Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Temmuz 2016  Gösterim: 40.770  Cevap: 5

Göz anjiyosu hakkında bilgi verir misiniz?

Ziyaretçi
30 Ocak 2009 22:25       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Göz anjiyosu hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
GÖZ ANJİYOSU
53022d1468770912 goz sagligi goz anjiyosu

Göz anjiyosu,
anjiyografik olarak gözün görüntülenmesi şeker hastalığı, yüksek tansiyon, göz tümörleri, gece körüğü ve retina bozukluklarının tanısını yapmaya yardımcı olur. Göz anjiyosu gözün arkasında bulunan retina ve koroid denilen sinir tabakasını, bunun destek dokusunu incelemeye yarayan bir tekniktir. Hastalara kasıktan ya da el bileğinden yapılan girişle fluoresein denen ilaç enjekte edilerek uygulanır. İlaç damardan ilerleyerek kalbe, vücuda retina ve koroid damarlarına kadar gider. Bu sırada özel bir kamerayla görüntüleme yapılır. Turuncu renkli ilaç üstüne mavi ışık tutulursa yeşil renkli yansıma yapar. Bu nedenle ilerlediği damarlarda net bir görüntü verir, tıkanıklıkların ve daralmaların tespitine, sıvı kaçaklarının belirlenmesinde, kanlanma bozukluğu olan yerlerin tespitinde kolaylık sağlar.
Sponsorlu Bağlantılar

Bu şekilde göz sorunların tespit edilmesi halinde, uygulanan tedaviden daha kısa sürede sonuç alınabilir. Hastada optik sinir kanaması, serum sızıntısı gibi sorunların olması durumunda göz anjiyosu mutlaka yapılmalıdır. Şeker hastalarında glikoz metabolizması bozulduğundan, gözle ilgili sorunlar daha fazla yaşanmaktadır. Bu nedenle göz anjiyosu yapılarak mevcut sorunlar belirlenmeye çalışılır.

Göz anjiyosu nasıl yapılır?
Göz anjiyosu gözde arka odada bulunan damarları özel boyayla boyayarak, gözle görünmeyen sorunların görülmesi, tanı konulması, tedaviye karar verilmesi ve tedavinin etkilerinin izlenmesi amacıyla kullanılır. İşlemin başında göz bebekleri damlayla büyütülür ve koldan ya da kasıktan atardamar aracılığıyla damarlara özel bir boya verilir. Bu uygulama günümüzde daha çok koldan yapılmaktadır. İlacın dolaşımda göze kadar ulaşmasından sonra, gözdeki damarlar daha belirgin şekilde görülür. Bu sırada özel bir mikroskopla göz içi fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflarla hastaya tanı konur. Yaklaşık yarım saat süren uygulamanın gözlere zararı yoktur.

Göz anjiyosu neden yapılır?
  • Göz anjiyosu çıplak gözle görünmeyen damarların görünür hale getirilmesi ve sorunların belirlenmesi amacıyla
  • Göz sinirlerindeki hastalıkların tespiti için
  • Göz içinde herhangi bir kitle varlığının araştırılması için
  • Göz damarlarındaki kaçakların belirlenmesi için
  • Göz damarlarında çıplak gözle tespit edilemeyen damar kanamalarının belirlenmesi için
  • Göz damarlarındaki tıkanıklıkların belirlenmesi için
  • Göz iltihaplarının tespiti ve müdahalesi için
  • Lazer tedavisine karar vermek ve lazer tedavisinin uygulanacağı bölgelerin belirlenmesi için
  • Göz için uygulanacak tedavinin teyit edilmesi amacıyla göz anjiyosu yapılabilir.
DEVAMI Göz Sağlığı
Son düzenleyen Safi; 17 Temmuz 2016 18:57


30 Ocak 2009 22:34       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
GÖZ ANJİYOSU NEDİR?
Hastada görme sinirinde minik minik kanamalar, serum sızıntıları varsa bunların şiddeti ve görme merkezini ne kadar etkilediğini ortaya çıkartmak için göz anjiyosu yapmak gerekir. Göz anjiyosu, hastaya kol damarından verilen sarı renkli bir boya ile arkasından gözün dışardan içini gören bir aletle yapılan fotoğraf çekimidir. Hasta sadece fotoğrafların düzgün çıkması için başını bir kafalığa dayar ve gözünün fotoğrafları çekilir. Böylece eğer lazer yapmak gerekirse nerelere ne kadar lazer yapılacağı tespit edilir.
Son düzenleyen Safi; 17 Temmuz 2016 18:57
ener
31 Ekim 2010 22:08       Mesaj #3
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

annem 65 yaşında .göz anjiyosu istenmiş.korkuyor ve tedirgin.niçin gerekli duyulmuştur?YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Hastada görme sinirinde minik minik kanamalar, serum sızıntıları varsa bunların şiddeti ve görme merkezini ne kadar etkilediğini ortaya çıkartmak için göz anjiyosu yapmak gerekir. Göz anjiyosu, hastaya kol damarından verilen sarı renkli bir boya ile arkasından gözün dışardan içini gören bir aletle yapılan fotoğraf çekimidir. Hasta sadece fotoğrafların düzgün çıkması için başını bir kafalığa dayar ve gözünün fotoğrafları çekilir. Böylece eğer lazer yapmak gerekirse nerelere ne kadar lazer yapılacağı tespit edilir. yani korkulacak bir durum söz konusu değil.
ener
2 Şubat 2011 14:55       Mesaj #4
ener - avatarı
Ziyaretçi
Göz anjiyosunun yan etkileri
Göz anjiyosu (fundus floresein anjiyografi) kolay uygulanan bir tanı yöntemidir. Hastanın gözbebekleri damlalarla genişletilir. Kol veya el damarlarından floresein isminde bir boya maddesi verilerek gözün belli aralıklarla dijital fotoğrafları çekilir. Böylelikle damarlardan sızıntı, kanama, birikintiler, beslenemeyen alanlar, yeni damarlar, zar oluşumları ve diğer hasarlar saptanarak tedavi düzenlenir. Göz anjiyosundan kullanılan boya maddesinden dolayı ciltte sararma, idrarın turuncu olması normaldir. Hastanın bol su içmesi durumunda boya madde böbreklerden daha hızlı atılacaktır.
Ayrıca doktorunuza görünmenizde fayda var.
Son düzenleyen Safi; 17 Temmuz 2016 18:50
28 Aralık 2012 12:32       Mesaj #5
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Göz Anjiyosu
Gözün arka odasında yer alan damarları (nadiren iris için de kullanılır) özel boya ile boyayarak, varsa, çıplak gözle görünmeyen sorunları görebilmek, tanı koyabilmek ve tedavi kararı verebilmek, yapılan tedavinin etkisini izlemek için uygulanır.

Gözün arka odasında yer alan damarları (nadiren iris için de kullanılır) özel boya ile boyayarak, varsa, çıplak gözle görünmeyen sorunları görebilmek, tanı koyabilmek ve tedavi kararı verebilmek, yapılan tedavinin etkisini izlemek için uygulanır.
Önce göz damlaları ile gözbebeği iyice büyütülür. Sonra koldaki toplardamarlardan birine küçük bir iğne ile boya maddesi verilir. İlaç kan dolaşımına katılıp göze geldiğinde, göz damarlarını daha net bir şekilde görünür kılar. Bu sırada göz muayenesinde kullanılan mikroskoba benzer bir fotoğraf cihazıyla göz içinin resimleri çekilir. Çekilen resimlere bakılarak tanı konulur.

İşlem en fazla 30 dakika kadar sürer. En fazla 247 saat süresince idrarın rengi koyu sarı olabilir. Asla göze zarar vermez, resim çekilirken kullanılan parlak ışığın etkisi de birkaç dakika sonra geçer.
Son düzenleyen Safi; 17 Temmuz 2016 18:50
Safi tarafından gönderilmiş olan #6 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç