Arama

Kaç günde bir spor yapmalıyım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Haziran 2011 Gösterim: 26.211 Cevap: 4
atafatin - avatarı
atafatin
Ziyaretçi
13 Mart 2009       Mesaj #1
atafatin - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar.ben spor salonuna başladım.1 ay olmak üzere ve 1 sene sürekli gitmeyi düşünüyorum spor salonu hergün hizmet veriyor yani kısıtlama yok hergün gidebiliyoruz.havuz-body-saunası var.ben 180 boyundayım ve kilomda 80.öncelikle belirteyimki göbeğim var ve beni çok düşündürüyor eritemeyeceğim hissine kapılıyorum bu arada göbeğim 102 cm.spor salonunda her gün gittigimde ilk işim 1.75-2.00 km koşuyla başlıyorum ve mekik çalışması yapıyorum yerde ve eğik şekilde 3 er set ve4 hareket olarak ondan sonra omuz sırt göğüs pazu ve arka pazu yapıyorum sonrada ayak çalışmalarını yapıyorum.sizden ricam çalışmayı hergünmü yapmam lazım yani 1 gün aramı vermeliyim hem kas yapmam için hemde karnımın erimesi için yani hergün mekik yapmak ve hergün ağırlık çalışmak iyimi yada 1 gün dinlenmelimiyim nasıl bir düzen içinde çalışmalıyım bu konuda cevabınızı istirham edeceğim teşekkür eder hayırlı günler dilerim.. fatin atalay..atafatin@hotmail.com
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Etkili olması için haftada kaç gün spor yapmalıyım? Bu sorunun cevabı çok sayıda değişkene bağlıdır: amacınız, şu anki kondüsyonunuz, vücut durumunuz, beslenme şekliniz, metabolizmanız, ideal kilonuz ile gerçek kilonuz arasındaki fark, sağlığınız ile ilgili özel durumlar gibi. Ancak genel olarak söylenebilecek şeyler de vardır.
Eğer spora yeni başladıysanız, kiloluysanız ya da belli bölgelerinizde birikmiş fazla yağlar varsa ve amacınız fazla kilolardan kurtulmaksa, kilo verdirici bir egzersiz programının gözlemlenebilir bir etkisini görmek için - kilo fazlalığınıza bağlı olarak - 2 - 6 ay boyunca egzersize aksatmadan devam etmelisiniz. Eğer aşırı kiloluysanız bu süre daha da uzun olabilir. Belirtilen süreler kişinin metabolizma hızı ve sürdürdüğü diyetin verimliliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız, kaslarınızı makul miktarlarda büyütmek ve onlara şekil kazandırmak için gereken süre - kişinin metabolizmik yapısı ve beslenmesine bağlı olarak - 6 ay - 1yıl kadar süre gerektirir. Vücudun kas yapısında ciddi değişiklikler yaratmak ve kasları çok büyütmek istiyorsanız, süre 1 yıl ile 4 yıl arasında değişebilir. Kas geliştirmede de gereken süre kişinin fizyolojik yapısı, kas liflerinin durumu, beyaz kas - kırmızı kas lifi oranı, protein yapım metabolizmasının çalışma verimliliği, beslenme şekli ve yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
13 Mart 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Etkili olması için haftada kaç gün spor yapmalıyım? Bu sorunun cevabı çok sayıda değişkene bağlıdır: amacınız, şu anki kondüsyonunuz, vücut durumunuz, beslenme şekliniz, metabolizmanız, ideal kilonuz ile gerçek kilonuz arasındaki fark, sağlığınız ile ilgili özel durumlar gibi. Ancak genel olarak söylenebilecek şeyler de vardır.
Eğer spora yeni başladıysanız, kiloluysanız ya da belli bölgelerinizde birikmiş fazla yağlar varsa ve amacınız fazla kilolardan kurtulmaksa, kilo verdirici bir egzersiz programının gözlemlenebilir bir etkisini görmek için - kilo fazlalığınıza bağlı olarak - 2 - 6 ay boyunca egzersize aksatmadan devam etmelisiniz. Eğer aşırı kiloluysanız bu süre daha da uzun olabilir. Belirtilen süreler kişinin metabolizma hızı ve sürdürdüğü diyetin verimliliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Eğer kas kütlenizi arttırmak istiyorsanız, kaslarınızı makul miktarlarda büyütmek ve onlara şekil kazandırmak için gereken süre - kişinin metabolizmik yapısı ve beslenmesine bağlı olarak - 6 ay - 1yıl kadar süre gerektirir. Vücudun kas yapısında ciddi değişiklikler yaratmak ve kasları çok büyütmek istiyorsanız, süre 1 yıl ile 4 yıl arasında değişebilir. Kas geliştirmede de gereken süre kişinin fizyolojik yapısı, kas liflerinin durumu, beyaz kas - kırmızı kas lifi oranı, protein yapım metabolizmasının çalışma verimliliği, beslenme şekli ve yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir.
Son düzenleyen Safi; 24 Eylül 2018 13:35
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
13 Mart 2009       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Spor yapmanın süresi önemli mi? Ne kadar süre ve hangi periyodlarda spor yapmalıyım? Spor için ideal bir zaman var mıdır? Süre amaca göre değişir. Örneğin ağırlık kaldırıyorsanız ve amacınız kaslarınıza hacim kazandırmaksa seansınız 45 dakikayı geçmemelidir. Kaslar uzun süreli çalışmada hacim kaybeder. Kardiyovasküler çalışma yapıyorsanız önerilen en uzun süre 35 dakikadır. Yine de sporun süresi konusunda bir kesinlik yoktur. Süre kişinin sağlık durumu ve kondüsyonuna göre değişir. Örneğin profesyonel sporcular uzun süre antreman yapabilirler. Buna karşın yaşlı kişilerin kalbi zorlamamak için uzun olmayan seanslarla spor yapmaları gerekmektedir. Sporda periyod da amaca bağlı olarak değişir.
Spor yapmak için ideal zaman diye bir şeyden söz edilemez. Kimileri için ideal zaman sabah kimileri için akşamüzeri saatleri olabilir. Eğer spora bol vakit ayırabiliyorsanız, aerobik ve kardiyovasküler türde egzersizleri sabah, kas çalışmasına dayanan egzersizleri akşam saatlerinde yapabilirsiniz.
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mayıs 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben gunde 2 saat spor yapıyorum kas erimesi diye bişe yok eyer şişmek istiyosan bunun ayrı bir çalısma proıgramı vardır eyer fit kalmak ve formunu korumak istiyosan bunun ayrı bir programı vardır olay senin ne istediğini bilmende yatar şişceksen az set çok ağırlık formunu koruycaksan ve fitleşmek şekil almak istiyosan yani plaj vucudu deriz buna bunun içinde çok set az ağırlık bu işin denklemi bu kadar basit herkese saygılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Haziran 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu hareketlerle kaslarımız ne kadar gelişir?2 ay dambıl çalıştıktan sonra dambılla yapılan kasların dambıl çalışmayı bırakırsam eriyeceğini öğrendim ve internetten araştırdım.Vücut ağırlığıyla yapılan kaslar erimiyormuş.Bende vücut ağırlığımla kas yapayım dedim.Şınav,mekik ve dips çekiyordum ama şimdi barfiks çekmeye başlayacağım.Böylece hem kaslarım erimeyecek,hem de boyum uzayacak...