Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Haziran 2015  Gösterim: 31.581  Cevap: 2

Uçakların kalkış prensibi nasıldır?

Ziyaretçi
22 Kasım 2008 17:18       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Uçaklarda uçuş mekanizması nasıl çalışır, uçakların kalkış prensibini etkileyen faktörler nelerdir, uçakların kalkışı sırasında kanatlar nasıl bir işleve sahiptir?

Bir uçak nasıl havalanır, uçağın arka kanatları mı kalkışı sağlıyor?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
'Ağırlık, direnç, itme ve kaldırma kuvveti', uçakların havalanmasını ve havada kalmasını sağlayan faktörlerdir!
  • Ağırlık (Uçağın dengesiyle ilgili bir kuvvettir ve uçuşun gerçekleşmesi için ilgili aracın bütününe eşit bir dağılım gösterir)!
  • Direnç (Dengeli bir uçuş için gerekli olan aerodinamik bir kuvvettir)!
  • İtme (Uçağın ileriye doğru hareketini sağlayan, motor tarafından uygulanarak havayı arkaya doğru iten bir kuvvettir.İtme kuvveti, hız ayarı için gerekli bir güçtür)!
  • Kaldırma Kuvveti (Hava ile uçak kanatları arasındaki temas sonucu oluşan ve uçağın havada kalabilmesi için gerekli olan bu kuvvet, uçağın hızı arttığında paralel olarak artış gösterir.Kanatlar aşağı doğru bir kuvvet uyguladığında hava molekülleri de yukarı doğru bir kaldırma kuvveti uygular (Etki-Tepki Prensibi) Oluşan bu kaldırma kuvveti, yer çekimi ve havanın uyguladığı direnç kuvvetinden fazla olduğu için belli bir hız kazanan uçak akabinde uçuş mekanizmasını gerçekleştirmiş olur)!

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen nötrino; 17 Haziran 2015 11:59 Sebep: İç başlık ve soru düzeni!!


Misafir
22 Kasım 2008 18:05       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Uçak Nasıl Havalanır?
Havalanmanın ardında "Bernaulli ilkesi"(
Akışkanlar Mekaniğinin Temel İlkesi) yatmaktadır. Bir akışkanın hızı arttıkça sıvıdaki basınç azalır. Uçak kanatlarının üst yüzeyleri dışbükey , alt yüzeyleri ise neredeyse düz olarak tasarlanmıştır. Bu da kanadın üst kısmındaki havanın alttakinden daha hızlı hareket etmesine yol açar.

Hava sıkıştırılamaz; kütle ve enerjinin korunumu ilkesi hava içinde geçerlidir. Yani kanadın üst kısmından geçen havanın aynı süre içinde daha uzun bir yol katetmesi gerekir. Bu durumda Bernaulli ilkesi bize kanadın altındaki basıncın üstündekinden daha yüksek olacağını söyler; bu da uçağın havalanmasına olanak verir.

Uygulamada havanın kanatlara yapışmasının ve vizkoz (Akmazlık sonucu ortaya çıkan) kuvvetinin de hesaba katılması gerekir. Aeorodinamik havalanma kuramı bir bütün olarak oldukça karmaşıktır ; ancak kuram içinde kanat çevresindeki hava akışının dalgalı bir hareketle ilerlemesinin etkisi olduğu çok açıktır. Dolaşım hızı kanadın üzerinde havanın akış hızına etki eklenirken , kanadın altında ters yönde bir etki yapar; bu da havalanmayı daha kolay hale getirir.

Hava akımının akışını açık havada koşarken veya rüzgara karşı dururken veya bu ikisinin bir bileşimi olarak rüzgarda koşarken rahatça hissedebilirsiniz.

Son düzenleyen nötrino; 17 Haziran 2015 11:46 Sebep: Yazım yanlışı ve gereksiz ayrıntı!
nötrino tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç