Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Aralık 2016  Gösterim: 55.652  Cevap: 4

Demir nerelerde kullanılır?

miSaFiRRr
11 Mart 2009 17:05       Mesaj #1
miSaFiRRr - avatarı
Ziyaretçi
Demir nerelerde kullanılır?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi
Ağır sanayinin en önemli hammaddesi olan demir, inşaat, makine ve araçların üretiminde kullanılır. Türkiye demir rezervleri bakımından zengindir. En zengin demir yataklarımız, Divriği ve Kangal (Sivas), Hekimhan ve Hasançelebi (Malatya), Havran (Balıkesir), Torbalı (İzmir) ve Simav (Kütahya) çevresinde bulunmaktadır. Ayrıca Kayseri, Niğde ve Adana illerinin Orta Toroslar'daki Aladağ'lara yakın kesimleri, K.Maraş, Hatay, Çamdağı ( Adapazarı) demir yatakları da önemlidir.

Demir nerelerde kullanılır?

  • Otomotiv yapımında neredeyse dış bütün parçalarda demir vardır.
  • Gemi sanayisinde gövde kısımları genellikle demir olur.
  • Binaların sağlamlaştırılması için temellerde kullanılır.
  • Çelik sanayide hammadde olarak kullanılır.
  • Elektrikli ve elektronik aletlerde kullanılır.
  • Teknolojik aletlerin olmazsa olmazlarındandır.

DEVAMI >>>> Elementler - Demir


Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Baturalp; 2 Aralık 2016 23:40


Misafir
11 Mart 2009 17:08       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
26. Demir (Fe):
Bitkilerin ve hayvanların yaşamı için son derece önemli bir element olan demir, hemoglobin pigmentinin yapısında da oksijen taşıyıcı olarak işlev görür. Saf halde demir olarak, sıklıkla karbon ve diğer metallerle alaşım halinde kullanılır. İnşaatlarda beton kolon, kiriş ve yüzeylerin güçlendirilmesinde kullanılır. Çelik sanayiinin ana hammaddesidir.

Misafir
14 Mart 2011 21:42       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Demir, atom numarası 26 olan bir elementtir. Simgesi Fe dir (Lat. Ferrum dan).Demir, yerkabuğunda en çok bulunan metaldir. Yerkürenin merkezindeki sıvı çekirdeğin de tek bir demir kristali olduğu tahmin edilmekle birlikte, demir nikel alaşımı olma ihtimali daha yüksektirDemir metali, demir cevherlerinden elde edilir ve doğada nadiren elementel halde bulunur. Metalik demir elde etmek için, cevherdeki safsızlıkların kimyasal redüksiyon yoluyla uzaklaştırılmaları gerekir. Demir, aslında büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olarak kabul edilebilecek olan çelik yapımında kullanılır.Demir, karbonla birlikte 1420–1470K sıcaklığa kadar ısıtıldığında oluşan sıvı ergiyik %96,5 demir ve %3,5 karbon içeren bir alaşımdır. Bu ürün ince detaylı şekiller halinde dökülebilirse de, içerdiği karbonun çoğunu uzaklaştırmak amacıyla dekarbürize edilmediği sürece, işlenebilmek için fazlasıyla kırılgandır.
Misafir
21 Kasım 2012 17:01       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
demir çaydanlık yapımında kullanılır.kalem yapımında da kullanılabilir.bu arada bir kömürü eyfel kulesi kadar ağır bir binanın altına koyarsak yaklaşık 100-150 yıl içinde elmasa dönüşebilir.bu bina altına koyacağımız kömürün yoğunluğuna ağırlığına bağlıdır.!!!
Baturalp tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç