Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Mayıs 2017  Gösterim: 84.930  Cevap: 1

Renk çemberi (renk skalası) bulabilir miyim?

Ziyaretçi
12 Aralık 2008 21:50       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Renk çemberi (renk skalası) bulabilir miyim?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
RENK a. (fars. reng).
1. Bir kaynaktan yayımlanan ya da doğrudan (bir kaynağın rengi, alevler vb.) ya da kendisi ışık kaynağı olmayan bir cisimle etkileştikten sonra (bir cismin rengi) algılanan bir ışığın göz üzerindeki izleniminden kaynaklanan duyum.

Sponsorlu Bağlantılar
ARA RENKLER:
Yeşil
Turuncu
Mor


Renk çemberi
sybelisis colorwheel1

Bu teoride çember içerisinde yanyana yer alan komşu renkler birbirleri ile karıştırıldıklarında temiz renk tonları verirler ve renklendirme için tavsiye edilirler. Birbirlerinin karşısında bulunan renkler ise birbirlerini karşılıklı olarak kırıp kirli renk karışımları verirler yani renksizleşme yaratırlar.

Renk Çemberi Nedir? Renk çemberi ana ve ara renkler ile bütünleyici renklerin aralarındaki ilişkiyigösteren çember şeklinde bir yapıdır.

Renk Çemberi Yapımı: Renk çemberi, önce ara va ana renkler yardımıyla yapılır. Çember 6 eş parçaya bölünerek önce ana renkler olan sarı, kırmızı ve mavi renklere boyanır. Daha sonra bu renklerin karışımıyla elde edilen ara renkler boyanır. Renk çemberinin 12 renk olanları da vardır. Bunlar sadece belli renklerden oluşurlar. Sarı, kırmızı ve mavi ana renklerdir. Yeşil, mor ve turuncu ise ara renklerdir. Yeşil, mavi-sarı, mor, mavi-kırmızı, turuncu, sarı-kırmızı karışımlarından oluşur...

DEVAMI >>>> Renk Nedir?


Son düzenleyen Safi; 27 Mayıs 2017 15:26


perlina tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç