Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Nisan 2017  Gösterim: 143.222  Cevap: 33

Başarılı olmak için zekâ mı yoksa çalışmak mı önemlidir?

BÜŞRA KAYA
13 Nisan 2009 21:34       Mesaj #1
BÜŞRA KAYA - avatarı
Ziyaretçi
Başarılı olmak için zeka mı önemlidir yoksa çalışmak mı?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Zeka ile başarı arasında doğru bir orantı vardır.Ama bu orantı her zaman doğru sonuç vermiyordur.Her insanın zeka düzeyi aynı değildir.Çok zeki olupta başarısız olanların yanında(bunun birçok nedeni olabilir); zekasını çok az kullanarak belli bir çalışmayla başarıya ulaşmış kişiler de vardır.Zeka ayrı bir şekilde, daha ayrıntılı irdelenmesi gereken bir kavramdır. Çünkü zekayı kullanmak ayrı bir yetenektir.Kısacası her şey öncelikle çalışmayla, azimle elde edilir (aslında bunu istemek de bir zeka örneğidir.) Bununla birlikte kişi zekasını da kullanırsa ya da kullanmasını bilirse daha verimli ve maksimum düzeyde bir başarı elde edilmiş olur!
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 19 Kasım 2016 21:49


13 Nisan 2009 21:47       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı

Öyle zeki insanlar görmüşümdür ki çok az sürelerle ders çalışarak başarılı olmuşlardır. Öyle çalışkan insanlar da görmüşümdür ki gecesini gündüzüne kattığı halde çok basit derslerden geçer not almakta zorlanmışlardır.
Zeka,kavrama kabiliyeti ve yetenek olmadıkça çalışma ile başarı gelmiyor.
Eğer bir konuya yönelik yetenekleriniz ve ilginiz varsa bunu çalışarak geliştirmek mümkündür. Ama...
Konuya yakından uzaktan alaka duymuyorsanız, o işin gerektirdiği beceri ve yeteneklere de sahip değilseniz istediğiniz kadar çalışın. Akıntıya karşı kürek çekenler kadar başarılı olursunuz ancak.
Mesela ben; Dünyanın en büyük eğitimcileri gelseler, benden iyi bir müzisyen çıkaramazlar. İyi bir ressam çıkaramazlar, iyi bir sanatçı ya da iyi bir şair çıkaramazlar. Ben de bu mesleklerde başarılı omak için hiç bir gayret sarfetmem. Çünkü sonucun fiyasko olacağını anlamak için zaman harcamaya gerek yoktur.
Aslını sorarsan benden yetenek gerektiren hiçbirşey çıkmaz.
Ben daha çok sosyal ve sözel yönü gelişmeye müsait biriyim. Benden asla sanat ve sayısala yatkın bir model çıkamaz. İstediğim kadar çalışsam da çıkamaz.

Alıntı

Başarı nedir? Türk Dil kurumu başarmak fiilini;"Bir işi istenilen biçimde bitirmek, muvaffak olmak" olarak tanımlıyor. Sanırım konuya bahis olan başarı ortalama şartlarda yapılması güç olan bir durumu ifa etmek olarak kullanılmış. Dolayısıyla başarı potansiyel ile birebir ilişkilidir.
Örnek verecek olursak; İngiltere için Avrupa futbol şampiyonasına katılamamak bir başarısızlık iken. Kazakistan için puanı ve konumu aynı olsa durum başarı olarak kabul edilebilir.
Bu durumda "Zeka" ile "çalışmak" başarı üzerine yapılan bir tartışmada birbirlerinin alternatifi olarak kabul edilemeyeceği için sorunun anlamsız olduğunu düşünüyorum.
Zeka potansiyeldir. Nasıl ki fiziksel olarak güçlü biriyle zayıf biri yarışmalarında aynı siklette olmazlarsa, zihinsel bir faaliyetteki başarıda da potansiyeli yüksek birinin başarılı kabul edilme seviyesi ile potansiyeli düşük birinin başarı çıtası aynı değildir. Dolayısıyla soruyu sorgulamak gerek.
Emrah abinin bir müzik enstümanıyla bir parçayı çalabilmesini başarı olarak kabul edebiliriz. (Bence bu konuda kendisine haksızlık ediyor). Ama potansiyeli yüksek biri için aynı şeyi söz konusu olamaz. Çünkü ikisi için de başarının tanımı farklıdır. Çünkü sikletler farklıdır.

umarım bu görüşler size fikir verebilir
HipHopRocK
13 Nisan 2009 22:00       Mesaj #3
HipHopRocK - avatarı
Ziyaretçi
Başarının sırrı sadece zeka ve çalışkanlıkla sınırlı değildir ve sadece bu iki kriterle belirlenemez.
Siz sadece bu iki kriterin önem sırasını gözönünde bulunduruyorsanız, o zaman şöyle diyebiliriz:
Zeka herşeye yardım eder, ama hiç birşey için yeterli değildir. (Amiel Suche)
nötrino tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
28 Kasım 2009 01:17       Mesaj #5
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

Arılar balları çalışarak mı yapıyor yoksa zekaları sayesinde mi?

Arılarda içgüdü vardır, tüm hayvanlarda olduğu gibi.Arılar o petekleri kendileri düşünerek doldurmuyorlardır. Çünkü bunu içgüdüsel, otomatik olarak biliyorlardır. Bunu da arıya bildiren Allah'tır.Zeka bilinçli düşünme şeklidir.Zekayı kullanabilmek ise ayrı bir yetenektir!
Son düzenleyen nötrino; 26 Mart 2015 11:39
Misafir
27 Mart 2010 14:54       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çalışkan olmanın genel bir yöntemi felan yoktur
Çalışkan olmak için çalışılmaz..Başarılı olmak için çalışılır
Neden başarılı değilim ya da sizin tabirinizle neden çalışkan değilim diye kendinize bir sorun ?
Sizin diğer başarılı arkadaşlarınızdan farkınız ne diye bir düşünün..
Zeka mı - Hayır
Onlar üstün insanlar mı - Hayır
Sizin onlardan hiçbir farkınız yok.
Tek eksiğiniz belki de bir hedefinizin olmaması
Başarmayı istememeniz.. Kendinize güvenin.. Başarabiliceğinize inanın İnanmak başarmanın yarısı değil mi ?
ben 14 yaşındayım
Misafir
31 Mart 2010 22:35       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence de çalışmak daha önemli..çünkü zeka ile her başarıya ulaşamayız. aramızda şu an sbs ye girecek olanlar mesela.bizler zekamızla mı çalışmalarımızla mı bu sınava giriyoruz?.tabi çalışmalarımızla.illerde ya da türkiye de 1. olanlar zekam ile başardım demiyorlar da çalışmalarım ile kazandım, çalışmalarımın sonucunu aldım diyorlar.ne güzel söylemiş atalarımız 'bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak gerekir'diye.
Misafir
4 Ekim 2010 19:31       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Béncé zéka çnkü né kadar çalışırsan çalış zékan (aklın) olmadığı sürécé hiçbir şéy éldé édémézsin o yüzdén ZEKADAN yanayım.
Haa bu arada çalışmak yavaşlamaktır bazı zamanlarda zéka isé hızlılıktır hızlı düşünmék gibi méséla..
Bu yüzdén Mérdivénléri Çalışanlar Çıkar Asansörédé Zékası Olanlar Binér..
Misafir
10 Ekim 2010 17:57       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
diyelim iki öğrenci var ikiside anadolu lisesine gidiyor yani bir sınav sonucu seviyeleri belirlenerek ve seviyelerinin birbirine yakın olduğu anlaşılarak o okula yerleşmişler ama ne olduysa olmuş ve biri takdirle geçerken sınıfı, diğeri güç bela düz geçiyor bu iki öğrenci arasındaki fark ne olabilir o liseye geçtikten sonraki çalışmalar sonucu takdir alan öğrenci takdir almayı hak etmiştir. ancak düz geçen öğrenci çalışmadığı için zekasına güvendiği için düz geçmiştir.
ayrıca başarıyı bir çember olarak düşünelim zeka bu çemberdeki sadece bir dilimdir. diğer dilimler ise para ortam olanaklar vs.dir. yani zeka sadece bir parçasıdır başarının diğer dilimler ise çalışmaya bağlıdır parayı çalışarak elde ederiz ortamı çalışarak hazırlarız olanakları çalışarak elde ederiz.
Misafir
17 Kasım 2010 15:05       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence çalışmak çünkü insan birşeyleri elde edebilmek için çalışır mesela birine sorsanız ben çalışarak okul okudum der kimine sorsanız çalışarak mesleğimi elime aldım der en basit örnek arılar çalışmasa bal üretemezler mesela kuşlar çalışarak dal parçalarını birleştirip kendilerine bir yuva kurarlar.annenize veya babanıza bir sorun siz nasıl okul okudunuz?diye.derlerki çalışarak derler.ekmek parası için çalışmak gerekir derler.büyüyünce evlatlarınıza nasıl bakıcaksınız?derler.zaka önemsiz değildir demiyorum ama başarılı olabilmek için çalışmak daha önemlidir.herşeyin sırrı çalışmaktadır.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç