Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Haziran 2016  Gösterim: 43.066  Cevap: 3

Canlı türü ile kromozom sayısı arasında nasıl bir ilişki vardır?

daMLa-
18 Nisan 2009 19:22       Mesaj #1
daMLa- - avatarı
Ziyaretçi
Canlı türü ile kromozom sayısı arasında nasıl bir ilişki vardır?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Türlerde kromozom evrimi.
Grouchy ile Yurleau'nun çalışmaları (1972, 1980) sayesinde, insanın ve insansı maymunların (şempanze, goril, orangutan) evrim sürecinde, kromozomların geçirdiği değişimleri büyük bir kesinlikle izleyebilme olanağı doğdu. Bu bilginler, sözkonusu türlerin, görünüşte çok basit ve az sayıda değişimle birbirinden “ayrıldığım" gösterdiler: 1. Akrosentrik kromozomlar arasında bir sentrik kaynaşma olmuştur. Bu birleşme anılan üç primattaki 48 kromozomun, insanda 46'ya inmesini açıMamaktadır. İnsandaki ikinci kromozom insansı maymunlardaki iki akrosentrık kromozomun karşılığıdır; 2. çeşitli filumlarda meydana gelen ona yakın perisentrik sapma. Bu değişim, aynı kromozomun santromerin iki yanından kırılması ve kopan parçaların, santromeri taşıyan orta bölümün ters dönmesinden sonra yeniden yapışmalarıyla belirgindir.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu gözlemler, dört türün ortak atasının karyotipini yeniden kurma olanağını sağlamıştır. Bu değişimlerin, ancak kendi aralarında ya da kendi soyundan biriyle birleşerek üreyebilen birey gruplarını, yavaş yavaş ayırıma uğratarak yeni türlerin oluşmasını sağladığı ve böylelikle yakın akrabalararası birleşmelerin türlerin gelişiminde önemli rol oynadığı anlaşılmaktadır. Bu değişimlerle önceden ayırıma uğramış birey gruplarını "biçimlendirmek" için gen mutasyonları sonradan işe karışır, ilginç olan nokta şu kİ, bu sonuncu değişimler tür oluşmasında hiç de olumlu rol oynamaz; çünkü kromozom dengesizliği taşıyan zigotları ürettiklerinden ötürü fıeterozigot durumda verimliliği azaltır; buysa darwinci öğretiye ters düşen bir görüştür. Homozigotluğa ulaşıldıktan sonra (kan bağından ötürü) değişimler olumsuz ya da zararlı niteliklerini yitirir ve yeni türün tam anlamıyla yalıtılmasını sağlar.

KROMOZOM SAYISI
 • Canlılarda kromozom sayıları farklı türler için farklı veya aynı olabilir. Kromozom sayısı canlının, Gelişmişliği veya türü hakkında kesin bir bilgi veremez. Çünkü daha fazla gelişmiş sistematik bir Canlının kromozom sayısı, daha az gelişmiş bir sisteme sahip canlıya göre fazla veya az bir sayıya sahip olabilir.
 • Haploit hücrelerin (gamet:Sperm veya yumurta) kromozom sayısı insanda 23’tür.(n = 23)
 • Diploit hücrelerin (üreme- Eşey Ana hücreleri : Testis veya yumurtalık) kromozom sayısı insanda 46’dır. (2n = 46)
 • İnsandaki Kromozom sayıları 46 veya 23 çift olarak ifade edilir. Üreme Ana hücreleri ve diğer bütün vücut hücrelerinde (Kas, Kemik, Kan, Saç, Tırnak, vb.) 46 kromozom bulunur.
 • Kromozom gösterimleri ise şu şekillerde ifade edilir; Erkeklerde : 44 + XY veya 22 çift + XY Kadınlarda : 44 + XX veya 22 çift + XX
 • Üreme hücrelerinin kromozom gösterimi aşağıdaki şekillerde ifade edildiği gibidir;
 • Spermin kromozom gösterimi : 22 + X veya 22 + Y Yumurtanın kromozom gösterimi : 22 + X
 • Dikkat : 22 + X gösterimi hem sperme hem de yumurtaya ait olabilir. 22 + Y ise sadece sperme aittir.
 • Bazı insanlarda Kromozom Sayısı 47 olabilir. 21. Kromozom bölünürken, tepesi koparak gövdenin alt kısmı diğerine yapışarak 21. Kromozom çiftini 3 kromozomdan oluşturur. Bu durum DOWN SENDROMU diye adlandırılır.
 • Canlı türlerinin çoğunun kromozom sayıları birbirinden farklıdır
 • Kromozom sayıları aynı olan farklı tür canlılar, kromozomlarında farklı genler içerdiklerinden dolayı farklı özelliklere sahiptir.
 • Bir türün bütün bireylerindeki kromozom sayısı aynıdr.
 • Canlının büyüklüğü ve gelişmişliğiyle kromozom sayısı arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Kromozom sayısı 500 olan eğrelti otu, kromozom sayısı 46 olan insandan daha gelişmiş yapılı bir canlı değildir.
KROMOZOM SAYISI
Karganın kromozom sayısı 56
Hindi kromozom sayısı 82
İneklerin kromozom sayısı 60
İnsanların kromozom sayısı 46
Kedilerin kromozom sayısı 38
Koyunların kromozom sayısı 54
Köpeklerin kromozom sayısı 78
Kurtların kromozom sayısı 78
Patatesin kromozom sayısı 48
Atların kromozom sayısı 64
kartal kromozom sayısı 66
gül kromozom sayısı 14
fil kromozom sayısı 56
serçe kromozom sayısı 60

DEVAMI Kromozom Nedir? Kromozomların Yapısı, Özellikleri ve Görevleri
Son düzenleyen Safi; 15 Haziran 2016 04:15


MesirKentli
18 Nisan 2009 19:42       Mesaj #2
MesirKentli - avatarı
Ziyaretçi
Canlıların kromozom sayıları ile gelişmişlikleri arasında bir bağlantı yoktur. Gelişmiş bir canlının kromozom sayısı fazladır ya da gelişmemiş bir canlının kromozom sayısı azdır diyemeyiz. Örnek olarak moli balığı ile insanı verebiliriz. Her ikisinde de 46 kromozom vardır fakat aynı tür ve aynı gelişmişliğe sahip değildirler. Bunun bir kanun olup, sebebi olmadığını sanıyorum.
Son düzenleyen Safi; 15 Haziran 2016 04:10
Hi-LaL
18 Nisan 2009 20:13       Mesaj #3
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Canlı türü ile kromozom sayısı arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Ya da kısaca şöyle söyleyim "kromozom sayısı fazla olan canlı, daha gelişmiş canlıdır" gibi bir ilişki yoktur. Kromozom sayısı tamamen canlının türüne göre az ya da çok olabilir.

Şöyle bir bağıntı var diyebiliriz: Aynı türe ait canlıların kromozom sayıları aynıdır. Örn: Tüm insanlarda ( mutasyon durumları hariç) 46 kromozom vardır.
Son düzenleyen Safi; 15 Haziran 2016 04:11
Safi tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç