Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Ekim 2017  Gösterim: 13.936  Cevap: 2

Enerji tasarrufuyla ilgili hikaye örnekleri verir misiniz?

Misafir
10 Ekim 2009 18:45       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Enerji tasarrufuyla ilgili hikaye örnekleri verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Melissa verdi
Selin, kendi âleminde küçücük bir kızdı. Sadece 5 yaşındaydı. Söylediği her şey alaycı bir tavır görüyor, pek ciddiye alınmıyordu. Zaten söyledikleri önemsiz konulardı.
Selin bir gün kırlara oynamaya çıktı. Yorulduğunu fark edince bir ağacın gölgesinde dinlenmeye karar verdi. Çok uykusu gelmişti tam uykuya dalacaktı ki bir ses duydu. Bu ses “Ah beni anlayan bir insan olsa!” diyordu. Selin “Sizde kimsiniz?” , diye sordu ama yine aynı söz. Sesi iyice dinleyince ağaçtan geldiğini anladı. Ağaca “Sen mi konuşuyorsun?” diye sorunca ağaç “Sen beni duyabiliyor musun?”Selin “Evet ama sen konuşamazsın ki. Hayali sesler duyuyorum herhalde.” Ağaç “Hayır,
ben gerçekten konuşuyorum. Sen beni duyabildiğine göre derdimi seninle paylaşabilirim, değil mi?” selin ne diyeceğini şaşırdı “Anlat bakalım! Neymiş dedin?” ağaç başladı anlatmaya. “Aslında bunu ağaç arkadaşlarıma da anlata bilirdim ama beni bir insanın dinlemesi gerekiyor.” Ağaç böyle söyleyince Selin daha da meraklandı. “ Bak. Aslında ben insanları çok seviyorum ama bazen onları anlamakta zorluk çekiyorum biliyorsun. Dünyada işinizi kolaylaştıran tüm araçlar enerji ile çalışıyor.
Sponsorlu Bağlantılar
Tamam, insanlar bunu kullanacaklar. Fakat biraz fazla kullanıyorlar. Ne birazı? Çok fazlasını demek istediğim şu. Bir el yıkamak için bir şelaleyi bitirmek mi lazım? İnsanlar bir odada oturuyor. Evin tüm ışıkları yanıyor bu nasıl iş? Selin “Haklısın ama bunları neden bana anlatıyorsun? Ben ne yapabilirim ki? Kimse benim sözlerime aldırış etmiyor. Ben daha beş yaşındayım.”

“ Biliyorum ama sende bu enerjiyi boşa harcama konusunda bir şey düşünsen.”
Selin “ Tamam” Selin hala bu durumun şokundaydı. Ne yapabilirdi ki? Akşam olunca odasının lambasını yaktı ve kırdaki gibi ses duydu. “ Ah bizi anlayan bir insan olsa!” Selin etrafına bakındı kimseler yoktu. Lambaya baktı. Oradan küçük bir elektronun konuştuğunu gördü. Şaşırmadı “ Ben seni anlaya biliyorum benimle konuşa bilirdin” Elektron şaşırdı. Başladı anlatmaya “Seninle konumsam doğrumu bilmiyorum ama sen bir insansın anlatmam gerek Biliyorsun. Ben bir elektronum. Yani elektrik, insanlar bazı araçlarını çalıştırmak için bana gereksinim duyar. Bundan şikâyetçi değilim. Ama beni boşa harcıyorlar. Dünyadaki elektrik enerjisi gün gün azalıyor. Sonunda olan onlara olacak. Bunu biliyorlar. Neden? Bizi tüketmek, kendilerine zarar vermek hoşlarına mı gidiyor? Lütfen hem bizler için hem de insanlık için bana yardım et! Selin bu sözlerden çok etkilenmişti.

Bir an durdu Selin “Şey. İyi de ben ne yapabilirim ki? Daha 5 yaşında küçük bir kızım. Kimse beni ciddiye almaz ki.”Elektron “Olsun. Sen yinede bir şeyler düşün. Tamam mı?” Selin bu konuyu öylesine ciddiye aldı ki rüyasında bile çözüm arıyordu. Ertesi gün göldeki damlacıklardan da ağaçtan ve elektrondan duyduğu sözlerin benzerini işitti. Selin gece gündüz düşünüyordu. Bu konuyu öğretmenine açmaya karar verdi. Annesi ve babası “Kızım sen çok çizgi film izliyorsun onlardan etkilenmişsin” Selin ertesi günü pilli bir radyo alıp ağcın yanma gitti. Zaten orada göl vardı. Hep beraber konuşmaya başladılar. Selin “kimse beni ciddiye almıyor. Hayal gücün gelişmiş, filmlerden etkilenmişsin filan diyorlar. Size dememiş miydim? Ağaç “ Hemen pes etme Selin. Hep beraber bir yol bulacağız.” Su damlaları “ Hadi ne duruyoruz. Düşünmeye başlayalım.” Hep beraber düşünmeye başladılar. Tam o sırada Selin’in aklına bir şey geldi. Selin “ Buldum. Madem insanlar enerji tasarrufu yapmıyorlar, bizde onlara bir oyun oynarız. Enerjinin, enerji kaynağının kıymetini anlarlar, hem de tasarrufa başlarlar.” Elektron “ peki bu nasıl olacak?” Selin “ elektron, sen diğer elektronlarla konuşup elektriğin hiçbir yere ulaşmamasını sağlayacaksın.

Su damlaları, siz suyun akmasını zaten engelleyebilirsiniz. Su akmayacak. Nereye gidersiniz bilemem. Buharlasın mesela. Ağaç sen yapraklarını dökeceksin. Diğer ağaçlarda aynısını yapsınlar. Dallarını hızlı bir biçimde geri çek. Kesilecek odun kalmasın. Bir de güneşle ve rüzgârla konuş. Çok sıcak olsun, su hemen buharlaşsın. Rüzgârda sahnesi geldiğinde çok soğuk essin. Su damlaları soğur. Tekrar sular düşer. Yani yağmur yağar. Tamam mı? ” Ağaç “Ne yapmak istediğini anladım.
İnsanları enerjisiz bırakıp enerjinin önemini öğreteceksin.” Selin “Evet. Hadi işe koyulalım.” Herkes üstüne düşen görevi yerine getirdi. İnsanlar bir iki gün aldırış etmedi. Sonra hayatları çekilmez oldu. Ne su sayesinde ürettikleri enerji, ne de elektrik enerjisi vardı. Yakacak odun bile yoktu. İnsanlarında enerjileri tükenmişti. Selin “ enerjiyi boşa harcayıp duruyordunuz.

Umurunuzda bile değildi. Siz böyle yaptınız, tüm enerjimiz, enerji kaynaklarımız elimizden uçup gitti. İstediğiniz bu muydu?” Diye bir konuşma yaptı. Bütün insanlar kendilerini suçladı. Artık enerji tasarrufunun kıymetini anlamışlardı.
Selin bunu sezince arkadaşlarına yapmaları gerekenleri söyledi. Elektrikler geldi, yağmur yağdı, nehirler, denizler hemen doldu, güneş yüzünü gösterdi, ağaçlar dallanıp budaklandılar. İnsanlar hatalarının farkına vardı. Bundan sonra hiçbir enerjiyi boşa harcamadılar. Harcayanları cezalandırdılar. Hatalarına gösterdiği için herkes Selin’ e teşekkür etti.
Son düzenleyen Safi; 15 Ekim 2017 00:45


Melissa tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
20 Kasım 2013 16:06       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YAŞAMIMIZDAKİ ENERJİ
Esra 7.sınıfa giden akıllı ve zeki bir kızdı. Okulda resim, şiir, kompozisyon gibi alanlarda gayet başarılıydı. Sabah erkenden kalktı. Üstünü giyinip, okula gitti.İlk ders fen ve teknoloji dersiydi. bu ders enerji dönüşümlerini işlediler. Öğretmen hiçbir zaman enerji kaybı olmayacağını,enerjinin farklı türde enerjiye dönüşebileceğini anlattı.Esra bu konuyu çok iyi kavramıştı. Esra'nın bugün yazarlık kursu adında okulda bulunan bir çalışması vardı. Çıkışta bilgisayar odasında toplandılar. Enerji verimliliği hakkında öykü yazacaklardı. Esra ne yazacağını düşünürken biraz enerji hakkında arkadaşlarının da düşüncelerini almak istedi. Arkadaşı Zeynep’e sordu.
Zeynep sence enerji tasarrufu ne demek? Bence, enerji tasarrufu aynı işi daha az enerji kullanarak yapabilmektir. Evimizde enerjiyi verimli kullanabilmek için neler yapabiliriz?

Evimizde ısı kaybını önlemek için ısı yalıtımı,elektrik enerjisini kaybetmemek için de buzdolabı gibi beyaz eşyalarımızı a sınıfı seçebiliriz.
Doğru söylüyorsun elektrikli ev eşyalarımızı kullanırken, kısacası günlük yaşantımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle, İhtiyaçlarımızdan kısıtlama yapmadan aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevremizin korunmasına bir nebzede olsa katkı sağlamamız mümkündür. Sence evde başka neler yapılabilir?

Ev için yapılacak çok şey var. Mesela ben bir şey duymuştum bir mum yakarak mumu pencere kenarlarında dolaştırıp evin nerelerinde sızıntı olup olmadığını öğrenebiliriz.daha sonra sızıntı olan yerlere pencere bantlarıyla ve kapı bantlarıyla sararak sızıntıyı yok edebiliriz.
Esra, bende senle gazetede gördüğüm bir haberi paylaşmak isterim.

Çok merak ettim söylesene. Dünya'da enerji tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında fosil yakıt kaynaklarının yarısının tüketilmiş olacağı tahmin ediliyormuş. Fosil kaynaklar, sadece yakıt olarak değil aynı zamanda başta ilaç olmak üzere kimya sektöründe pek çok alanda kullanılıyormuş. Bu yönü ile de korunması en azından tüketiminin azaltılması önemliymiş. Peki, enerjinin fazla kullanılması sonucunda ne gibi sorunlar ortaya çıkabilir?

Öncelikli olarak doğal kaynakların hızla tükenmesi çevremizin kirlenmesi ve enerji için yüksek miktarlarda para ödememiz olabilir. Bence de Zeynep çok haklısın ekonomik üretimin ana unsuru olan ve hayat kalitemizi iyileştiren enerjinin kullanımından vazgeçemeyeceğimize göre enerjiyi verimli kullanalım.
Aslında okulumuzda enerji verimliliği için bizleri çok güzel bilinçlendiriyorlar. Örneğin geçen sene asılan bilgilendirici afişler ve çeşitli sloganlar yeterince ilgi çekiciydi. Fakat öğrenciler bunlarla ilgilenmek yerine koridorda koşmayı tercih ettiler. Hatta öğretmenlerimiz enerji verimliliği hakkında slâyt gösterisi izletmişti. Oradan da bilgi sahibi olmuştuk.

Ben bunların dışında birde enerji tasarrufu günü olduğunu biliyorum. Ocak ayının2. Haftası kutlanıyor.Çeşitli etkinliklerle de renk katılıyor.
Ne gibi etkinlikler bunlar?
Hafta içinde, bütün yurtta enerji tasarrufu ile ilgili toplantı ve açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda enerji tasarrufunu işleyen programlar yayınlanır. Okullarımızda enerjide tutumlu olmanın önemi anlatılır. Alınması gereken önlemler belirtilir.
Teşekkür ederim Zeynep verdiğin bilgiler çok işime yaradı.
Önemli değil arkadaşım.işine yaradıysa ne mutlu bana.
Esra yazdığı öyküyle birinci oldu ve enerji verimliliği hakkında arkadaşlarını bilinçlendirdi.
Son düzenleyen Safi; 15 Ekim 2017 00:48


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç