Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 146.026|Cevap: 2|Güncelleme: 22 Kasım 2014

Basketbolda 1. ve 2. ile 3. ve 4. periyot araları kaçar dakikadır?

Ziyaretçi
28 Aralık 2008 18:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
1. ve 2. periyot araları 3. ve 4. periyot araları kaçar dakikadır
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
OYUN SÜRESİ
Toplam 40 dakikadır ve her biri 10 dakikadan oluşan 4 periyot üzerinden oynanır. İkinci periyot bitiminde devre olur ve ara 10 dakikadır. Diğer periyot araları ise birer dakikadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Diğer Konular:
28 Aralık 2008 22:53   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
OYUN SÜRESİ
Toplam 40 dakikadır ve her biri 10 dakikadan oluşan 4 periyot üzerinden oynanır. İkinci periyot bitiminde devre olur ve ara 10 dakikadır. Diğer periyot araları ise birer dakikadır.
Misafir
22 Kasım 2014 14:36   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Basketbol oyunu beşe beş oynanan bir takım oyunudur. Basketbol müsabakalarında takımlar maximum 7 yedek oyuncu bulundurabilir. Dünyada ilk defa James Naismith tarafından oynanmıştır. James Naismith beden eğitimi öğretmeni olmasından dolayı bu şekilde bir oyun geliştirmiştir.

Basketbolun Kuralları
Sponsorlu Bağlantılar
Hakemler
Basketbol maçları, karşılaşmaları üç hakem ile yönetilir.

Saha Seçimi
Misafir takım hangi yarı sahada oynamak isterse o yarı sahayı seçebilir.

Başlama
Basketbol maçları orta sahadan her iki takımdan da birer oyuncunun arasında yapılan hava atışı ile başlar. Havaya atılan topla oyun başlamıştır.

Oyun Süresi
Basketbol toplamda 40 dakika ve 4 periyot halinde oynanır; yani onar dakikalık 4 periyot şeklindedir. Beraberlik sözkonusu olduğu taktirde uzatma periyotları oynanır. Uzatmalar 5 er dakika oynanır.

Takımlar
Bir takım toplamda 12 oyuncu barındırabilir.
Takımlar bir antrenör birde dilerlerse yardımcı antrenör bulundurabilirler.
Menajer, doktor, çevirmen vb özel yükümlülükleri olan en fazla 5 kişi bulunabilir.
Takımlar sahada 2 oyuncudan daha az oyuncu ile devam ederse mağlup sayılır.
Böyle bir mağlubiyet söz konusu olursa, galip gelecek takım o anda skor olarak öndeyse o skor geçerlidir. Galip sayılacak takım skor olarak gerideyse, skor 2-0 olarak kabul edilir.

Üniformalar
Formalarda ön ve arka renk aynı olmalıdır.
Sahadaki bütün oyucunlar, formalarını şortlarının içerisine sokmaları kuraldır.
Takım içerisindeki bütün oyuncular aynı renkteki çoraplardan giymek zorundadır.
Formaların önünde ve arkasında forma rengine zıt renkte forma numaraları olması zorunludur.
Forma numaraları 4 ile 15 arasında olmalıdır.

Hücum Süresi
Müsabakada hücumu oynayan taraf kendi yarı sahasını 8 saniyede geçmesi gerekir. 8 saniyede sahasından çıkamaz ise hücum sırası rakip takıma verilir. Bununla birlikte hücum eden takım 24 saniye içerisinde hücumunu bitirmesi gerekir.

Mola

Takımların ilk üç periyotla birlikte uzatma periyodunda birer dakikalar halinde birer kez mola alma hakkına sahiptir. Dördüncü periyottada iki kez mola alma hakları vardır. 2 periyot bitiminde 15 dakikalık bir mola verilir.
Basketbol müsabakalarında topa sahip kişi topu sektirmeyi bıraktığında o andan itibaren adım atamaz. Pas ve şut atmak zorundadır. Adım attığı taktirde kural ihlali olduğundan top rakip takıma geçer.

Oyuncu Değişiklikleri
Basketbol maçlarında sınırsız oyuncu değişikliği yapılabilir; eğer oyuncu faul limitini doldurmamış ve oyundan alınmışsa tekrar tekrar oyuna girebilir.

Faul
Oyuncuların beş faul yapma hakkı vardır ve beş faulu geçen oyuncular oyundan atılmasıyla birlikte bir daha oyuna giremezler. Oyuncuların yaptıkları toplam fauller takımlarının takım faul sayısını doğrudan etkiler. Bir takım 4 faul yaparsa bundan sonraki bütün faullari rakip takımın serbest atış yapmasına sebep olur. Yani 4. faulden sonraki faullerin cezası serbest atışla cezalandırılır.

Silindir Prensibi
Bir oyuncu sahada iken oyuncuyu saran bir silindir hayal edilir. Bu silindir içerisine rakip oyuncu eli kolu veya vücudu ile girmeye çalışırsa silindir prensibini ihlal etmiş olur. Silindir prensibi aşağıdaki resimde net bi şekilde gösterilmiştir.

Duraklama

Müsabaka hakemin durdurması dışında top potaya deyip döndükçe devam eder. Top çizgilere değmeden havadan saha dışına çıkarsa, oyuncuda çizgi ve saha dışına basmadan topu çevirip oyuna devam edebilir.

Sayı
Üç sayı çizgisi içerisinde ve üç sayısı çizgisi üzerinden( çizgi üzerine basılmış ise) yapılan her atış 2 sayılık olarak değerlendirilir. 3. sayı çizgisi dışından atılan her sayıda 3 sayılık kabul edilir. Serbest atışlar birer sayı olarak hanelere yazılır.

Ceza
Basketbolda Cezalar kural ihali ve faul şeklindedir. Kural ihlali yapıldığında top rakip takıma verilir, faul yapıldığında ise; eğer faul yapan takımın takım faul sayısı dolmuşsa (5. Faul ise) serbest atışla cezalandrılır. Bunun yanında oyuncu şut, turnike gibi sayıya yönelik bir pozisyon içindeyken faul yapılırsa bu da serbest atışla cezalandırılır. Kişinin atışı basket olduğunda ve bu pozisyondayken faule uğramış ise bir tane serbest atış kullanır. Basket olmamış ise şutu gönderdiği noktaya göre serbest atış adedi değişir; şöyleki oyuncu şutu 3 sayı çizgisi içerisinden atmış ise 2 adet serbest atış kullanır, 3 sayı çizgisi dışında ise 3 tane atş kullanır.

Oyunun Galibi
4 periyon sonunda veya uzatmaların sonunda en çok sayı atan takım maçın galibi olur.

Kaptanın Yetkileri
Kaptanlar oyun durduğunda hakemlerden bilgi alma yetkisine sahiptir.
Takımlar sonuca itiraz ederse bunu kaptan yapar.

Antrenörler
Antrenörler sadece top ölü olduğunda ve oyun durduğunda istatistiki bilgiler almak için hakem masasına gidebilirler.
Müsabaka anında sadaece antrenör ayakta durabilir.
Serbest atış atacak kişi belirlenmesi gerkeiyorsa bunu antrenör belirler.

Topla Oynama
Topa sadece elle dokunulabilir. Bunun dışında ayakla vurmak, bacağın herhangi bir yeriyle dokunmak yasaktır; ancak istem dışı değmişse oyun devam eder.
Bir oyuncu istemsiz bir şekilde kendi potasına sayı yaparsa bu sayı iki sayı olarak değerlendirilir ve rakip takımın kaptanına yazılır; fakat oyuncu bilerek kendi çemberine sayı atarsa bu sayı geçersiz olarak kabul edilir.
Topu çembere tersten atmak kural ihlalidir.
Oyuncular topu oyuna sokarken pas olarak saha içerisine atarlarsa oyun başlar.
Normal şartlarda top oyuna, birinci periyot dışında 2. 3. ve 4. periyotlarda teknik ve sportmenlik dışı faullerde hakem masasının karşısındaki kenar çizgiden girer. ( Birinci periyot hava atışı ile başlar.)

Basketbol Sahası
  • İdeal basketbol sahası ölçüleri 28 m x 15 m’dir.
  • Basketbol sahaları ortadan ikiye bir çizgiyle ayırılır.
  • Bu çizginin üzerine orta yuvarlak çizilir.
  • Basketbol potaları kenar çizgilerden 1,2 metre içerde olur. Boyutları ise 1,8 x 1,2 metredir.
  • Potada varolan çemberin yerden yüksekliği 3,05 metredir. Çemberin çapı 45 cm’ dir.
  • Basketbol Topu Basketbolda oynanan topun çevresi 75-78 cm, çapı 12,3 cm ve ağırlığı 600-650 gram olarak belirlenmiştir.

Son düzenleyen Safi; 28 Mayıs 2016 03:57

Daha fazla sonuç:
basketbol kaç periyot

Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç