Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 31 Mayıs 2017  Gösterim: 58.998  Cevap: 2

Ay' ın şekilleri ve kaç günde oluştukları hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
7 Ekim 2009 17:59       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ay'ın evreleri hakkında bilgi verir misiniz?
Ay kaç günde dolunay olur?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
64194d1496228390 ayin evreleri nasa ayin evreleri maketi
Nasa' nın Ay' ın evreleri maketi
Ay'ın evreleri
Sponsorlu Bağlantılar
Ay'ın değişik biçimlerde görülmesine "Ay'ın evreleri" denir.

Ay'ın evreleri şu dört isimle adlandırılır:
1. YENİAY(HİLAL)
2. İLK DÖRDÜN
3. DOLUNAY
4. SON DÖRDÜN

* Yeni Ay: Ay'ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır.
İncecik görünümü ile Güneş'in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş'e dönük olan parlak yüzü Dünya'dan görülmez.

* İlk Dördün: Yeni Ay'dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay'ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya'dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

* Dolunay: Yeni ay'dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş'le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş'ten aldığı ışınları Dünya'nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya'nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

* Son Dördün: Ay'ın Dolunay'dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya'dan görülme evresidir...

DEVAMI >>>> Ay'ın Evreleri ve Ay (Dünya'nın Uydusu)


Son düzenleyen perlina; 31 Mayıs 2017 14:23


28 Mayıs 2017 17:56       Mesaj #2
Jolaf - avatarı
Üye
Dünya’mızın uydusunun ‘’ay’’ olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ayın şekilleri 4 şekilde incelenmektedir. Bunlar; yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördündür.
>> Yeni Ay; Görünüşü inceciktir. Güneş battıktan sonra gözükmeye başlar. Güneş’e dönük olan tarafı parlak olduğu için Dünya’dan görülemez.
>> İlk Dördün; Yeni Ay’ın bitiminden 7,5 gün sonra görülür. Bu evrede ay hilal şeklini alır. Ay’ın parlak tarafının yarısı Dünya’dan görüldüğü zaman buna ilk dördün adı verilir.
Sponsorlu Bağlantılar
>> Dolunay; Yeni aydan iki hafta sonra görülen olaydır. Ay, Dünya çevresindeki dönüşünün yarısını tamamlarsa Güneş ve Dünya’yla aynı sırada olur. Güneş’ten alınan ışınların Ay tarafından Dünya’nın karanlık tarafına yansıtılmasından dolayı Dünya’nın bu tarafından parlak bir daire şekli görülür.
>> Son Dördün; Dolunay olayından sonra Ay’ın ilk evresine, yani Yeni Ay evresine yaklaşmadan önce aydınlık tarafının ikinci defa Dünya’dan görülmesi olayıdır.
perlina tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç