Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Mart 2016  Gösterim: 38.292  Cevap: 5

Sürtünme olmasaydı ne olurdu?

Ziyaretçi
22 Aralık 2008 18:05       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Sürtünme olmasaydı yaşam nasıl olurdu?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Sürtünme Olmasaydı Ne Olurdu?
Eğer,cisimler arasındaki sürtünme ortamı ortadan kalksaydı neler olabilirdi,hiç düşündünüz mü?

Sponsorlu Bağlantılar
Kalem,elimizden kayıp düşecek,kitaplar ve mürekkep hokkaları masanın üzerinden kayıp yere yuvarlanacak,masa,döşeme üzerinde kayarak köşeye toslayacak,kısacası,tüm cisimler aynı düzene gelene kadar her şey kayacak ve yuvarlanacaktı.

Sürtünmesiz bir dünyada,düğümler çözülecek,dikişler sökülecek,düğmeler düşecek,çiviler ve vidalar yerlerinden çıkacak,girdaplar sonsuza dek dönecek,ses asla sönmeyip,bir duvardan ötekine yankılanıp duracaktı.Buz üzerinde sürtünme azaldığı için düşeriz.Kayakçılar,patenciler ve kızakçılar,hızlarını sürtünmenin azalmasına borçludur.Buz üzerinde 2 atlı kızak,70 ton ağırlığında bir yükü rahatça taşır.

Cisimlerin tutunmasını sağlayan şey sürtünme kuvvetidir. Sürtünme kuvveti olmasaydı, bir çok hayati önemli olan faaliyetleri yerine getiremezdik. Sürtünme kuvveti olmasaydı, bir yerde oturamaz, yolda yürüyemez, yazı yazamayız, yemek yiyemeyiz, araç kullanmazdık. Sürtünme kuvveti hayatın her alanında vardır. Araba kullanmayı ele alırsak, arabanın yolda hareket etmesi, durması sürtünme kuvveti ile mümkün olmaktadır. Bu kuvvet olmasaydı arabayı durdurmak mümkün olmaz, araba sürekli hareket ederdi.

Alıntıdaki Ek 45746Son düzenleyen Safi; 16 Mart 2016 22:02


fadedliver
22 Aralık 2008 18:11       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Sürtünme Kuvvetinin Önemi

Günlük hayatta, özellikle bir şeyleri iterken karşılaştığımız sürtünmeyi kimi zaman hep zorluk çıkaran bir kuvvet olarak düşünmüşüzdür.
Acaba cisimler ve yüzeyler arasında sürtünme kuvveti bulunmayan bir dünya nasıl olurdu?
Bu durumda kalem elinizden kayacak, kitaplar ve defterler masanın üzerinde duramayıp yere düşeceklerdi. Masa, döşeme üzerinde kayıp köşeye çarpacaktı, kısacası tüm cisimler aynı düzeye gelene kadar her şey kayacak ve yuvarlanacaktı.
Sürtünmesiz bir dünyada, düğümler çözülecek, çiviler ve vidalar yerlerinden çıkacak, arabalar virajlarda dönüş yapamayacak, fren tutmayacaktı, sesler asla kaybolmayacak, bir duvardan ötekine yankılanıp duracaktı.
Evrende düzeni sağlayan tüm bu fizik yasaları, evrenin de içindeki canlılar gibi tasarlanmış olduğunun kanıtlarındandır.
Gerçekte fizik yasaları, sadece Allah'ın yaratmış olduğu düzenin insanlar tarafından yapılan bir açıklamasıdır.
Evrendeki düzeni sağlayan değişmez kuralları Allah yaratmış ve O'nun hakkında düşünüp üstünlüğünü kavramamız ve verdiği nimetlere şükretmemiz için bizlerin hizmetine vermiştir.
Allah'ın yaratmasındaki üstünlük ve düzen ile ilgili daha sayısız örnek verilebilir. Kâinatın var edilmesinden bu yana her şey Allah'ın ilmiyle ve O'nun hâkimiyetinde gerçekleşmiştir.

Alıntı
Son düzenleyen Safi; 16 Mart 2016 21:51
Daisy-BT
8 Ocak 2010 14:27       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Eğer,cisimler arasındaki sürtünme ortamı ortadan kalksaydı; kalem elimizden kayıp düşer, kitaplar masanın üzerinden kayıp yere yuvarlanır, masa döşeme üzerinde kayarak köşeye çarpar, kısacası tüm cisimler kayar ve yuvarlanır.
Sürtünmesiz bir dünyada,düğümler çözülür, dikişler sökülür, düğmeler düşer, çiviler ve vidalar yerlerinden çıkar, girdaplar sonsuza dek döner, ses sönmeyip,bir duvardan ötekine yankılanıp durur. Buz üzerinde sürtünme azaldığı için kolayca düşülür.Kayakçılar, patenciler ve kızakçılar hızlarını sürtünmenin azalmasına borçludur. Buz üzerinde 2 atlı kızak,70 ton ağırlığında bir yükü rahatça taşır.
Kısacası, hayat bugünkü düzeninde devam edemez, yeni kurallarla belirlenen bir hayat yaşanır.
Son düzenleyen Safi; 16 Mart 2016 21:51
Chelsea_Eny
3 Ekim 2011 17:49       Mesaj #4
Chelsea_Eny - avatarı
Ziyaretçi
Astronotlar uzayda iken çok yavaş hareket etmelidirler.Çünkü uzayda sürtünme kuvveti yoktur.Sürtünme kuvveti olmadığından yapacakları en küçük hızlı bir hareket onları sonsuza sürükleyebilir.Mesela sürtünme kuvveti olmasaydı.Silah ile ateş ettiğimizde.Silahtan çıkan kurşun her şeyi delip geçer.O kurşunuda kim durdurur Allah bilirMsn Grin
Son düzenleyen Safi; 16 Mart 2016 21:51
Safi tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
16 Mart 2016 22:05       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ad:  sürtünme1.gif
Gösterim: 722
Boyut:  53.0 KB

Ad:  sürtünme2.png
Gösterim: 748
Boyut:  104.9 KB


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç