Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Mart 2017  Gösterim: 37.715  Cevap: 2

Servet-i Fünun ne anlama geliyor?

Ziyaretçi
30 Kasım 2008 00:02       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Servet-i Fünun ne anlama geliyor?
EN İYİ CEVABI Kral_Aslan verdi

Edebiyat-ı Cedide


Türk edebiyatında 19. yüzyılın sonundaki yenilik akımı (1896- 1901).
Servet-i Fünun, "fenlerin zenginlikleri" anlamına gelmektedir. Tanzimat sonrası Türk edebiyatında divan edebiyatına karşı çıkarak Batı’dan esinlenen yeni bir edebiyat oluşturma çabalarını kapsayan bir kavramdır. Temsilcileri Servet-i Fünun dergisinde bir araya geldikleri için “Servetifünun Edebiyatı” adıyla da anılır. Dergi, II. Abdülhamid sansürü tarafından kapatılınca, Edebiyat-ı Cedideciler de dağıldı. Ama etkileri bir süre daha sürdü.
Sponsorlu Bağlantılar

Servet-i Fünun dergisi
Servet-i Fünun dergisi aslen bir bilim dergisi olarak, Recaizade Mahmud Ekrem'in Mekteb-i Mülkiyeden öğrencisi Ahmet İhsan Tokgöz tarafından 1891'de çıkarılmaya başlanır. Recaizade Mahmud Ekrem bu dergiyi bir edebiyat dergisi haline getirmek için Ahmet İhsan ile anlaşır. Galatasaray Lisesi'nden öğrencisi olan Tevfik Fikret'in derginin Kısm-i edebi der- muharrirliği (edebiyat bölümü şefi, sorumlusu) görevine getirilmesini sağlar. O sırada Mektep dergisi de dahil olmak üzere başka dergilerde de yazmakta olan Recaizade, 1895 yılında okuyucularıyla kafiye'nin göz için mi, kulak için mi olduğuna dair bir tartışmaya girer. Bu tartışmanın bir kısmı Servet-i Fünun dergisinde yayınlanır. 1896'da yazarın etrafındaki gençlerin de bu dergi çevresinde toplanmasıyla Servet-i Fünun topluluğu meydana gelir.

BAKINIZ Servet-i Fünûn Edebiyatı (Edebiyat-ı Cedide)
Son düzenleyen Safi; 26 Mart 2017 22:42


Kral_Aslan tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
26 Aralık 2010 21:14       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1. tevfik fikretin öncüsü olduğu bir edebi akımdır.''sanat sanat içindir''anlayışını benimsemiş ve buna göre eserler ortaya koymuşlardır.
2. bu akımda realizm ve parnasizm benimsenmiştir. Cenap Şahabettin, Halit Ziya, Tevfik Fikret, Mehmet Rauf, Ahmet Mithat gibi sanatçılar bu dönemde yazmışlardır. ilk psikolojik roman eylül ise bu dönemde mehmet rauf tarafından yazılmıştır.
3. diğer adı edebiyat-ı cedide olan servet-i funun * dergisi etrafında toplanan yazarlar tarafından başlatılan akımdır. istibdat dönemine denk geldiği için sanatçılar kişisel şiirler yazmış , toplum sorunlarına eğilmemişlerdir. dergi dağıtıldıktan sonra toplumsal şiir yazan tek şair tevfik fikret tir. sone ve terza rima biçimleri edebiyatımıza bu dönemde girmiştir. şiir düz yazıya yaklaştırılmıştır. anlatılan şey tek dizede bitirilmemiş diğer dizelerde de devam etmiştir.
4. Bir dergidir.Ahmed ihsan Tokgöz tarafından 17 Mart 1891 tarihinde kurulmuştur.Servet i FÜnun edebiyatının yayın organıdır. *


Daha fazla sonuç:
servet i fünun ne demek

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç