salgını nedeniyle üniversitenin kapatılması üzerine, çalışmalarını evinde sür­dürdü. Anlatıldığına göre, bir gün Woolsthorpe'deki evinin bahçesindeyken, bir elmanın ağaçtan düştüğünü gördü ve elmanın neden dümdüz yere doğru hareket ettiğini düşünme­ye başladı. Sonunda, bunun Dünya'nın elma­yı çekmesinden kaynaklandığı sonucuna ulaş­tı. Böylece, yerçekimi kuramı üzerine çalış­maları başlamış oluyordu Bu öyküye çok az insan inanmaktadır. Ama, Newton'un doğal olguların açıklanış yolları üzerine derinlemesine düşünmüş olduğu bir gerçektir.

Newton 1666'da güneş ışınlarını bir prizma­nın içinden geçirerek bileşenlerine ayırdı ve böylece beyaz ışığın niteliğini keşfetti . 1669 dolaylarında da diferansi­yel ve integrai hesabı geliştirdi, ama bu konu­ya ilişkin çalışmalarını ancak 35 yıl sonra ya­yımladı
Bilim dünyası açısından çok önemli olan bu üç buluşu gerçekleştiren Newton henüz dün­ya çapında bir üne kavuşmamıştı. Çalışmala­rını çok az kişi biliyordu. Ama 1669'da mate­matikçi Isaac Barrow'un önerisi üzerine New­ton, henüz 27 yaşındayken Cambridge Üniversitesi'nde matematik profesörü olarak gö­revlendirildi.

DEVAMI : Isaac Newton

Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 01:42


Safi tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç