Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Aralık 2016  Gösterim: 107.612  Cevap: 1

Demir nerelerde kullanılır ve nerelerde çıkartılır?

Ziyaretçi
21 Aralık 2008 12:05       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Demir nerelerde kullanılır ve nerelerde çıkartılır?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Demir nerelerde kullanılır ve nerelerde çıkartılır?


Demir, yer yüzünde en çok bulunan madenlerden birisidir. Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan maden olduğu gibi bir çok kullanım alanı olmaktadır.Demir dünyada en çok bulunan madenlerden biridir. Bu nedenle günlük hayatta bile karşımıza çıkabilecek ürünlerin yapımında kullanılır; yani kullanım alanı çok geniştir. Demir elementinin atom numarası 26’dır ve element simgesi de FE olarak ifade edilmiştir. Günlük hayatta karşımıza çıkan birçok araç gerek demirden üretilmiştir. Bu kadar çok kullanılan demir ülkemizde ise Güney Marmara, Kuzey Ege ve Orta Toroslardan en fazla miktarda olmak üzere birçok yerden çıkarılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntıdaki Ek 59305
Günümüzde Demir – Çelik, sanayinin temel hammaddesini oluşturmakta ve ülke kalkınmasında önemli rol oynamaktadır. Ülkenin ekonomik gelişmeleri kişi başına düşen gayri safi milli hasıla dışında, kimi istatistiklerde kişi başına düşen demir-çelik tüketimi ile de ölçülmektedir. Metaller arasında en çok kullanılan ve en ucuz olan demir ve bir demir alaşımı olan çelik, günlük yaşantımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır.

O kadar çok miktarda bulunur ki tüm metallerin dünya üzerindeki miktarının yüzde 95’i demirdir. Ayrıca değişik alaşımların yapımında da kullanılır. bu şekilde farklı maddelerin yapımına da katılmış olur ve kullanım alanı daha da genişler. Örneğin demir karbonla birleştirilerek çelik oluşturulur. Bu birleşim 1420-1470 K gibi çok yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirilmektedir.

Ağır sanayinin en önemli hammaddesi olan demir, inşaat, makine ve araçların üretiminde kullanılır. Türkiye demir rezervleri bakımından zengindir. En zengin demir yataklarımız, Divriği ve Kangal (Sivas), Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya), Havran (Balıkesir), Torbalı (İzmir) ve Simav (Kütahya) çevresinde bulunmaktadır. Ayrıca Kayseri, Niğde ve Adana illerinin Orta Toroslar'daki Aladağ'lara yakın kesimleri, K.Maraş, Hatay, Çamdağı ( Adapazarı) demir yatakları da önemlidir.

Demir nerelerde kullanılır?

 • Otomotiv yapımında neredeyse dış bütün parçalarda demir vardır.
 • Gemi sanayisinde gövde kısımları genellikle demir olur.
 • Binaların sağlamlaştırılması için temellerde kullanılır.
 • Çelik sanayide hammadde olarak kullanılır.
 • Elektrikli ve elektronik aletlerde kullanılır.
 • Teknolojik aletlerin olmazsa olmazlarındandır.

Ülkemizdeki Demir Madeni Yatakları:

 • Güney Marmara
 • Kuzey Ege
 • Orta Torosların kuzey bölümleri
 • Malatya-Hekimhan
 • Sivas-Divriği
 • Edremit-Eymir

DEVAMI >>>> Elementler - Demir


Son düzenleyen Baturalp; 2 Aralık 2016 23:52


Baturalp tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç