Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Kasım 2016  Gösterim: 100.844  Cevap: 1

Pusula ile yön nasıl bulunur?

Ziyaretçi
14 Ocak 2009 18:39       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Pusula ile yön nasıl bulunur?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Pusula İle Yön Bulmak

Alıntıdaki Ek 58921

Pusula ile yön bulmak 4 temel başlıkta toplanabilir:
  • Pusulada Açı Ayarlamak
  • Harita Üzerinde Pusula Açısı Ayarlamak
  • Kerteriz Almak - Arazide Açı Ölçmek
  • Kerteriz Takip Etmek
Kerteriz; Bir noktadan diğerine giderken yönümüzü belirlemek için kullandığımız derece cinsinden açıdır. Referans olarak gerçek kuzey çizgisi alınır ve ona göre ölçülür. Başka deyişle, manyetik kuzey (pusulanın manyetik iğnesinin gösterdiği yön) ile hedef nokta arasındaki açıdır.
Sponsorlu Bağlantılar

Pusulada Açı Ayarlamak


Verilen bir açıyı pusulada ayarlamak için: döner bilezik üzerinde uygun rakamın (kerteriz açısı) referans çizgisi ile kesiştirilmesi demektir. Örneğin; Eğer pusulanızı 45 dereceye ayarlamanız söylendi ise yapmanız gereken şudur: Pusulanızı çıkartıp döner bilezikteki 45 rakamını referans çizgisi ile çakıştırırsınız. Bu açıyı sizin bulmanız gerekebilir. Bunu elinizdeki haritadan ya da doğada karşınızdaki bir yerden ölçebilirsiniz

Harita Üzerinde Pusula Açısı Ayarlamak


Haritada belirlediğiniz bir noktadan diğerine hangi açı ile gideceğinizi bulmak için; Başlangıç ve varış noktalarını bir çizgi ile birleştirin. Üzerinde gitmek istediğiniz bu hayali çizgi pusulanın uzun kenarına gelecek şekilde pusulayı haritaya yerleştirin. Kerteriz açısını bulmak için döner bileziği döndürerek üzerindeki kırmızı "N" harfini haritanın kuzeyine getirin. Kapsül içindeki paralel çizgiler haritanın kuzey-güney çizgilerine paralel olacaktır, ok haritanın kuzeyini gösterecektir. Bileziği kenarındaki referans çizgisine denk gelen açıyı okuyun.

DEVAMI >>>> Önemli İcatlar - Pusula


Son düzenleyen Baturalp; 27 Kasım 2016 20:25


Baturalp tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç