Arama

Polis, doktor, itfaiyeci, öğretmen olmak için hangi okulu okumalıyım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Kasım 2018 Gösterim: 102.093 Cevap: 10
CaNSu İnterNet - avatarı
CaNSu İnterNet
Ziyaretçi
28 Ocak 2009       Mesaj #1
CaNSu İnterNet - avatarı
Ziyaretçi
Polis, doktor, itfaiyeci, öğretmen olmak için hangi okulu okumalıyım?
EN İYİ CEVABI careless_WhispeR verdi
Polislik ıcın >> Polıs Meslek Yuksek Okulu ( Öss'de Aldıgın Puana Gore ve Daha sonrasından Mulakatlardan Gecerek )
Doktorluk >> Say - 2 Puanı İle Tıp Fakultesı Mezunu Olarak
Sponsorlu Bağlantılar
Ogretmenlık >> Egıtım Fakultesı Secılen Branslara Gore Degısıyor ..
İtfaiyeci

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 5 Kasım 2018 03:10
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
28 Ocak 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Lisede bölüm seçimleri ile başlar.Polislik için özel sınavlarda vardır.ÖSS de meslek doğrultusunda kapsadığı o bölümü seçersiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
careless_WhispeR - avatarı
careless_WhispeR
VIP i Jυѕт ∂ιє∂ ιη уσυя αямѕ
28 Ocak 2009       Mesaj #3
careless_WhispeR - avatarı
VIP i Jυѕт ∂ιє∂ ιη уσυя αямѕ
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Polislik ıcın >> Polıs Meslek Yuksek Okulu ( Öss'de Aldıgın Puana Gore ve Daha sonrasından Mulakatlardan Gecerek )
Doktorluk >> Say - 2 Puanı İle Tıp Fakultesı Mezunu Olarak
Ogretmenlık >> Egıtım Fakultesı Secılen Branslara Gore Degısıyor ..
İtfaiyeci
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 6 Kasım 2018 01:41
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic184255_2.gif
DreamLiKe - avatarı
DreamLiKe
Ziyaretçi
29 Ocak 2009       Mesaj #4
DreamLiKe - avatarı
Ziyaretçi
İtfaiyeci Olmak İçin;
Türk vatandaşı olan ve kamu haklarından mahrum olmayan, askerliğini yapmış (erkekler için) 30 yaşını doldurmamış adayların
kapalı mekan, dar alan ve yükseklik korkusu bulunmayanlar,
İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği veya İtfaiyecilik ve Sivil Savunma önlisans programından mezun olmak.
E Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olmak buda en az 5 yıl
Seyahate Ve Arazide Çalışmaya Elverişli Olmak gerekmektedir.
Bunun yanında Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) girerek 100 tam puan üzerinden en az 50 puan almış kadın ve erkek itfaiye eri adaylarının, başvurularının ardından kuruma girebilmek için dayanıklılık testi ve sözlü mülakattan oluşan bir sınava tabi tutulurlar..
Bunların yanında torpil olayıda göz önünde bulundurulmalı...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 6 Kasım 2018 01:42
/xyz/ - avatarı
/xyz/
Ziyaretçi
24 Eylül 2009       Mesaj #5
/xyz/ - avatarı
Ziyaretçi
öncelikle liseyi bitirip öss ye yani üniversite sınavına girmelisiniz ve sınavı kazanıp üniversiteyi bitirmeniz lazım....
gideceğiniz lise önemli... öğretmen lisesine giderseniz üniversite sınavına girdiğinizde sizlere ek puan veriliyor ya da başka bir meslek lisesine giderseniz o mesleğe devam etmek istediğinizde üniveriste sınavında size ek puan veriliyor
öğretmen lisesine gitmeden de öss ye girip gerekli soruları çözüp üniversiteyi kazanabilir öğretmenlik okuyabilirsiniz

düz liseye giderseniz 2.yılda alan seçimi yapacaksınız sayısal sözel eşitağırlık dil spor sanat gibi alanlardan birini seçeceksiniz.. bunlar da önemli doktor olmak istiyorsanız sayısal seçmelisiniz çünkü öss de doktor olmak isteyenler sayısal bölümde gördüğü derslerden olan soruları çözecekler başka bölüm seçerseniz de tıp okuyabilirsiniz ama o dersleri görmediğiniz için o dersleri okul dışında öğrenmeniz gerekir zorlanırsınız

yani istediğiniz bölüm için üniversitede gerekli derslerin sorularını çözmeniz lazım o soruları çözebilmek için de lisede o bölümle alakalı bir alan seçmelisiniz ama başka bir alan seçseniz de o bölüm için gerekli soruları çözerseniz yine kazanabilirsiniz...
itfaiyeci olmak için üniveristeden farklı olarak onun sınavına girmeniz gerekli polislik için de polis okulu mülakatlardan geçmelisiniz.. ##
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Mayıs 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
polis olmak için önce düz liseye gidilecek . sonra lise 4 ten sonra tercihleriniz arasından polisliği seçeceksiniz. polislik sınavına gireceksiniz.kazanırsanız üniversite okumadan kadrolu polis olabileceksiniz. diğer msleklerde aynı şekilde
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
öğretmen
Üniversite. Eğitim fakültesi mezunu olmanız lazım. Tabi ki sadece eğitim fakülteliler de öğretmen olmuyorlar! Açıkta kalan birçok fen edebiyat fakültesi mezunu da hiçbir eğitim dersi almadan sadece 6 aylık formasıyla eğitim fakültelerinin önüne geçebiliyorlar! Elde hangi branştan öğretmenlik yapmak istiyorsanız onun bölümünü kazanmanız gerekiyor . Hangi lisede okuduğunuz önemli değil
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
28 Şubat 2011       Mesaj #8
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

doktor olmak için kaç puan lazım ve hangi liselere gitmek gerekiyor lütfen acil yazınızz

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

BEN DOKTOR OLMAK İSTİYORUM ACABA HANGİ LİSE VE OKULLARA GİTMEM LAZIM ? CEVABINIZI YAZDINIZ ZAMAN SIZE COK TESSEKKUR EDERIM Msn Happy Msn Grin

Önce liseyi bitirip tıp fakültesini kazanmalısınız. Tıp fakültesini bitirdikten sonra da tıpta uzmanlık sınavını kazanıp yaklaşık 4 yıllık eğitim-çalışmadan sonra cerrah olabilirsiniz.

Doktor olabilmek, Tıp Fakültesi kazanabilmek için sayısal bölüm okumalı ve matematik ve fen derslerinde başarılı olmalısınız. Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Liselerin fen-sayısal bölümlerinde başarılı öğrenci olmaya çalışın. Hedefiniz güzel ve bu hedef için size düşen çalışmak. Başarılar dilerim.

Sayısal konularında başarınızı geliştirmek için önce bu konuları sevmenizi ve oyun oynarken aldığınız keyifle problemleri çözer hale gelmenizi öneririm. Hem çok problem çözün hem de çok sayıda test. Böylece hem sayısal bilginiz artacak hem de sınavlara yönelik hız kazanacaksınız.

Kendinizle ilgili özel bilgi yardımını okulunuzun ve varsa dersanenizin Rehberlik bölümünden mutlaka almanızı öneririm. Sizi yönlendireceklerdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mayıs 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle tıp fakültesi hakkında bilgiyi okuyarak yazıya devam ediniz!
Günümüzün en poüler mesleklerinden biri olan doktorluk yapabilmek için hangi liseye gittiğiniz katiyen önemli değil! İster anadolu lisesi, ister fen lisesi, ister sağlık lisesinde (artık katsayıları da kaldıklarını göre rahatça meslek liselerinden tercih edecekler olacaktır) okuyun ancak üniversitede tıp fakültesini kazanıp bitirmek zorundasınız. Yani bazı bölümlerdeki gibi en basitinden acil tıp teknisyeni gibi sağlık meslek lisesinden mezun olayım puansız geçiş yapayım olayı tıp fakültesinde yok. Bu yüzden üniversiteye gelmeden önce nerelerde okuduğunuz hiç önemli değil. Ancak sınavda mf 3 puanınız yüksek olması gerekir. Tıp fakülteleri mf 3 puanından öğrenci alıyorlar.

Peki ben doktorluktan ziyade daha spesifik beyin cerrahı nasıl olurum diye soruyorsanız; bunun için 6 sene tıp fakültesini okuyup bitirmiş olmanız gerekir mezun olduktan sonra gireceğiniz tus sınavına göre bölüm tercihi yapacaksınız. Yani kardiyoloji, patoloji uzmanı gibi doktor olmak istiyorsanız öncelikle tıp fakültesini bitirmeniz gerekiyor.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İtfaiyeci Olmak İçin Lisede İtfaiyecilik ve Yangın güvenliği alanını Kazanıp okumanız lazım ! 2 yıllık meslek yüksek okulu hakkınız oluyo... 4 yıllık üniversitesi maleseft şuan yok ama... İtfaiye bölümü okuyanların bir kısmı avrupada staj + eğitim şansları var !