Arama

Penisilin testsiz yapılır mı?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Şubat 2009 Gösterim: 15.518 Cevap: 4
fatma unal - avatarı
fatma unal
Ziyaretçi
8 Şubat 2009       Mesaj #1
fatma unal - avatarı
Ziyaretçi
Kızıma bugün "iecilline flakon 400.000 ıu doktor tarafından verildi.. kızım 3 yaşında ama annesi olarak benim penisiline allerjim var...Kızım için test yapmadan ilk dozu hastanede yaptılar....ama ben çok endişeliyim...acama bundan sonra nasıl hareket etmeliyim...
saygılarımla
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Konu biraz göreceli bir konudur.. şöyleki: yeni tıbbi yaklaşımlarda artık penisilin testi yaptırılmamaktadır. sebebi ise şu; penisilin testi negatif olduğunda da bu hiç bir zaman penisiline karşı anaflaktik reaksiyon göstermeyecek anlamına gelmez.. 10 tane penisilin tedavisi alıp 11. de de reaksiyon gösterip anaflaktik şoka girebilir. bazı hastalarda penisilin vücutta belli bir seviyeye geldikten sonra tepki verir.

Sponsorlu Bağlantılar
yani bazı hekimler cilt içine birkaç dizyem verilerek yapılan bu testi gereksiz ve çocuğun canını yakıcı bulurlar. ve yaptırmazlar. zira eğer çok yüksek bir allerji riski varsa o birkaç dizyem de bile solunumun durması olağandır..

ancak benim şahsi kanaatim penisilin testi yaptırmak yönündedir. en azından reaksiyonun şiddetini azalttığını düşünüyorum..
penisilin testi hakkındaki bilgiler bunlar..

şimdi bundan sonra ne yapacağınız hakkında bilgi vermek istiyorum.. dediğim gibi ilk doz testli yada testsiz yapılmış ne kadar güzelki herhangi bir allerjik reaksiyon olmamış. eğer sorduğunuz allerji riski varsa kaç saate kadar ortaya çıkacağı ise: merak etmeyin eğer allerjisi olsaydı o anda zaten belli olurdu. penisilin allerjisi bir kaç saat sonra ortaya çıkacak bir allerji seğil. direk solunumu deprese eden ciddi bir allerji türü.

bundan sonra her iğneyi bir sağlık kuruluşunda. hatta mümkünse acil serviste yaptırmanızı öneriyorum.. bu sadece sizin için değil tüm hastalar için geçerli.

ve dediğim gibi penisilinin ilk dozunda bişey olmadı diye allerjisi olmadığı anlamına gelmez.. vücutta penisilin belli bir seviyeye geldiğindede reaksiyon gösterebilir..
sağlıklı günler dilerim

BAKINIZ Penisilin Alerjisi
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Konu biraz göreceli bir konudur.. şöyleki: yeni tıbbi yaklaşımlarda artık penisilin testi yaptırılmamaktadır. sebebi ise şu; penisilin testi negatif olduğunda da bu hiç bir zaman penisiline karşı anaflaktik reaksiyon göstermeyecek anlamına gelmez.. 10 tane penisilin tedavisi alıp 11. de de reaksiyon gösterip anaflaktik şoka girebilir. bazı hastalarda penisilin vücutta belli bir seviyeye geldikten sonra tepki verir.

Sponsorlu Bağlantılar
yani bazı hekimler cilt içine birkaç dizyem verilerek yapılan bu testi gereksiz ve çocuğun canını yakıcı bulurlar. ve yaptırmazlar. zira eğer çok yüksek bir allerji riski varsa o birkaç dizyem de bile solunumun durması olağandır..

ancak benim şahsi kanaatim penisilin testi yaptırmak yönündedir. en azından reaksiyonun şiddetini azalttığını düşünüyorum..

şimdi bundan sonra ne yapacağınız hakkında bilgi vermek istiyorum.. dediğim gibi ilk doz testli yada testsiz yapılmış ne kadar güzelki herhangi bir allerjik reaksiyon olmamış. eğer sorduğunuz allerji riski varsa kaç saate kadar ortaya çıkacağı ise: merak etmeyin eğer allerjisi olsaydı o anda zaten belli olurdu. penisilin allerjisi bir kaç saat sonra ortaya çıkacak bir allerji seğil. direk solunumu deprese eden ciddi bir allerji türü.

bundan sonra her iğneyi bir sağlık kuruluşunda. hatta mümkünse acil serviste yaptırmanızı öneriyorum.. bu sadece sizin için değil tüm hastalar için geçerli.

ve dediğim gibi penisilinin ilk dozunda bişey olmadı diye allerjisi olmadığı anlamına gelmez.. vücutta penisilin belli bir seviyeye geldiğindede reaksiyon gösterebilir..
sağlıklı günler dilerim

BAKINIZ Penisilin Alerjisi
Son düzenleyen Safi; 10 Eylül 2016 19:35
Quo vadis?
fortune - avatarı
fortune
Ziyaretçi
9 Şubat 2009       Mesaj #3
fortune - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

şimdi bundan sonra ne yapacağınız hakkında bilgi vermek istiyorum.. dediğim gibi ilk doz testli yada testsiz yapılmış ne kadar güzelki herhangi bir allerjik reaksiyon olmamış. eğer sorduğunuz allerji riski varsa kaç saate kadar ortaya çıkacağı ise: merak etmeyin eğer allerjisi olsaydı o anda zaten belli olurdu. penisilin allerjisi bir kaç saat sonra ortaya çıkacak bir allerji seğil. direk solunumu deprese eden ciddi bir allerji türüMsn Happy
sağlıklı günler dilerim

elbette doğru ve yararlı bilgiler vermişsin. ancak şu cümle sanırım bilgi eksikliginden kaynaklanıyor :
''penisilin allerjisi bir kaç saat sonra ortaya çıkacak bir allerji değil.''

3 tür penisilin alerjisi vardır. evet bir türünde penisilinin vücuda temas etmesi bile ( burda miktar hiç önemli degildir.kaç dizyem olması sorun degildir yani.) anafilaktiyi anında geliştirir. ancak, bir alerji türünde ise alerjik reaksiyon en geç 72 saat içinde bile ortaya çıkabilir.
tabi ki bu demek degildir ki penisilin tedavisi yapılmamalı.hatta tam tersine daha etkili ve ekonomik olması açısından penisilin tedavisi daha iyi diye düşünüyorum.

test yaptırma yaptırmama konusunda ise;
evet iki farklı tıbbi akım iki farklı yolu tercih eder.yapılmalı\ yapılmasına gerek yok.
ben de yapılmasına gerek olmadıgını düşünenlerdenim.

sebebine gelince;

eger gerçekten alerjik reaksiyon gelişecekse dünyanın en donanımlı hastanesi vs'inde olun durum degişmeyecektir, ne yazık ki. gelişmeyecekse de gelişmez zaten..
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2009       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
fortune adlı kullanıcıdan alıntı

elbette doğru ve yararlı bilgiler vermişsin. ancak şu cümle sanırım bilgi eksikliginden kaynaklanıyor :
''penisilin allerjisi bir kaç saat sonra ortaya çıkacak bir allerji değil.''

3 tür penisilin alerjisi vardır. evet bir türünde penisilinin vücuda temas etmesi bile ( burda miktar hiç önemli degildir.kaç dizyem olması sorun degildir yani.) anafilaktiyi anında geliştirir. ancak, bir alerji türünde ise alerjik reaksiyon en geç 72 saat içinde bile ortaya çıkabilir.
tabi ki bu demek degildir ki penisilin tedavisi yapılmamalı.hatta tam tersine daha etkili ve ekonomik olması açısından penisilin tedavisi daha iyi diye düşünüyorum.

test yaptırma yaptırmama konusunda ise;
evet iki farklı tıbbi akım iki farklı yolu tercih eder.yapılmalı\ yapılmasına gerek yok.
ben de yapılmasına gerek olmadıgını düşünenlerdenim.

sebebine gelince;

eger gerçekten alerjik reaksiyon gelişecekse dünyanın en donanımlı hastanesi vs'inde olun durum degişmeyecektir, ne yazık ki. gelişmeyecekse de gelişmez zaten..

benim verdiğim bilgilerde o doğrultuda dikkat ederseniz. ben orada ''evet iğneyi yaptırdım şimdi ne yapmalıyım'' kısmına cevap verdim.. bu konuda bilgi eksikliğim olamaz..benimle aynı şeyleri söylemişsiniz. bir farkla ben direk genel bilgiler yerine hastaya özgü, ziyaretçiyi esas alarak onun sorununa çözüm önerisi getirdim..
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2009       Mesaj #5
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
fortune adlı kullanıcıdan alıntı

rica ederim. elbette, dogru şeyler yazdıgınızı özellikle dile getirdim.ancak ben o cümledeye dikkat çekmek istedim. (penisilin allerjisi bir kaç saat sonra ortaya çıkacak bir allerji değil.) ben bu hasta yakınına özel yazmadım tabi ki..

öyleyse sorun yokMsn Happy dediğim gibi allerji türlerini özellikle vurguladığım gibi o cümleyi ziyaretçiye özel olarak yazdım.. öneri anlamında yani kanaatim o yönde olduğu için.. şu anda yapabileceği bişey olmadığını belirtmek istemiştim ben teşekkür ederim
Quo vadis?