Arama

Beşeri unsur nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Kasım 2018 Gösterim: 83.317 Cevap: 9
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
22 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Beşeri unsur nedir?
EN İYİ CEVABI _Yağmur_ verdi
Beşeri Unsur:
Üretim, dağıtım ve tüketim üzerinde ekili olan faktörlerden biri de beşeri unsurlardır. İnsanlar tarafından yapılan yapılara beşeri unsur denir. Beşeri unsurlar doğal fakörler ile sıkı bir ilişki içindedir. Beşeri unsurlara arasında; ulaşım yani yollar, barajlar, göletler, kısacası insan eliyle yapılmış ve insan yaşamına etki eden ne kadar unsur varsa beşeri unsur olarak tanımlanır.
Sponsorlu Bağlantılar

Hava kirliliği, gürğltü kirliliği, çarpık kentleşme dolayısıyla diğer canlıların yaşam alanlarını kısıtlama gibi birtakım olumsuz yönleri vardır.

Doğal Unsur
Doğal unsur doğada kendiliğinden bulunan unsurlara verilen isimdir. Ornegin denizler, toprak, akarsular, dağlar, sıcaklık, hava, yağmur, kar, deniz dalgaları, rüzgar, kayaçlar, bitkiler, hayvanlar gibi unsurlar doğal unsurdurlar.

BAKINIZ Beşeri Unsur Nedir?
Son düzenleyen Safi; 7 Kasım 2018 19:35
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
22 Aralık 2008       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
İnsanlar tarafından yapılıp doğal olmayan unsurlardır.
Sponsorlu Bağlantılar
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
27 Aralık 2009       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
  • beşeri unsurlar,insanlar tarafından yapılmış unsurlardır. örneğin;evler,televizyon,masa,gözlük vb.
  • doğal unsur doğada kendiliğinden bulunan unsurlardır örneğin toprak deniz dağ hayvanlar bitkiler hava yağmur akarsuv.b
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2018 00:50
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
  • beşeri unsur insan elinden yapılmış unsurlardır mesele masa vazo bardak çanak gibi
  • doğal unsurlar insanlar tarafından yapılmayan unsurlardır yani doğada kendiliğinden bulunan mesela hava su toprak ağaç gibi
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2018 00:10
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
  • beşeri unsur insanlar tarafından yapılmıştır ve de doğal değildir.örnek verirsek köprü,fabrika,ev,baraj,bina gibi örnekler veririz.
  • doğal unsurlar doğaldır hiç bir yerine insan eli değmemiştir, örneğin: dağ,deniz,''çiçek'',yeşillik,ova,akarsu gibi örnekler verebiliriz...
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2018 00:51
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
6 Ocak 2011       Mesaj #6
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Beşeri Unsur:
Üretim, dağıtım ve tüketim üzerinde ekili olan faktörlerden biri de beşeri unsurlardır. İnsanlar tarafından yapılan yapılara beşeri unsur denir. Beşeri unsurlar doğal fakörler ile sıkı bir ilişki içindedir. Beşeri unsurlara arasında; ulaşım yani yollar, barajlar, göletler, kısacası insan eliyle yapılmış ve insan yaşamına etki eden ne kadar unsur varsa beşeri unsur olarak tanımlanır.

Hava kirliliği, gürğltü kirliliği, çarpık kentleşme dolayısıyla diğer canlıların yaşam alanlarını kısıtlama gibi birtakım olumsuz yönleri vardır.

Doğal Unsur
Doğal unsur doğada kendiliğinden bulunan unsurlara verilen isimdir. Ornegin denizler, toprak, akarsular, dağlar, sıcaklık, hava, yağmur, kar, deniz dalgaları, rüzgar, kayaçlar, bitkiler, hayvanlar gibi unsurlar doğal unsurdurlar.

BAKINIZ Beşeri Unsur Nedir?
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2018 00:54
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ocak 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doğal unsular ise doğadan kendi kendine oluşan şeylere "doğal unsular " adı verilir mesala bitkiler,hava,yağmur,kar,deniz dalgaları,rüzgar,ova,akarsu v.s. bunlardır
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
4 Şubat 2011       Mesaj #8
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

birisi bana beşeri ve doğal unsurlara örnek verebilirmi???

Araba,ev,masa,kitap,lamba,kalem,sıra,tabak,tas,tencere,yüzük,kolye bunlar ve daha birçok şey doğal değildir.
sorubakk - avatarı
sorubakk
Ziyaretçi
6 Aralık 2011       Mesaj #9
sorubakk - avatarı
Ziyaretçi

Beşeri unsur nedir

Beşeri Unsur Tanım 1 : İnsanlar tarafından yapılıp doğal olmayan unsurlara beşeri unsur denir
Beşeri Unsur Tanım 2: Bence Beşeri Unsur Demek İnsanların çabayla Kendilerinin yaptıkları iş…Ör.Bina,Ev,Çatı,Dolap,…
Beşeri Unsur Tanım 3: Beşeri Unsur İnsanların Kendi Elleriyle yaptıkları şeylerdir mesela aşağıdakiler gibi

Beşeri unsur
  • a. Sanayileşme: Bütün Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de, sanayileşmenin arttığı yerlerde nüfus yoğunluğu artmıştır. İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, Adana ve İzmir buna örnektir.
  • b. Tarım: Tarımın geliştiği yerler yoğun nüfusludur. Çukurova, Gediz, Bafra ve Çarşamba ovaları çevresi gibi.
  • c. Yeraltı kaynakları: Madenlerin veya enerji kaynaklarının işletilmesinde yoğun nüfusa ihtiyaç olduğundan, bu alanlarda da nüfus fazladır. Zonguldak, Soma, Elbistan buna örnektir.
  • d. Turizm: Ülkemizde, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki merkezlerde turizmden dolayı nüfus yoğunlaşmıştır.
  • e. Ulaşım: Ulaşım yolları kavşağında bulunan illerimizin nüfusu artmıştır. Eskişehir, Ankara, Kayseri, İstanbul gibi illerin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmaları da etkili olmuştur.
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2018 00:57
_EKSELANS_ - avatarı
_EKSELANS_
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2012       Mesaj #10
_EKSELANS_ - avatarı
Kayıtlı Üye
Beşeri unsur, doğal unsurun tam tersi anlama sahiptir. Doğal unsurları rüzgar, yağmur gibi doğal faktörler yaparken, beşeri unsur insanlar tarafından yapılan, üretim, dağıtım ve tüketim üzerinde etkili olan, doğal olmayan unsurlara beşeri unsur denilmektedir. Beşeri unsurlar doğal fakörler ile sıkı bir ilişki içindedir. Ayrıca Beşeri unsurların doğaya zarar verenleride bulunmaktadır

Beşeri unsurlar nelerdir?
Yollar, köprüler, barajlar, göletler, elektrik direkleri vb. yani insan eliyle yapılmış herşey beşeri unsurlar kavramına girmektedir.

Beşeri bilim nedir?
Beşeri bilimler doğal ve sosyal bilimlerin temel ampirik yöntemlerinden ayrılan, büyük oranda analitik, eleştirel veya spekülatif yöntemler kullanarak insan durumunu inceleyen disiplinlerdir.

Beşeri bilimlere örnekler
Antik ve çağdaş diller, edebiyat, tarih, felsefe, din, görsel sanatlar, performans sanatları (müzik dahil) gibi dallar Beşeri bilimlere örnek olarak verilebilir.

Beşeri ortam nedir?
İnsanla ilgili faktörlerin göz önünde bulundurulduğu ortam yada kriterlere beşeri ortam denilmektedir.

İklimi etkileyen beşeri unsurlar nelerdir?
İklimi etkileyen beşeri unsurlar denilince insan eliyle yapılmış bir yapının doğaya vermiş olduğu zarar aklımıza gelebilir. Bunlar:
  • Fabrika artık ve salınımları.
  • Atmosfere zarar veren gazlar.
  • Baraj Gölleri.
  • Beton Yapılaşma.
  • Şehirleşme.
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2018 00:58