Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Kasım 2016  Gösterim: 64.493  Cevap: 3

İzmir'i işgal eden devlet hangisidir?

Ziyaretçi
14 Aralık 2008 14:38       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
İzmir'i hangi devlet işgal etti?
EN İYİ CEVABI AriThmetiCs verdi

İZMİR’İN İŞGALİ(15 MAYIS 1919)


İtilaf devletleri I.Dünya savaşı sırasındaki gizli antlaşmalarla Batı Karadeniz ve Ege sahilleri İtalya’ya bırakmışlardı.İtalya’nın bu bölgeye yerleşmesi durumunda Doğu Akdeniz’deki ve boğazlardaki çıkarları tehlikeye düşen İngiltere Fransa’nın da desteğini sağlayarak Paris Barış Konferansında İzmir ve çevresinin Yunanistan’a verilmesini sağlamıştır.Paris Barış Konferansındaki bu gelişme üzerine

Yunanistan

İzmir’i işgal etmek için hazırlıklara başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
15 Mayıs 1919’da İngiliz,Amerikan ve Fransız donanmasının koruması altında

Yunan

ordusu İzmir’e asker çıkararak işgale başlamıştır.Yunanistan işgali haklı göstermek güçlendirmek için önce bölgedeki Rumların Türklerden daha kalabalık olduğunu iddia etmiştir.Fakat bu fikri çürütülünce bölgedeki Rumların Türkler tarafından katledilmek üzere olduğunu söyleyerek Hıristiyan dünyasının da desteğini sağlamaya çalışmış ve bunda bir süre için başarılı olmuştur.
İzmir’in işgali Yunanistan için büyük bir önem taşıyordu;Megola İdea yani büyük Yunanistan ideali artık gerçekleşmekteydi.Batı Anadolu’yu kapsayan Bizans İmparatorluğu yeniden kurulabilecekti.Bu nedenle Yunanlıların yaptıkları işgal hareketleri bölgede düzeni sağlamak yerine Türk nüfusunu yok etmek için katliamlar yapılması şeklinde gerçekleşmiştir.Bu durumu daha önceden tahmin eden Türk Halkı bu nedenle İzmir’in işgaline diğer işgallerden daha fazla tepki göstermiştir.

DEVAMI >>>> İzmir'in işgali ve tepkiler


Son düzenleyen perlina; 5 Kasım 2016 09:26


AriThmetiCs tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
YazeL
16 Kasım 2011 20:51       Mesaj #3
YazeL - avatarı
Ziyaretçi
birinci dünya savaşını osmanlı kaybetmişti paris barış konferansında bu devletler paylaşılacaktı. her devleti bölüştüler itilaf devletleri fakat osmanlı devletini bölüşemediler izmir italyaya verilcekti. ama inqiltere yunanlıları kendi yanına çekmek istedi. izmir 15 mayıs 1919da yunanlılar tarafndan işqal edildi (her şey konferansa qöreydi)
Misafir
6 Aralık 2011 20:14       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mondros Ateşkes Anlaşması'ndan sonra itilaf devletlerince düzenlenen Paris Barış Konferansı'nda alınan karar doğrultusunda Yunanlılar,İzmir'i işgal ettiler.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç