Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Nisan 2016  Gösterim: 185.867  Cevap: 3

Cahit Arf'ın matematiğe olan katkıları nelerdir?

Ziyaretçi
22 Kasım 2008 19:28       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
CAHİT ARFIN MATEMATİĞE KATKILARI NELERDİR?
EN İYİ CEVABI kompetankedi verdi
Çalışmaları
Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkaları" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne "Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı" gibi kavramların yanısıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır.
Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman "Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın" demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: "...Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf, Türkiye'de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır."
Sponsorlu Bağlantılar

DEVAMI Cahit Arf
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 23:27


kompetankedi tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
17 Mayıs 2010 15:47       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
robert kolejinde matematik dersleri vermeye başladı.daha sonra gittiği amerika birleşik devletlerinde araştırma ve incelemeler buldu.emekli olduktan sonra tübitak a bağlı olarak gebze araştırma merkezinde görev almış ve halkalar ve geometri üzerine ilk konferanslarda 1984 te istanbulda yapılmıştırarf matematikle ilgili geometri kavramı üzerine bir makale sunarak matematie katkıda bulunmuştur.....
Misafir
8 Mayıs 2011 21:03       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1)MATEMATİĞİN O GÜNDEN BU GÜNE GELMESİNİ SAĞLAMIŞTIR.
2)MATEMATİĞİ ELDEN ELE,DİLDEN DİLE,YAZIDAN YAZIYA GEÇİREREK ARKADAŞLARINA,ÖĞRETMENLERİNE,AİLESİNE,AKRABALARINA,TÜM YURTİÇİ-YURTDIŞINDAKİ KİŞİLERLE İLETİŞİME GEÇEREK YAYMIŞTIR.
3)2009 YILINDA BASILAN PARALARDA MATEMATİĞE KATKISI BULUNDUĞU İÇİN ONUN RESMİ ÇIKMIŞTIR.
4)ÖĞRETMENLİK YILLARINDA ÖĞRENCİLERİNE EN İNCE AYRINTILARINA KADAR BİLGİ VERMİŞTİR.
5)MATEMATİĞİ ULUSAL OLARAK YAYMIŞ VE GELİŞTİRMİŞTİR.
Son düzenleyen Safi; 19 Nisan 2016 23:34


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç