Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Mart 2016  Gösterim: 68.110  Cevap: 4

Yağmur, kar, dolu, sis, çiy hangi şartlar altında yeryüzüne iner?

caganagur
4 Ekim 2009 12:00       Mesaj #1
caganagur - avatarı
Ziyaretçi
Yağmur,Kar,dolu,sis,çiğ hangi şartlar altında yeryüzüne iner?
EN İYİ CEVABI KisukE UraharA verdi
Yağmur Oluşumu:
  • 1.Evre : Okyanuslardaki köpüklenme ile oluşan sayısız hava kabarcığı sürekli ortaya çıkmakta ve su zerreleri sürekli olarak gökyüzüne fırlamaktadır. Tuzca zengin olan bu zerreler daha sonra rüzgarlarla taşınır ve atmosferde yukarılara doğru yol alırlar. Aerosol adı verilen bu küçük parçacıklar "su tuzağı" adı verilen bir mekanizmayla yine denizlerden yükselen su buharını kendi çevrelerinde minik damlalar halinde toplayarak bulut damlalarını oluştururlar.
  • 2.Evre : Tuz kristallerinin ya da havadaki toz zerrelerinin etrafında yoğunlaşan su buharı sayesinde bulutlar oluşur. Bunların içindeki su damlacıkları çok küçük olduklarından (0.01 ile 0.02 mm çapında) havada asılı kalırlar ve göğe yayılırlar. Böylece gök bulutlarla kaplanır.
  • 3.Evre : Tuz kristallerinin ve toz zerreciklerinin etrafında biraraya gelen su parçacıkları iyice yoğunlaşarak yağmur damlalarını oluştururlar. Böylece havadan daha ağır bir konuma gelen damlalar buluttan ayrılarak yağmur biçiminde yere düşmeye başlarlar.
Kar;
Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı -4 °C ilâ -20 °C arasındayken olur. Bu yağış, sıcaklık sıfırın altında birkaç derece olduğunda ağır, nemli, ebatları bir santimetreye ulaşan parçalar halinde gerçekleşir. “Lapa lapa kar yağması” tabiri bu durum için kullanılır. Atmosfer ile toprağın sıcaklıkları eşit olursa yüzeye ulaşan kar hemen erimez. Toprak sıcaklığı atmosfer sıcaklığının üzerinde ise, yere düşen kar kısa sürede erir.

Sponsorlu Bağlantılar
Dolu;
Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir.

Sis;
Sis yatay görüş mesafesini 1 km'nin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki su buharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir. Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. Zirai açıdan faydalı olduğu kadar, güneşe engel olduğu için deniz, kara ve hava ulaşımında büyük ölçüde olumsuz etkileri de görülmektedir.

Çiy;
Çiy, genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli, dağlık, ve eğimli arazilerde, vadi yamaçlarında tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin iç ve/veya dış kuvvetlerin etkisi ile başlayan bir ilk hareket sonucu(tetiklenen),yamaçtan aşağıya doğru hızla kayması olarak tanımlanır.

Çiy kısaca, kar tabakası veya tabakalarının iç ve dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğim yönünde gösterdiği akma hareketidir. Kar tabakalarının birbirlerinden farklı özellikleri olacağından; çiy, bazen diğer bir tabaka üzerinde kayan bir tabaka veya tabakalar ile veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucunda oluşur.
Son düzenleyen Safi; 13 Mart 2016 03:57


KisukE UraharA tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
2 Kasım 2011 14:13       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BULUTLAR

Bulut havadaki su buharının yani nemin birleşerek oluşturduğu ve kilometrelerce yukarıda rüzgarlar yardımıyla oradan oraya gezen ve bazen de yağmur, çiğ, kar, dolu olarak yer yüzüne düşen kütlelerdir. Işığın üzerlerindeki etkisi ile renklere bürünerek gökyüzünü süslerler.

BULUTLARIN OLUŞUMU

Yer yüzünde bulunan su kaynakları ( Özellikle deniz, göl, okyanus vb. ) civarında hava ısındığında su buharlaşarak yükselir ve beraberinde nem yüklü tanecikleri de taşır. Sıcak hava akımının etkisi ile bu nemli su buharı taşıyan bulutlar atmosferde yükselirken, atmosferin özelliğinden dolayı çevresindeki havanın basıncı ve sıcaklığı azalır.

( Yukarı çıkıldıkça sıcaklık her yüz metrede yaklaşık 1 derece ve her 10 metre de barometre yaklaşık 1 milibar düşer )

Etrafındaki basınç azaldığı için bu nem taşıyan hava molekülleri genleşir ve yoğunlaşarak nemin soğumasına neden olur ve sonucunda bulut oluşur.Bulut daha fazla soğudukça daha fazla nem yoğuşması olur ve su damlacıkları daha büyük bulutlar oluşturur.

Atmosferde gezinen orta büyüklükteki bir bulutun ( yaklaşık çapı 1 kilometre ) hacmi 4 milyar metreküptür. İçinde 1 ile 5 milyon kilogram arasında su bulunabilir. Peki bu tonlarca ağırlık nasıl kilometrelerce yukarıda düşmeden gezinebiliyor?

Bulutların bu kadar ağarlığa rağmen gökyüzünde asılı kalabilmelerinin sebebi, bu su damlacıklarının çok küçük olmalarıdır.

Her ne kadar bir kilometre çapındaki bir bulutta en azından 1000 ton su varsa da bu hacimdeki hava 1 milyon tondur, yani bin kez daha ağırdır.

Bu nedenle de bulutlar içerlerindeki su taneleri iyice oluşup, ağırlaşıp yere ( yağmur, çiğ, kırağı, kar, dolu ) düşene kadar atmosferde rüzgarın etkisi ile gezinip dururlar.
13 Mart 2016 03:19       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Ad:  dolu oluşma2.jpg
Gösterim: 963
Boyut:  88.1 KB
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç