Arama

Almanya'da engelli vatandaş hakları nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Nisan 2018 Gösterim: 19.321 Cevap: 2
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
31 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Almanya'da engelli vatandaş hakları nelerdir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
ben bulgaristanda doudum ve 6 aylik bebekken cocuk felci'ne yakalanarak poliomilitis gecirdim ve bulgaristanda hastaliktan emekli maasi aliyordum ´ve simdi 3-4 yildir almanyadayim ve calisma müsadesi aldim ve hayatimin geri kalanini burada gecirmek istiyorum bulgaristandaki emekli masimi buraya degistirebilirmiyim o maastan burada faydakanabilirmiyim ve bunun icin napmam gere su an da almad devleti bana 50% özürlülük belgesi verdi
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 7 Nisan 2018 23:52
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

Ben yillardir burdayim 70% özürlü belgem var hic bir aylik almiyorum aylik alabilmek icin en azindan 5 yil sigortali calismak gerekki ancak o zaman malulen emekli edebiliyorlar .
Burda ortopedik engelliler icin araba vergisinden yararlanilabiliniyor veya tasitlarda (otobüsler yada trenlerde) bedava kart veriyorlar ama ikisinden ayni anda yararlanamiyosun.Baska seylerden yararlanmak icinde en azindan 80% olmasi gerek onuda kolay kolay vermiyorlar .Bunlar ev kiralarina biraz yardim veriyorlar, Tv radyo vergisini karsiliyorlar .

Alıntı

Almanya'da resmi rakamlara göre nüfusun yüzde 10'u özürlü olarak yaşıyor.Almanya İstatistik Dairesi verilerine göre, 2005 yılı itibariyle 8,6 milyon insan özürlülük kapsamında.

Sponsorlu Bağlantılar
Engellilerin % 63'ü emeklilik parası ve yardımlarla geçimini temin ederken, % 71'i 55 yaş üstü. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada özürlülerin % 19 'unun çalışarak kazancını temin ettiği, % 9 una ise ailelerinin destek verdiği belirtildi.

Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
ben bulgaristanda doudum ve 6 aylik bebekken cocuk felci'ne yakalanarak poliomilitis gecirdim ve bulgaristanda hastaliktan emekli maasi aliyordum ´ve simdi 3-4 yildir almanyadayim ve calisma müsadesi aldim ve hayatimin geri kalanini burada gecirmek istiyorum bulgaristandaki emekli masimi buraya degistirebilirmiyim o maastan burada faydakanabilirmiyim ve bunun icin napmam gere su an da almad devleti bana 50% özürlülük belgesi verdi