Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ocak 2017  Gösterim: 21.389  Cevap: 2

Hac nedir?

Ziyaretçi
19 Ocak 2009 20:30       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Hac nedir? Niçin yapılır? Kimlere farzdır? Umre nedir? Umre ile hac arasındaki farklar nelerdir? Hac'da neler yapılır?
EN İYİ CEVABI _Yağmur_ verdi
HAC
60799d1483351615 islamin sartlari hac hacca gitmek hacc

Hac, İslâm’ın beş esasından birisidir. Hem malî ve hem de bedenî bir ibadettir. Hac, kelime olarak, "yönelmek, kasdetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek" anlamlarına gelir. Dini bir terim olarak hac, "Belirli bir zamanda usulüne uygun olarak ihrama girdikten sonra Arafat’ta vakfe yapmak, Kâbe’yi tavaf ederek ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek" suretiyle yapılan ibadeti ifade eder. Bu ibadeti yerine getirene hacı denir. Hac, hicretin IX. yılında farz kılınmıştır. Haccın farz olduğu hükmü, Kur’an ve Sünnette bildirilmiştir. Bu konuda tüm müslümanlar görüş birliği içerisindedirler. Kur’an-ı Kerîm’de, "Gitmeye gücü yetenlerin Kâbe’yi haccetmeleri insanlar üzerinde Allah’ın bir hakkıdır." buyurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
Umre (Arapça: عمرة), Müslümanların Kabe'yi ziyaret etmelerine denir. Ziyaret biçimi haccahac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Yani kısaca hac zamanı haricinde yapılan hacca umre denir. Bu görevi yerine getirene de hacı yerine mutemir (yarı hacı) denir. Umre ziyaret demektir (itimar'dan umre). Fıkhi tanımı şöyledir: Hac gibi bir zamana (mevsime) bağlı olmadan ihrama girerek Kabe'yi tavaf, say etmek, tıraş olmaktır. Kabe, Mekke'de Mescidi Haram'ın ortasındaki 13x12x11'lik küp şeklinde, İbrahim'in melek Cebrâîl rehberliğinde inşa ettiği bir yapıdır. Umre kelimesi Kur'an ve Hadis'te geçer. Kuran'da: "Haccı ve umreyi Allah için tam yapın." şeklindeyken Hadis'te: "İki umre arasındaki küçük günahların keffaretidir" halindedir.

DEVAMI >>>> İslam'ın Şartları -Hac ve Hac ve Umrenin YapılışıSon düzenleyen perlina; 3 Ocak 2017 10:18


_Yağmur_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Baturalp
18 Şubat 2016 19:44       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
HAC
MsXLabs.org & TDK, Türk Dil Kurumu

1. din. Genellikle tek tanrılı dinlerde kutsal olarak tanınan yerlerin, o dinden olanlarca yılın belli aylarında ziyaret edilmesi.
2. İslam'ın beş şartından biri olan, Müslümanlarca zilhicce ayında Mekke'de yapılan Kâbe'yi ziyaret ve tavaf ibadeti.


Daha fazla sonuç:
hac nedir kısaca

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç