Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Nisan 2016  Gösterim: 95.120  Cevap: 5

Kurtuluş Savaşı hangi devletler arasında ne zaman ve nerede yapılmıştır?

prencess
21 Ekim 2008 19:17       Mesaj #1
prencess - avatarı
Ziyaretçi
Kurtuluş Savaşı hangi devletler arasında ne zaman ve nerede yapılmıştır?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Türk Kurtuluş Savaşı
Kurtuluş Savaşı (İstiklal Harbi), 1. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmış Osmanlı İmparatorluğu'nun savaşı kazanan devletlerce paylaşılması sonucunda Misak-ı Milli sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak, ulusal egemenliğe dayalı, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak için tüm ulusca girişilen, çok cepheli bir savaştır.
Kurtuluş Savaşını içerik açısından dört ana başlıkta toplayabilmekteyiz. İlk olarak "genel durum" altında Mondros Mütarekesi sonrası genel durum ve anadolu işgalci güçlerin anadolu için planlarının açıklanması. "Organizasyon dönemi" Osmanlı İmparatorluğu organlarının işgalci birimlerin eline geçmesiyle ortaya çıkan idare boşluğunun nasıl ve hangi organizasyonlarla doldurulacağının belirlenmesi. "Hakimiyet kurma çalışmaları" bölümü organizasyon döneminde ortaya çıkan iradenin iç ve diş güçler tarafından kabul edilmesi için yapılan çalışmaları ele almaktadır. En son bölüm ise "barış sağlama çalışmaları" altında ortaya çıkan yeni hakimiyetin dış antlaşmalarla güvenceye alınması ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmileşmesi anlatılmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar
Genel Durum
Kurtuluş savaşı öncesi, 1. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar dayanır. Avrupa tarihi yazarları tarafından Emperyalizm dönemi olarak bilinen (1860-1918) zamanında Avrupa devletleri dünyayı kendi aralarında paylaşmak yarışında bulunuyorlar. 1914 yılına gelindiğinde dünyanın büyük bir kısmı sömürge yönetimi altındaydı.
I dünya Savaşından mağlup olan Osmanlı Devleti, galip devletler ile Mondros Ateşkes Antlaşması'nı, 30 Ekim1918 gününde imzalamıştı.

DEVAMI Türk Kurtuluş Savaşı (İstiklal Harbi)
Son düzenleyen Safi; 2 Nisan 2016 07:18


21 Ekim 2008 19:26       Mesaj #2
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
1919-1922 yılları arasında gerçekleşmiş ve 11 Ekim 1922'de imzalanan Mudanya Mütarekesi ile fiilen, 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması ile resmen sona ermiştir.
Son düzenleyen Safi; 2 Nisan 2016 07:18
Misafir
22 Ekim 2008 17:02       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 19 Şubat 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara savaşlarıdır. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir.
Son düzenleyen Safi; 2 Nisan 2016 07:19
Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
1 Mart 2010 19:21       Mesaj #5
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kurtuluş savaşı kimler arasında yapıldı Msn Sad

Kurtuluş Savaşı(İstiklal Harbi,1919-1922)

Kurtuluş savaşı;1.Dünya savaşından yenik ayrılan osmanlı devleti ile itilaf devletleri arasında yapılmıştır Kurtuluş savaşı,savaşı kazanan devletlerin osmanlı imparatorluğunu paylaşmalarına karşı türk ulusunun verdiği bir mücadeledir.
22 Mayıs 2010 15:01       Mesaj #6
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lozan barış andlaşması nedir,nerede yapıldı,maddeleri,hangi ülkeler katıldı

Lozan Barış Antlaşması

Lozan Barış Antlaşması;isviçre'nin Lozan şehrinde, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan ve türkiye'nin sınırlarını belirleyen bir antlaşmadır.Antlaşmaya TBMM temsilcileriyle;Fransa, İtalya,Japonya,Yunanistan,Romanya,Bulgaristan,Portekiz, Belçika,SSCB ve Yugoslavya temsilcileri katılmıştır Anlaşmanın maddeleri kısaca;türkiye ile (suriye-iran-yunan sınırı);osmanlı borçları,azınlıklar ve ırak sınırı konularını kapsayan içerikten oluşuyordur.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç