Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Şubat 2016  Gösterim: 44.684  Cevap: 2

Robert Hooke kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Ziyaretçi
11 Ocak 2009 12:30       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Robert Hooke kimdir, hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?
1957'de elektron mikroskobundan ilk defa hücre zarının yapısını görmüş ve tanımlamış olan Robert'un hayatı hakkında yardım edebilir misiniz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi

Robert Hooke


(d. 18 Temmuz 1635 – ö. 3 Mart 1703).
Hem teorik hem de pratik açıdan yaptığı çalışmalarla bilimsel rönesansta büyük rol oynamış bir İngiliz bilim adamıdır. Babası John Hooke, Freshwater'daki All Saints Kilisesi'nde vaazlar vermiştir.
Sponsorlu Bağlantılar

Robert Hooke, bilim dallarından özellikle biyolojiye daha küçükken ilgi duymuştur. Daha sonra kilisede çalışan üç abisi gibi onun da iyi bir eğitim alıp kiliseye katılacağı düşünülüyordu. Ancak, ailesi, Hooke'un çalışırkenki kronik baş ağırılarından dolayı çok yaşamayacağından korkup okuldan almışlardır.

Wight Adası'ndaki Freshwater'da doğan Hooke, ilköğretim eğitimini Isle of Wight'ta aldıktan sonra, 13 yaşında, Dr. Busby'nin altında Westminster Okulu'nda almıştır. 1653'te, Hooke, Oxford'daki İsa Kilisesi'nde koroculuk yerini aldı. Burada, Robert Boyle'la tanışıp onun asistanlığını yaptı.

DEVAMI : Robert Hooke

Son düzenleyen _Yağmur_; 20 Şubat 2016 08:57 Sebep: iç başlık


3 Mart 2011 11:34       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

robert hooke'un yaptığı çalışmalar hakkında bi bilgi verebilirmisniz acil !

Robert Hooke'un yaptığı çalışmalar
Hücreyi ilk keşfeden kişinin, genellikle, bir İngiliz mikroskopçusu olan Robert Hooke olduğu kabul ediliyor.
Bu çalışmasıyla Hooke, daha 27 yaşındayken İngiltere’nin en başta gelen bilim akademisi olan Kraliyet Akademisine girdi. Hooke’un cevaplamaya çalıştığı soruların arasında ağaç kabuğundan yapılan şişe mantarının nasıl olup da şişenin içindeki havayı o kadar iyi tuttuğuydu. Bir şişe mantarından incecik bir parça kesip onu mikroskop altında incelediğinde, bu kesitin gözenekli bir yapıda olduğunu gördü. Manastırlarda rahiplerin kaldığı hücrelere benzedikleri için, bu gözeneklere “hücre” adını verdi. Aslında Hooke, bir zamanlar canlı hücreleri çevrelemekte olan fakat şimdi ölmüş bitki dokusundan geriye kalan hücre duvarlarını görmüştü.1665 yılında mikroskobu icat etti.

Son düzenleyen _Yağmur_; 20 Şubat 2016 08:53 Sebep: yazı boyutu
Safi tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç