Arama

Bölümüm eşit ağırlık, mimarlık okuyabilir miyim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Eylül 2015 Gösterim: 50.814 Cevap: 7
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Eylül 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Mimarlık için alan seçimi, eşit ağırlıktan Mimar olunur mu?

Meslek Lisesi'nde giyim bölümü 3. sınıf ögrencisiyım ve Mimar olmak istiyorum ama alanım eşit ağırlık.Mimarlık bölümü ise sayısal puan türü ile öğrenci alıyor, bu bölüme girebilir miyim?
EN İYİ CEVABI beyaz# verdi
Yeni sınav sistemine göre istediğiniz bölümün alanınızın dışında olmasının bir önemi yok, okuyabilirsiniz.İstediğiniz her bölüm için okuldan gelen puan 0,15 katsayısı ile çarpılacak ama meslek bölümünüzün devamı olan bölümler için ek puan veriliyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Siz de belirtmişsiniz zaten Mimarlık sayısal bir bölüm yani kazanmak için sayısal soruları çözmeniz gerekli onları çözerseniz okuyabilirsiniz.Yeni sınav sistemine göre eşit ağırlık, sayısal, sözel, meslek vs farketmeksizin kazanmak istediğiniz yer için gerekli soruları çözerseniz bu bölümü kazanabilirsiniz.
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:39 Sebep: İç başlık ve soru düzeni!!
beyaz# - avatarı
beyaz#
Ziyaretçi
25 Eylül 2009       Mesaj #2
beyaz# - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Yeni sınav sistemine göre istediğiniz bölümün alanınızın dışında olmasının bir önemi yok, okuyabilirsiniz.İstediğiniz her bölüm için okuldan gelen puan 0,15 katsayısı ile çarpılacak ama meslek bölümünüzün devamı olan bölümler için ek puan veriliyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Siz de belirtmişsiniz zaten Mimarlık sayısal bir bölüm yani kazanmak için sayısal soruları çözmeniz gerekli onları çözerseniz okuyabilirsiniz.Yeni sınav sistemine göre eşit ağırlık, sayısal, sözel, meslek vs farketmeksizin kazanmak istediğiniz yer için gerekli soruları çözerseniz bu bölümü kazanabilirsiniz.
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:36 Sebep: Gereksiz ayrıntı kaldırıldı / Yazım yanlışı düzeltildi!
nötrino
Yasaklı
19 Ağustos 2011       Mesaj #3
Yasaklı
Alıntı

Eşit Ağırlık puan türünde en iyi hangi meslekler var?

EA (Eşit Ağırlık) puan türüne göre öğrenci alan ve en çok tercih edilen bölümler;
  • Felsefe!
  • Felsefe Grubu Öğretmenliği (Felsefe, Mantık, Psikoloji ve Sosyoloji Derslerini İçerir)!
  • Bankacılık ve Finans!
  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri!
  • Ekonometri!
  • Hukuk!
  • Kamu Yönetimi!
  • Ekonomi!
  • İktisat!
  • İşletme!
  • İktisat-İşletme!
  • Enformatik!
  • Maliye!
  • Muhasebe!
  • Psikoloji!
  • Peyzaj Mimarlığı!
  • İç Mimarlık ve Çevre Tasarım!
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık!
  • Siyaset Bilimi!
  • Uluslararası İlişkiler!
  • Uluslararası Ticaret!
  • Yönetim Bilişim Sistemleri!
  • Sosyoloji!
Alıntı

Mimarlık okumak istiyorum EA bölümündeyim alan dışı tercih yaptığımda sadece okul puanı mı kırılacak yoksa sayısal puanıma mı bakılacak?

Alan dışı bir bölümü tercih ettiğiniz zaman okul puanınız daha düşük bir katsayıyla çarpılıp tercih ettiğiniz bölümün puan türüne eklenerek yeni puanınız oluşturulur. Mimarlık sayısal puan türünden öğrenci aldığı için bu puan türünüze bakılır. Çok daha önceki sınav sistemlerinde alan dışı tercih katsayısı düşükken sürekli sınav sistemi değiştiği için yeni sınav sistemine göre bu katsayının katkı oranı daha da artırılmıştır (önceleri bu katsayı alan dışı için 0,3 iken 2009'da 0,5-0,6 gibi bir orana çıkarılmıştır). Kısaca Mimarlık tercihini rahatlıkla yapabilirsiniz!
  • Ayrıca Peyzaj Mimarlığı ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarım gibi EA puan türüne göre öğrenci alan bölümleri de tercih edebilirsiniz Bu Mimarlık bölümlerini tercih ettiğinizde alan içi tercih olacağından puanınız normal katsayı baz alınarak hesaplanır!
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:28
nötrino
Yasaklı
24 Eylül 2011       Mesaj #4
Yasaklı
Alıntı

Düz lisede okuyorum, Mimar olabilir miyim, ortalamam 75,55?

Hangi liseden mezun olduğunuz önemli değil. Önemli olan tercih edeceğiniz bölümün puan türünde (EA,SÖZ,SAY...vs gibi) alacağınız puandır. Mimarlık sayısal puan türünden öğrenci aldığı için bu puan türünüze bakılır. Ne kadar yüksek puan alırsanız ortalamanızın katkısı ve puanınız paralel olarak artmış olur. Ayrıca Mimarlıkla bağlantılı olarak aşağıdaki bölümleri de tercih edebilirsiniz!

• Şehir ve Bölge Planlama (SAY)!
  • Peyzaj Mimarlığı (EA)!
  • İç Mimarlık ve Çevre Tasarım (EA)!
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:09
nötrino
Yasaklı
24 Ekim 2011       Mesaj #5
Yasaklı
Alıntı

Eşit ağırlık puan türünden sınava hazırlanıyorum fakat pişman oldum sizce eşit ağırlıktan Mimar olmam mümkün mü?

Mimarlık sayısal puan türünde (MF-4) öğrenci alan bir bölümdür. Matematik testi temel olmak üzere fen bilimleri testlerine de biraz daha ağırlık verip yeterli puanı alırsanız ilgili bölüme yerleşebilirsiniz. EA öğrencisi olmanız bu bölüme girmenize engel değildir. Sadece alan dışı tercih yaptığınız için başarı puanınız daha düşük bir katsayıyla çarpılıp puanınıza eklenir. Puanınıza olan katkı düşer. Bunun için ne kadar çok net yaparsanız yerleşme olasılığınız ve puanınız o kadar çok yükselmiş olur!
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:37
nötrino
Yasaklı
23 Mart 2012       Mesaj #6
Yasaklı
Alıntı

Benım fenim iyi değil o yüzden sayısal okuyamıyorum. Eşit ağırlıktan Mimarlık okuyabilir miyim?

Bu bölüm için genel anlamda en büyük yüzdeyi matematik- geometri testleri oluşturuyordur (%33). Bunun yanında az da olsa fen bilimleri testinin de katkısı var (%27). Kendinizi yapamıyorum diyerek şartlandırmayın.Fen bilimleri testi içerisinde mutlaka sizin de çözebileceğiniz sorular bulunabilir.Bu bölüme girmek için illaki fen bilimleri testi çözeceksiniz diye de bir zorunluluk yok.Ama çözebilirseniz sizin açınızdan da bir yönden iyi olur.Puanınızı artırmış olursunuz!
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:19
vedat - avatarı
vedat
Ziyaretçi
20 Ekim 2014       Mesaj #7
vedat - avatarı
Ziyaretçi
Bilişim bölümündeyim, Mimarlık okuyabilir miyim?
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:21 Sebep: Soru düzeni!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Eylül 2015       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eşit ağırlık öğrencisiyim, Mimarlık istiyorum.(MF-4) puan türünden mi gireceğim, puanım bundan ne kadar etkilenir?
Son düzenleyen nötrino; 29 Eylül 2015 12:25 Sebep: Soru düzeni!