Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Aralık 2016  Gösterim: 11.645  Cevap: 1

Altınordu Devleti hakkında bilgi verir misiniz?

Ziyaretçi
15 Aralık 2008 19:20       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Altınordu Devleti hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Altınordu (Altın Ordu) İmparatorluğu (Devleti, Hanlığı)

Alıntıdaki Ek 59441

Altın Orda Devleti, 1242-1501 arasında varlık gösteren, Moğol İmparatorluğumun Kuzeybatı Asya ve Doğu Avrupa’daki, daha çok Kıpçaklara dayalı kolu olan devlet.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu ismin kökeninde, etrafındaki hükümdarlık ve koruma örgütüyle birlikte büyük hanların “altın çadır”ları için kullanılan altın orda deyimi yatar.
Cengiz Han împaratorluğu’nun sınırları belirsiz batı parçası, en büyük oğlu Cuci’ye verilen topraklardı. Cuci 1227’de babasından önce öldü. Onun oğlu Batu Han 1236’da başlatılan büyük batı seferinin komutanıydı; Hazar Denizi ile Karadeniz’in kuzeyinde kalan geniş bozkırları aldı. Bulgarları, Kıpçakları ve Macarları Moğol egemenliğine soktu; 1240’ta Kiev kentini yakıp yağmaladı. 1241’de Ögedey Kağan ölünce, Macaristan ve Balkanlar’a kadar inmiş olan Batu Han, bir olasılıkla o çağın ormanlarla kaplı Avrupa’sında Moğol tümenlerinin atları ve yedek sürüleri için yeterli otlak bulamamanın da etkisiyle, ileri harekâtı durdurdu. Batu Han’ın ele geçirdiği ülkeler “Cuci Ulusu” adını aldı. Ama, bu ulus kısa bir süre sonra ikiye bölünerek, doğuda kalan bölgeler Cuci’nin öteki oğlu Orda’ya verildi ve Gök-Orda adını aldı. Batıdaki bölgeler ise Ak-Orda, daha sonra da Altın- Orda adıyla Batu Han’da kaldı. (.Ayrıca bak. orda.) Batu Han töre gereği Moğol İmparatorluğu’na bağlı kalmakla birlikte, merkezi Aşağı Volga’da olmak üzere bağımsız bir bozkır göçebe devleti kurdu, Harezm ve Kafkas ülkelerini ele geçirdi. Rus knezliklerini, Lehistan ve Litvanya’yı vergiye bağladı.

DEVAMI >>>> Büyük Türk Devletleri - Altınordu (Altın Orda) Devleti


Son düzenleyen Baturalp; 25 Aralık 2016 08:42


Baturalp tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç