Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ekim 2013  Gösterim: 6.277  Cevap: 3

Namazı Allah'ın istediği şekilde kılmasak da kabul olur mu?

Ziyaretçi
4 Aralık 2008 23:41       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Namazı ALLAHIN İstediği gibi kılamasakda kabul olur mu?
Namaz nasıl kabul olur?
EN İYİ CEVABI MeLL verdi
Namazı tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin.
(Bakara suresi 43.ayet)

Sponsorlu Bağlantılar

103. Namazı bitirince de ayakta, otururken ve yanınız üzerinde yatarken (daima) Allah'ı anın. Huzura kavuşunca da namazı dosdoğru kılın; çünkü namaz müminler üzerine vakitleri belli bir farzdır. (Nisa suresi 103.ayet)

72. "Namazı dosdoğru kılın ve Allah'tan korkun" (diye de emredildik). O, huzuruna varıp toplanacağınız Allah'tır.(Enam suresi,72.ayet)

170. Kitab'a sımsıkı sarılıp namazı dosdoğru kılanlar var ya, işte biz böyle iyiliğe çalışanların ecrini zayi etmeyiz.(Araf suresi 170.ayet)

3. Onlar namazlarını dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiğimizden (Allah yolunda) harcayan kimselerdir.(Enfal suresi,3.ayet)

Nur Suresi
(56) namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, Resüle itaat edin ki size merhamet edilsin.

Müminun Suresi
(2) Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler.

Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de bir çok namaz ayeti geçmekle birlikte,yukarıda örnek verdiğim gibi ayetlerde; özellikle namazın dosdoğru kılınması vurgulanmıştır.Demek ki namaz kılarken en doğru şekilde kılmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.
Resulullah(a.s) namazı nasıl anladıysa O nasıl uyguladıysa bizde öyle anlarız öyle uygularız,Peygamber Efendimize uymak Allah’a itaattir.

Kim Resûl'e itaat ederse, gerçekte Allah'a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, Biz seni onların üzerine koruyucu göndermedik. (Nisa Suresi, 80)

Allah, Nisa Suresi'nde insanlara çok önemli bir sırrı bildirir. Bu ayet şöyledir:

Hayır öyle değil; Rabbine andolsun, aralarında çekiştikleri şeylerde seni hakem kılıp sonra senin verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça, iman etmiş olmazlar. (Nisa Suresi, 65)

Kur’anı tebliğ etmek yanında, onu açıklamak da Hz peygamber(a.s.m)’in ikinci önemli görevidir.

Eğer Hz. Peygamber(a.s.m)’in Kur’an’ın kapalı olan yanlarını açıklayan hadisleri göz ardı edilirse, bu takdirde, yalnız namaz değil, oruç, hac, zekât ve İslam’ın ön gördüğü daha pek çok muamelelerinin gerçek durumu havada kalır.

Halbuki, bu saydıklarımızın hepsi de, en sağlam bir yolla bize kadar gelmiştir.
Hz. Peygamber (a.s.m), “Beni namaz kılarken nasıl gördüyseniz, siz de öyle kılın”, “Haccınızın ibadet şeklini benden alın” hadisleri bu konuya ışık tutmaktadır.

Hz. Peygamber(a.s.m)’in daha Mekke devrinden itibaren farz kılınan ve o günden bu güne kadar-nesilden nesile-aynen devam eden ve günde beş defa yerine getirilen namazın eda şeklinde tereddüt göstermek, izahı mümkün olmayan bir şeydir.

Soruda geçen veya buna benzer düşünceler nefis ve şeytanın birer tuzağı olarak görülebilir. Bu tuzaklara karşı dikkatli olmak ve onlara cevap vermek için de gerekli donanıma sahip olmak gerekir.

İbadetlerin esası Kuran’da olmakla beraber bunların uygulamasını Peygamber Efendimiz Allahın bildirmesiyle bizzat kendileri yapmışlardır. Bununla beraber namazın farzlarına işaret eden ayetler de vardır:

"Gönülden boyun eğerek, Allah'ın huzuruna durun" (Bakara Suresi, 238) buyurulur.
Hani Evi (Kâ'beyi) insanlar için bir toplanma ve güvenlik yeri kıldık. «İbrahim'in makamını namaz yeri edinin», İbrahim ve İsmail'e de, «Evi'mi tavaf edenler, itikafa çekilenler, ve rükû ve secde edenler için temizleyin» diye ahid verdik.(Bakara suresi 125)

“…….Kıyam edenler, rükûa ve sücuda varanlar için Evimi temiz tut.(22/HAC suresi 26)

…..Kuran'dan kolayınıza geleni okuyun…(Müzemmil suresi 20)

Namazı sadece dua etmek olarak kabul etmek, bu ve buna benzer ayetleri inkar etmekle beraber Peygamber Efendimizin açıkladıklarını inkar etmek anlamına gelir.

Tabi bu son cümle konunun akışı için ele alındı.Sizin sorunuzla ilgili değil.


Sizin için çeşitli yerlerden bilgiler topladım.İnşaAllah faydalı olur.
Bende öğrendiklerimi ve sonucunda inandığım gerçekleri paylaşmak istedim.

Bir kusurum varsa Rabbim affetsin
Son düzenleyen Valeria; 22 Ekim 2013 19:20 Sebep: Başlık.


Misafir
4 Aralık 2008 23:46       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İslam'da değişmez hükümlerden biridir namaz ve namazın şartları. Bu konuda da, konuyla ilgili pek çok bilim adamı ayrıntılı olarak açıklamalar yapmıştır. Hüküm verme ehliyetine haiz olmasam da bu konuda hayır diyebilecek yeterlikte bilgim olduğunu düşünüyorum.
MeLL tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
ispermecet
5 Aralık 2008 12:12       Mesaj #4
ispermecet - avatarı
Ziyaretçi
Namaz, İslam öncesi kurban, hac, oruç gibi, Mekke'de var olan ibadetlerden biridir. 360 adet (bu sayı yanlış olabilir) putun bulunduğu Kabe'ye dönülerek kılınıyordu. İslamda da devam etmiştir. İslamın başlangıcında Kudus'e dönülerek kılınıyordu. Bedir,Uhud, Hendek savaşlarının kazanılmasından sonra, Yahudiler de Medineden gönderilmiş, ticaret ve nakliye tamamen Arapların eline geçmiştir. Medine'den Mekke'ye dönüş öncesi peygamber tarafından yön değiştirilerek Kureyş eski dininin yönüne yani Kabe'ye doğru kılınmaya başlamıştır. Kabe Hz. İbrahimin yaptığı bina olarak kabul görerek bu değişim yapılmıştır. Mekkeye dönüşte Kabedeki putlardan biri hariç (Hacer ül esved taşı) hepsi kaldırılmıştır.

Kuranda sadece namaz kılın hükmü olup, günde kaç vakit, kaç rekat ve nasıl kılınacağı hakkında koşular yoktur. Bunlar, imam olarak kabul görüp, fikirleri mezhep haline gelen çeşitli din adamlarının söylediklerine göre, yani mezheplere göre farklılıklar gösterir.
Herkes çevresinden öğrendiklerini en doğrusu sandığından, bunlara göre kılınması, kişinin mutluluğu için yeterlidir. Önemli olan insanın kendini tatminidir. Neye inanıyorsanız o şekilde devam edin. Araştırıp bunun sonucu inançlarınızda değişimler olursa bunlara uyun. (Zaten öyle olacaktır.)


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç